קנס תעבורה

להאזנה:

 

כמה דוחות תנועה מנפיקה משטרת ישראל מידי יום? די באזכורם של למעלה מ-600,000 דוחות שחולקו לנהגים בתקופה שבין הסגר הראשון לשני בשנת הקורונה, כדי להבין את סדרי הגודל. מכיוון שהסיכוי למפגש בדרכים עם משטרת התנועה וקבלת קנס תעבורה הוא כה גדול, נדריך אתכם במאמר זה מה כדאי לעשות על מנת להתמודד כראוי עם הדו"ח וזאת על ידי מספר פעולות אפשריות.

 

קיבלתם קנס תעבורה- לשלם? בידכם שלוש אפשרויות:

  1. תשלום הדו"ח שקיבלתם וזאת בתוך מסגרת 90 הימים לתשלום.
  2. הגשת בקשה לביטול הדו"ח בתוך 30 ימים מקבלתו.
  3. הגשת בקשה להישפט בתוך 90 ימים מקבלתו, כאשר תשלום הקנס בשלב זה נדחה.

 

אז מהן ההשלכות בכל אחד מהמצבים הללו?

נתחיל עם סוגיית התשלום של קנס תעבורה באשר הוא: עליכם לדעת שתשלום קנסות מהווה פעולת הודאה באשמה ועל כן הדו"ח יהפוך להרשעה שתירשם לחובתו של הנהג בגיליון הרשעות הנהיגה שלו ויצטברו ממנה גם נקודות הרישוי. השלכות אלה מעוררות רתיעה טבעית בקרב נהגים רבים, שיודעים כי מצב הנקודות שלהם איננו תקין ושמעדיפים להימנע מהמשך הצבירה כדי לשמור על רישיונם.

לכן על מנת להתמודד בפועל עם דוח התנועה שהוטל עליכם, יש להימנע בשלב זה מלשלם אותו ולבחור בדרך פעולה אחרת. נציין כי כאשר קיימת צבירה משמעותית של נקודות (36 נקודות רישוי), תוטל פסילת רישיון למשך 3 חודשים.

קנס תעבורה
קנס תעבורה

נהגים חדשים, אף צפויים לגלות קשיים משמעותיים בהרבה בחידוש רישיונם, לרבות הארכת תקופת הנהג החדש שלהם בשנתיים נוספות. לכן בטרם בחירה בדרך הפעולה הרלוונטית למקרה, מומלץ לבדוק את מצב הנקודות כמה שיותר מהר ולהימנע בינתיים מתשלום הדו"ח.

 

בקשה לביטול דוח תעבורה

אם הוטל עליכם דוח המחייב בקנס ונקודות, תוכלו להגיש בקשה לבטלו בתוך 30 ימים ממועד קבלת הדו"ח. הבקשה תועבר למרכז פניות נהגים ארצי דרך הדואר (מפנ"א, ת.ד 120 פתח תקווה, מיקוד: 4910002) או דרך אתר משטרת ישראל.

הבקשה לביטול מצריכה מכם נימוקים והוכחות מוצדקות, כאשר רק במקרים מועטים יוחלט להיענות לה בחיוב. כך למשל, כאשר משתכנע התובע כי בנסיבות של אותו המקרה לא בוצעה כל עבירה, הוא יבטל את הדו"ח לאלתר.

גם טעות בפרטי הנהג שקיבל את הקנס עשויה לעתים לבסס עילה לביטול וכך גם נסיבות מיוחדות, כמו למשל במקרה שבו נהג קיבל דוח מצלמה על מהירות מופרזת והבהיר בבקשת הביטול שלו כי נאלץ לשנות את כיוון נסיעתו למיון במהירות האפשרית, מאחר ואחיו שישב לצידו חווה באותו הרגע התקף לב.

בנוסף, כבר היו מקרים שבהם דוחות בוטלו גם בגין "כתב בלתי קריא" של השוטר, שלא מאפשר להבין בפועל את העבירה וטיבה. אפשרות נוספת היא אם התובע סבור שאין עניין לציבור ולפיכך יורה על ביטול הדו"ח.

בקשה לביטול דוח תעבורה
בקשה לביטול דוח תעבורה

 

הגשת בקשה להישפט

אם אתם סבורים שהדו"ח ניתן בנסיבות לא מוצדקות או שבקשתכם לביטול הדו"ח נדחתה, ניתן להגיש בקשה להישפט. בקשה זו תעביר את הטיפול בקנס התעבורה לבית המשפט, שם נסיבות המקרה ייבדקו ושופט היושב בדין יכריע לגבי המקרה. הנהג מקבל מעצם התייצבותו בדיון את היכולת לטעון לחפותו, או לחילופין להגיע להסדר טיעון עם התביעה שלפיו ממירים את סמל העבירה בסעיף קל יותר, אשר בדרך כלל אינו מחייב בנקודות.

כך או כך, חשוב לקבל ייצוג לטיפול בנושא הדו"ח מאת עורך דין תעבורה מקצועי, שיוכל להתמודד כראוי עם התביעה המשטרתית ולספק את הנימוקים המתאימים למקרה, במטרה לשכנע את השופט לזכות מאשמה או להגיע להסדר טיעון אשר במסגרתו סעיף האישום יומר לסעיף אשר אינו מחייב בנקודות.

