באילו מקרים חייבים לפנות לעו"ד תעבורה?

בכל מקרה שנהג צפוי לחיוב בנקודות ו/או לשלילת רישיון נהיגה בין בפועל ובין על תנאי, זו תהיה טעות שלא לפנות לעו"ד תעבורה לצורך ייצוג. 

משרדינו עוסק בייצוג נהגים המואשמים בעבירות תעבורה מזה 45 שנים וניסיון החיים מלמד כי בכל מקרה עו"ד שהתמחותו בתחום, עשוי לסייע משמעותית לנאשם בעבירת תעבורה, באשר כל דו"ח, ולו הקל ביותר, עלול לגרום לשלילת רישיון נהיגה ופגיעה בפרנסה.

כמובן, ככל שהמדובר במקרה קל יותר, בעבירה פחות חמורה ובמי שצבר ותק ועברו אינו מכביד, העונש הצפוי הינו קל יותר ושכר הטרחה, מטבע הדברים, הינו נמוך יותר. 

כדאי, אפוא, בכל מקרה, כשנהג מקבל זימון למשפט או דו"ח קנס (ברירת משפט) המחייב בנקודות, לפנות לעורך דין המתמחה בתחום, על מנת שייצג למניעת חיוב בנקודות ו/או שלילת רישיון נהיגה. 

עצם השיחה עם עורך הדין לגבי סיכויים וסיכונים והערכה מה התוצאה שעוה"ד עשוי להגיע אליה, לא אמורה להיות כרוכה בחיוב כספי, באשר כמובן אדם לא אמור לשלם שכר טרחה על מנת לקבל הערכה לגבי סיכויים וסיכונים בתיק. 

עם זאת, כאשר מדובר בתיק חמור, לדוגמה בתאונת דרכים קטלנית, במקרה כזה גם השיחה הראשונית ובה מפרט הלקוח את נסיבות המקרה ועוה"ד כנגד אמור להעריך, לאור ניסיונו מה ניתן לעשות, סיכונים וסיכויים, שיחה כזו אמורה להיות כרוכה בחיוב כספי, באשר המדובר בפגישה שאמורה להתארך זמן רב, ומטבע הדברים כרוכה בעלות כספית. 

בכל מקרה, לקוח לא אמור לשלם שכר טרחה עבור ייעוץ, אלא אם שכר הטרחה סוכם מראש ועדיף גם מבחינת עורך הדין, להחתים את הלקוח על ההסכמה לתשלום טרם מתן הייעוץ, וזאת למניעת אי הבנות. 

באילו מקרים חייבים לפנות לעו''ד תעבורה

באילו מקרים חייבים לפנות לעו"ד תעבורה

יודגש כי תשלום שישולם עבור יעוץ אמור להחשב על חשבון הייצוג בתיק לגופו. 

כאשר אדם מעורב בתאונת דרכים, רצוי מיד, מזירת התאונה, להתקשר לעו"ד שעיסוקו בכך, לקבל ייעוץ ראשוני טלפוני טרם מסירת גרסה לבוחן המשטרה. עם זאת, אמירות של נהג בשטח, כאשר נשאל ע"י שוטר שנקלע למקום או אפילו ע"י פרמדיק איך היה ומה קרה, לא אמורות להפליל אותו, כל עוד אין המדובר בחקירה תחת אזהרה. 

לגבי הייעוץ, המדובר בזכות יסוד של חשוד להיוועץ בעורך דין ואיש משטרה אסור לו לנסות לשלול את הזכות הזאת, ואם שוטר בכל זאת יגבה עדות, תוך שמנע מחשוד להיוועץ בעורך דין, אפילו אם החשוד בעבירה יפליל את עצמו, בית המשפט אמור לפסול את ההודאה. 

החשוד אמור לקיים שיחה עם עורך דין, כך שהשוטר לא אמור להקשיב ולשמוע את הדברים, ובכל מקרה מומלץ להגיד לשוטר ע"י הנהג כי הוא מבקש לא למסור עדות, אלא קודם להיפגש עם עורך דין במשרדו של עוה"ד ורק לאחר מכן להתייצב אצל בוחן משטרה, בין באותו היום ובין במועד אחר לחקירה. 

היה ובוחן המשטרה לא יסכים לכך, תמיד יכול הנהג המעורב בתאונה להודיע לבוחן כי משקופחה זכותו להיוועץ כדבעי, הוא מבקש לשמור על זכות השתיקה. 

בוחני המשטרה אמורים לא להכשיל חשוד ולא למנוע ממנו את זכות ההיוועצות, נהפוך הוא, בטרם גביית ההודעה, אמור השוטר/ החוקר להודיע לחשוד כי זכותו להיוועץ בעורך דין או לחילופין זכותו כמובן לוותר על כך.  

לאחר חקירה ע"י בוחן המשטרה ובהרבה מקרים ובשגרה, מתבקש הנחקר להיכנס לקצין המשטרה, לצורך שימוע לגבי האפשרות לשלול את רישיון הנהיגה מנהלית ל-60 יום (בדו"חות- 30 יום ובתאונות דרכים קטלניות- 90 יום). 

לגבי השימוע חשוב לדעת כי עורך הדין זכאי להיות נוכח בשימוע ולייצג את הנהג החשוד בשימוע עצמו, כך נקבע ע"י בית המשפט העליון וחזקה על קציני המשטרה שאמורים לדעת זאת. בכל מקרה, אדם שמזומן לשימוע, זכותו לסרב להשתתף בשימוע כל עוד לא מאפשרים לסנגור מטעמו להתייצב לשימוע, וזאת כמובן תוך זמן סביר. 

היה ורישיון הנהיגה נשלל מנהלית בעקבות תאונת דרכים, כאמור, ובין בעקבות דו"ח, עורך הדין שהתמחותו בכך, אמור להגיש בקשה לבית המשפט לביטול השלילה המנהלית, בית המשפט אמור לקחת בחשבון לצורך החלטה את ותקו של מי שנשלל בנהיגה, עברו התעבורתי, מידת הרשלנות ותוצאות התאונה, דהיינו עד כמה מדובר בפגיעות וחבלות קשות. 

בכל מקרה, שלילת רישיון נהיגה מנהלית אינה בבחינת ענישה על חשבון העונש שיוטל, אם יוטל, ואין הצדקה לשלול מנהלית רק מהסיבה שבכל מקרה אותו נהג צפוי לשלילת רישיון נהיגה בפועל- נניח ל-90 יום לפחות, שזהו עונש מינימום בעבירות חמורות. 

כל שנאמר לגבי שימוע בתאונת דרכים, כוחו מתאים לכל שימוע אחר, גם בדו"חות. לגבי דו"חות, קצין משטרה מוסמך לשלול מנהלית רק כאשר המדובר בעבירות מסוימות הרשומות ברשימה של עבירות חמורות (בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה) וביניהן למשל נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות שאינה עבירת קנס ואי מתן זכות קדימה בצומת בניגוד לתמרור. 

כאשר מוגש כתב אישום, בין אם מדובר בדו"ח, ובין אם בתאונת דרכים, עדיף שלא להתייצב בבית המשפט גם לא לישיבה ראשונה ללא עורך דין, על מנת "להבין מה קורה" כי במקרה כזה דווקא אתה הנהג עלול לומר דברים לפרוטוקול שיש בהם להפליל אותך ולפגוע באפשרות של סנגור לחלץ אותך מהאישום ולפטור אותך לחלופין מענישה מחמירה. 

בהמשך אסקור את חשיבות הייצוג ע"י סנגור לצורך ניהול ההליך המשפטי לגופו. 

 

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat