מה דינו של נהג שיכור שהשוטר מורה לו לנהוג ברכב?

נהגים צעירים ונהיגה בשכרות

נהג שגילו פחות מ- 24 או שהוא נהג חדש, האוחז ברישיון נהיגה פחות משנתיים, או נהג רכב ציבורי, מוגדר כ"אוכלוסייה מיוחדת".

לגבי נהגים בקבוצת האוכלוסייה המיוחדת חל איסור מוחלט של נהיגה לאחר שתיית אלכוהול בכמות העולה על כמות מזערית (פחות משליש בירה).

נהג כזה, אף אם בגופו תמצא כמות אלכוהול שהיא חוקית לגבי נהג שגילו מעל 24 לדוגמא– יחשב שיכור, וככזה יהיה צפוי לפסילת רישיון הנהיגה לשנתיים בפועל אלא אם הסנגור שלו יגיע להסדר טיעון של פסילה קצרה יותר.

למותר לציין, כי נהג שבגופו נמצאת כמות מזערית של אלכוהול, ואמור להיחשב שיכור מפאת גילו למשל, לא בהכרח ער לכך שבגופו כמות אלכוהול אסורה והוא יוגדר כשיכור על פי הוראה שבדין.

השאלה, מה דינו של נהג כזה, ששוטר מורה לו להזיז רכב אשר מצוי בחזקתו, ולאחר שעשה כן מואשם בנהיגת רכב  בשכרות, בגלל שהוא נהג צעיר ובגופו כמות אלכוהול אסורה.

בבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה, הועמד לדין נהג רכב פרטי והואשם כי נהג את רכבו כאשר בגופו מצוי 136 מק"ג (מיקרוגרם) אלכוהול בליטר אויר נשוף, כאשר הריכוז המותר הינו 50 מק"ג, והמשטרה אוכפת החל מ- 100  מק"ג.

מסתבר כי אותו נהג ישב ברכבו (שברכב מצויים שני חבריו), במושב הנהג, במנוע כבוי, בשול הדרך, בכביש 44 ממערב למזרח. השוטר הבחין ברכב העומד בשול הדרך והורה לנהג להזיז את רכבו מהמקום. הנהג לא נענה לדרישה ואז השוטר הורה לו פעם נוספת לעשות כן, שאחרת אותו נהג היה צפוי שיוגש נגדו כתב אישום בעבירה חמורה של אי ציות להוראת שוטר.

כשנדרש הנהג בשנית לציית להוראת השוטר, הזיז את הרכב, למרחק של 300 מטרים מאותו מקום, ואז אותו שוטר דלק בעקבותיו והורה לו להיעצר. השוטר טען בבית המשפט כי הרכב זיגזג ועל כן הוא הורה לנהג לעצור ועקב כך התעורר בליבו החשד שהנהג שיכור.

לאור זאת דרש ממנו השוטר להיבדק במכשיר הינשוף, על מנת לדעת האם בגופו מצוי אלכוהול בכמות לא חוקית.

השוטר אשר האשים את הנהג כתב בדוח: "הבחנתי ברכב עומד בשול הדרך. כרזתי לנהג לנסוע והנהג לא ציית. הגעתי לרכב שאלתי האם יש סיבה שהוא עומד בשול וזה מסוכן, הוא ענה שלא. אז אמרתי אם אין בעיה שיעזוב את המקום. הנהג התחיל בנסיעה. אחרי נסיעה של 300 מטר אני נסעתי אחריו, ראיתי שהרכב מזגזג. כרזתי לנהג תוך כדי קשר עין, בוצע בדיקת נשיפון שהראתה תוצאה של 140 . מדובר בנהג צעיר בן 23".

לאור זאת, נפסל רישיון הנהיגה של הנהג הנאשם ל- 30 יום. בדיון הסכמנו שאכן, על פי תוצאות הבדיקה, הנאשם נחשב שיכור, אך הדגשנו כי המדובר בנהג שנאלץ להזיז את רכבו תוך ציות  להוראת שוטר. בנוסף הדגשנו שהשוטר לא ציין האם הרכב היה מונע  כשהגיע לרכב, ולכן, לולא הוראת השוטר לא ניתן היה להאשים את הנהג בעבירת השכרות.

בית המשפט ציין כי אכן בבדיקת מאפיינים עולה שאין מדובר במי שהאלכוהול השפיע עליו מכיוון שעמידתו הייתה יציבה, הלך על הקו ללא סטיות והביא את האצבע לאף על פי ההנחיה.

השופטת קבעה כי גם נהיגת רכב עם כמות אלכוהול נמוכה הינה מסוכנת וזאת מכיוון שמדובר בנהג צעיר.

לאור מכלול הנסיבות, הפסילה המנהלית קוצרה ל-15 ימים.

לאחר מכן הועמד הנהג לדין והואשם בביצוע העבירה.

בדיון חזר השוטר על עדותו, כפי שנרשמה בדוח שרשם, ואילו הסנגור חזר על טענתו כי המדובר ברכב שחנה בצד הדרך, במנוע כבוי, וללא הוראת השוטר, להזיז את הרכב לא ניתן היה להאשים את הנהג בביצוע עבירה של נהיגת רכב בשכרות שהעונש בגינה הינו שנתיים פסילת רישיון הנהיגה בפועל.

סוף דבר, בהתחשב במכלול הנסיבות הגעתי להסדר טיעון עם התביעה, לפיו רישיונו של הנאשם נפסל ל- 30 יום, התקופה בה קצין המשטר פסל את רישיונו, בניכוי 15 יום הפסילה שכבר רוצו.

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat