השוטרים נוהרים באוטובוסים לאכיפת איסור השימוש בטלפון

 

 

מסתבר, שעל פי דעת המשטרה, השימוש בטלפון הוא אם כל החטאים, וניתן גם להניח ולחשוב שלפני שהטלפון הפך לנייד לא נגרמו תאונות דרכים בישראל או במדינות אחרות.

 

עם כל ההבנה לגבי הסיכון של השימוש בטלפון – נראה לי כי יש הגזמה פראית בנדון, מה גם שהעבירה הבולטת והבוטה של אחיזת טלפון צמוד לאוזן תוך כדי נסיעה, למעשה אין בה כל סיכון, מה גם שנהג מן הישוב לא אוחז, מטבע הדברים, ובשגרה בהגה (שלא יברח) במהלך נסיעה שוטפת.

 

נכון מאוד, כמובן, שקל לרשום דוח כאשר מדובר בהפרה בולטת של הוראת החוק בנדון, כאשר הנהג נתפס, שהוא בתזוזה והטלפון צמוד לאוזנו וכל מה שנדרש הוא לזהותו, לחייבו ב-1000₪ ו-8 נקודות.

קראו עוד על עבירות קנס ונקודות

 

יחד עם זאת השימוש החוקי והמתבקש בתוכנת ניווט, דווקא הוא אשר מסכן את הנהגים בדרך, מה גם שלעיתים נהג מוצא עצמו בצומת דרכים והוא מתקשה להבין מתוכנת הניווט לאן לפנות ובמצב זה הוא מנתק קשר עם הכביש ועלול עקב כך, חלילה, להיקלע לאירוע תאונתי.

 

בנוסף, שמענו לצערנו על תאונות דרכים שבהן נפגעו שוטרים הרוכבים על אופנוע, במטרה ללכוד עברייני טלפון.

 

למותר לציין שהסיכון בשימוש בטלפון אינו מצדיק את הסיכון החמור יותר שנגרם לשוטרים הרוכבים על אופנוע והדולקים בעקבות הנהגים, במגמה לגלות את ביצוע העבירה.

 

כך בנוסף, חיוג במכשיר שנעשה כאשר הטלפון מצוי בהתקן קבוע ברכב (דיבורית) אינו בחזקת עבירה, כל עוד אין המדובר בהפעלת תצוגה ברכב או בקריאה או שיגור מסרון.

 

עצם החיוג, אפילו אם ניתן לטעון כי הוא מותר על פי הדין, עלול לגרום לתאונת דרכים כאשר הנהג מרוכז בצג המכשיר ומנתק קשר עין עם הכביש ודי בשנייה אחת של ניתוק הקשר כדי לגרום חלילה לתאונה קשה.

 

אומנם, הרעיון ש"האח הגדול" לעולם צופה בך ויתכן כי הוא נמצא בכל מקום, לרבות באוטובוס הנוסע בסמוך אלייך, יש בו כדי לקדם הרתעה אך עדיף, אלף מונים, לעשות קודם מניעה ובאין מנוס לבצע אכיפה. מניעה ניתן להשיג על ידי נראות ולאו דווקא כאשר אנשי המשטרה סמויים מן העין.

 

כן קיימת סכנה שאנשי המשטרה החותרים למגע וללכידת עברייני טלפון, עלולים ובמידה מסוימת שלא במשים, להאשים נהג המצוי בפקק כאשר הוא עושה שימוש במכשיר שעה שהרכב אינו בתזוזה ועל פי הפסיקה הקיימת (אם כי לגביה קיים ויכוח מסוים) כאשר הרכב סטטי, שימוש בטלפון מותר, מה גם שאם קיים סיכון כלשהו בשימוש בטלפון, הסיכון מתגמד בנסיעה בפקק.

 

סוף דבר, ומצידו האחר של המטבע, אין דבר יותר קל מאשר להימנע מעבירת השימוש בטלפון וזאת על ידי שימוש בדיבורית- במתקן קבוע.