עקיפה מימין

להאזנה:

 

הרכב בנתיב האמצעי או השמאלי מתקדם לאיטו וכעת מגיח מאחוריו רכב שעוקף אותו מימין. על פניו, לא מדובר בעבירה שנהגים רבים מייחסים לה חשיבות ובצדק, שהרי הדבר מותר בחוק במקרים מסוימים. הואשמתם בביצוע עקיפה מימין הנחשבת לעבירה? במקרה כזה, יש לנסות ולהוכיח בכל דרך כי העקיפה שבוצעה הייתה לפי חוק ולא בניגוד אליו.

 

מתי עקיפה מימין מותרת לפי החוק?

  • כאשר הרכב מלפנים מתכנן לצאת לעקיפה בעוד הרכב שלפניו נמצא בנתיב לפנייה שמאלה, או אם מאותת לפניה שמאלה או מתכוון לפנות.
  • כאשר הרכב מלפנים פונה שמאלה לכביש חד סטרי או כביש עם שני נתיבים ומעלה בכל כיוון, עד לרגע בו ישלים את הפנייה.
  • כאשר הנהג עצמו נוסע בנתיב תחבורה ציבורית
  • כאשר הנהג עצמו נוסע בנתיב לפנייה ימינה
  • כאשר הנהג נמצא בפקק תנועה או צפיפות בכביש חד סטרי בו קיימים שני נתיבים ומעלה באותו כיוון נסיעה – תנועת הרכב לא תיחשב כעקיפה. זאת בתנאי שלא קיים סיכון, לא התרחשה הפרעה לתנועה והמהירות לא עלתה על מהירות יתר כלי הרכב.

 

מתי עקיפה מימין אינה מותרת?

תקנה 47(א) לתקנות התעבורה קובעת כי אין לעקוף רכב מימין שנמצא באותו נתיב כמו זה של הנהג או בכל נתיב אחר, אלא מהנתיב השמאלי בלבד. זאת למעט מספר חריגים כפי שפורטו לעיל.

עקיפה מימין
עקיפה מימין

תכלית החוק והסיבה על איסור העקיפה מימין הדרך

הסיבה העיקרית לאיסור לעקוף מימין, היא הגבלת שדה הראייה של נהג הרכב, כך שבבואו לבצע את העקיפה, הנהג הנעקף לא יוכל להבחין בו. הדבר כמובן מגדיל משמעותית את הסכנה על הכביש, שכן הנעקף עלול להיבהל ולאבד את השליטה בכלי הרכב ולגרום אפילו לתאונה.

עניין נוסף קשור לעובדה שהנהג העוקף מודע לכך שקיים סיכוי שהוא יבהיל את הנהג הנעקף, כך שהוא צפוי להאיץ את מהירות הרכב כדי להשלים תוך זמן קצר יותר את הפעולה והדבר יביא לחריגה מהמהירות המותרת.

תכלית החוק והסיבה על איסור העקיפה מימין הדרך
תכלית החוק והסיבה על איסור העקיפה מימין הדרך

 

העונש לעבירה זו

גם אם נדמה לאור האמור שעבירה זו חמורה ומסוכנת, ביחס לעבירות אחרות מדובר בעבירה שמסתפקת בענישה קלה בלבד – קנס כספי של 250 שקלים וארבע נקודות רישוי. יחד עם זאת, לעבירה עשויות להצטרף עבירות נוספות כמו מהירות מופרזת, תאונת דרכים או קיפוח זכות השימוש בדרך, שיביאו את הנהג לכדי ענישה חמורה הרבה יותר.

באופן טבעי המקרה החמור מכל הוא מצב שבו העקיפה מימין הדרך גרמה לתאונת דרכים עם נפגעים ואף הרוגים. במקרה כזה הנהג העוקף יישפט על גרימת מוות ברשלנות או אפילו על עבירה של המתה בקלות דעת, והנהג במקרה זה יהיה צפוי לעונש מאחורי סורג ובריח.

אפשרות נוספת היא שהנהג יואשם בעבירה של נהיגה בקלות ראש, ובמקרה כזה יהיה צפוי לעונש של פסילת רישיון נהיגה בפועל. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לכל עבירה שבוצעה ושגרמה לתאונת דרכים, כך שהענישה תהיה בהתאם ותכלול פסילת רישיון, קנס כספי ובחלק מהמקרים גם מאסר.

 

מה לעשות אם נעצרתי עקב ביצוע עקיפה מימין?

אם נתפסתם עוקפים מימין, ההמלצה הטובה ביותר תהיה לפנות בהקדם לעורך דין תעבורה ולבדוק האם קיימת אפשרות לגרום לביטול הדו"ח לחלוטין ולחילופין לגרום לביטול הנקודות.

חשוב להזכיר כי הצטברות נקודות רישוי מובילה לסנקציות שונות ממשרד הרישוי, הכוללות ביצוע קורסים של נהיגה נכונה, קורס בסיסי וקורס יעודי, ואם צובר הנהג לחובתו 36 נקודות, הוא צפוי גם לפסילה לתקופה של 3 חודשים מטעם רשות הרישוי.

אם קיבלתם דו"ח אשר אינו מחייב בנקודות, הרי שבאותו מקרה ימליץ לכם עורך הדין לשלמו ולשוב אליו בעתיד אם לנהג ירשם דו"ח אשר מחייב בנקודות. כדי להימנע מצבירה אוטומטית של הנקודות, אין לשלם את הדו"ח בטרם קבלת יעוץ משפטי ויש לפעול בהתאם לאפשרות הטובה ביותר בתוך 90 הימים לתשלום.

מה כדאי לעשות במקרה של תאונת דרכים עקב עקיפה מימין? במצב כזה רצוי לתעד את האזור ממספר זוויות, לקבל פרטים מעדי ראיה ולכתוב לעצמכם את השתלשלות התאונה המדויקת כדי שהפרטים לא יישכחו.

אם העקיפה מימין הייתה מוצדקת, או שהעבירה בוצעה עקב נהיגה רשלנית מצד נהג אחר, וודאו כי בידכם תמונות ועדים שמסוגלים לבסס את הטענה. במצבים אלה פרטים רבים עשויים להתגלות כיעילים להגנה שלכם ויש לצרף אותם למפגש עם עורך הדין, כדי שינחה אתכם מה למסור בחקירה המשטרתית וכיצד לפעול מול קצין המשטרה אליו זומן הנהג לשימוע.

מה לעשות אם נעצרתי עקב ביצוע עקיפה מימין?
מה לעשות אם נעצרתי עקב ביצוע עקיפה מימין?

 

כך עורך דין לתעבורה צפוי לסייע לכם

אם אתם מעוניינים לערער על דו"ח העקיפה שקיבלתם ולברר כיצד לפעול בנושא, יש להיעזר בעורך דין מנוסה מתחום התעבורה. אצל עורך הדין מצויים הניסיון והידע המתאימים לטיפול בנושא והימנעות מטעויות ברות השלכות שתאלצו להתמודד איתן בהמשך הדרך.

כמו כן, עורך הדין יוכל ליידע אתכם לגבי הזכויות שלכם כנהגים וכאזרחים, בייחוד לאור הניסיון לזקוף לרעתכם את נקודות הרישוי שצברתם אם תחליטו להגיש בקשה להישפט. אם הנהג צפוי לענישה משמעותית יותר, עורך הדין יצטרך לפעול במטרה לקצר את תקופת הפסילה באמצעות הסדר טיעון עם התביעה ולחילופין באמצעות ניהול דיון הוכחות.

משרד עורכי הדין אילון אורון מתמחה בדיני תעבורה כבר יותר מ-45 שנים ומזמין אתכם להתייעץ ולקבל מענה לכל שאלה בנושאי תעבורה. המשרד מציע ניסיון חסר תקדים בעשייה משפטית מוצלחת ומעניק ליווי מיומן, יסודי ואיכותי לכל לקוח, מהתחום המורכב ביותר ועד הדו"ח הפשוט. לקביעת פגישת התייעצות חייגו אלינו ונתאם.

החוק אוסר לעקוף מימין למעט במקרים המוגדרים כחריגים בחוק, וביניהם:

  • במצב של עקיפת רכב שעומד לפנות שמאלה, מאותת שמאלה או נמצא בנתיב לפנייה שמאלה בלבד.
  • בנסיעה בנתיב תחבורה ציבורית
  • בנסיעה בנתיב לפנייה ימינה בלבד
  • בנסיעה בכביש עם תנועה ערה וצפופה שהינו חד סטרי בעל שני נתיבים ויותר, כל עוד לא נגרמו מכך סיכון, הפרעה לתנועה או שהמהירות עלתה על זו של יתר כלי הרכב.

הסיבה המרכזית היא עקב הגבלה בשדה הראייה של הרכב הנעקף, כאשר הוא אינו רואה את הרכב העוקף או לחילופין נבהל מהופעתו הפתאומית, באופן שעלול לגרום לגרימת תאונה. סיבה נוספת היא הצורך הטבעי של הנהג העוקף להאיץ ולהשלים במהירות את העקיפה, כך שהוא עשוי לעלות על המהירות המותרת.

הענישה לעבירה זו היא דו"ח ברירת משפט הכולל קנס בסך 250 ₪ וארבע נקודות רישוי. יחד עם זאת, ייתכן שתתלווה עבירה נוספת כמו תאונת דרכים או מהירות מופרזת, ממנה העונש עשוי להיות כבד הרבה יותר. במקרים של תאונה עם נפגעים הדבר כרוך בהגשת כתב אישום והנהג יהיה צפוי לפסילת רישיון נהיגה.

עורך הדין עמו תיפגשו יקבל מכם את פרטי המקרה המלאים כולל השתלשלות העניינים עד לרגע בו נעצרתם או שהתרחשה התאונה. בהתאם לשאלות המנחות ניתן יהיה לברר האם מדובר בעקיפה לפי הכללים. קיימים מקרים בהם לנהג הרכב יש מצלמת רכב, ואז ניתן יהיה לבדוק האם אכן המדובר בעקיפה מותרת בנסיבות העניין.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.