 

ועוד מספר דרכי פעולה שעומדות לרשות הנהגים:

בקשת להמרת הדוח באזהרה

דוחות מסוימים, שניתנו לנהגים ספציפיים, יוכלו להפוך לאזהרה בלבד וזאת בתנאי שהבקשה לכך הוגשה תוך 30 ימים ממתן הדו"ח.

 

בקשה להסבת הדוח על שם נהג אחר

במקרה שהוטל על נהג מסוים קנס תעבורה אך בפועל נהג אחר ביצע את העבירה, ניתן לגבות מהנהג בפועל וממקבל הדו"ח תצהיר משפטי חתום, לפיו כל אחד מהם מצהיר כי נהג/ לא נהג (בהתאם לזהות הנהג המתאימה) ברכב בעת ביצוע העבירה וכי יש להטיל עליו/ לבטל לו את הדו"ח. תצהיר זה יצורף לבקשה המפרטת את נסיבותיה וכן לצילום רישיונות הנהיגה, תעודות הזהות והדוח.

 

כאשר מתעלמים מתשלום קנס תעבורה

אי אפשר שלא לתהות, מה עולה בגורלם של מי שקיבלו קנס תעבורה אך לא שילמו אותו במועד. ובכן, במקרה כזה הדו"ח לא "נעלם" מעיני המשטרה ובהחלט צפויות ממנו השלכות שונות. ההשלכה המיידית בחלוף 90 ימי התשלום (בהם כאמור ניתן להגיש בקשות שונות) היא כפל קנס, כלומר ריבית פיגורים בשיעור 50%.

כלומר, אם קיבלתם לדוגמה דו"ח טלפון נייד המכיל קנס של 1,000 שקלים ולא שילמתם אותו, הוא יגיע ביומו ה-91 לסכום של 1,500 ₪ לתשלום. אך לא די בכך, אלא שגם הנקודות מצטברות באופן אוטומטי וזאת בדומה לנהגים הבוחרים לשלם את הדו"ח.

כידוע, עבירת טלפון נייד מהווה 8 נקודות רישוי, כך שבהינתן דו"ח קודם של 4 נקודות לכל הפחות לחובתו של הנהג, הוא כבר צפוי לקבל זימון לקורס נהיגה נכונה על מנת לשמור על רישיונו. כמו כן, דוח שלא שולם ממשיך להצטבר ולהתייקר, עובר בשלב מסוים למרכז לגביית קנסות, שם עשויים להטיל עליכם עיקולים.

כאשר מתעלמים מתשלום קנס תעבורה
כאשר מתעלמים מתשלום קנס תעבורה

 

להישפט או לשלם?

קנס תעבורה מאפשר לנהגים שיבחרו בכך, להישפט כדי להציג הוכחות או נימוקים שיאפשרו להם להתמודד בדרך אחרת עם האישום המיוחס להם. יחד עם זאת, אדם שסמוך ובטוח לחלוטין כי לא ביצע את העבירה המיוחסת, מגיש בקשה להישפט ומתייצב לדיון כדי לייצג את עצמו, צריך לדעת כי מדובר במכשול בלתי עביר.

אי היכרות עם המערכת המשפטית, עם המדיניות של שופטי התעבורה ובפרט עם האפשרויות שעומדות בפני מערכת החוק בבואה להתעמת משפטית עם נהגים בבתי המשפט, צפוי לגלות שלא רק קנס ונקודות הדוח עומדים בעיניהם, אלא שהוטלו עליו עוד סנקציות נוספות כתוצאה מ"בזבוז זמנו היקר של בית המשפט".

לאור זאת, ההמלצה הטובה ביותר תהיה להתייעץ מבעוד מועד עם עורך דין דיני תעבורה מיומן, שיבחן את הדו"ח שנרשם לנהג ויצביע על האפשרות הטובה ביותר עבורו. אם יוחלט כי הדרך המשפטית הטובה ביותר תהיה הגשת בקשה להישפט, הרי שעורך הדין ישמש כמייצג של הנהג, מה שיגדיל משמעותית את הסיכויים לסיום התיק בענישה מינימלית ללא נקודות ולעתים אף לשכנע את התביעה לחזור מהאישום.

חשוב לציין שישנם מקרים בהם הבקשה להישפט דווקא תזיק לאותו נהג, משום שהוא צפוי להחמרה בעונש ואף לפסילת רישיון בשל היותו בעל רקע תעבורתי כבד, נהג צעיר או חדש, מי שצבר דוח לאחר שרישיונו נפסל זה עתה ועוד. עורך הדין ייעץ כמובן לנהג כיצד לפעול על בסיס מכלול הנסיבות ולספק לו את דרך הפעולה המוצלחת והאופטימלית ביותר.

 

לסיכום, אם קיבלתם קנס תעבורה – פנו אלינו להתייעצות

משרד עורך דין אילון אורון מתמחה מזה 45 שנים בדיני תעבורה על כל קשת העבירות הקיימות. המשרד מתמחה בטיפול בקנסות תעבורה, נקודות רישוי וייצוג נהגים בכל עבירה קלה וחמורה. צרו עמנו קשר להתייעצות מקצועית בנושא.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.