בית דין צבאי – עורך דין תעבורה

תאונת דרכים ללא רשיון נהיגה

בית דין צבאי - עורך דין תעבורה

כאשר חייל נוהג ברכב ללא רשיון נהיגה ונפצע בתאונת דרכים, הוא יפסיד את הזכות לפיצוי על ידי שלטונות הצבא ולא יוכר כנכה צה"ל מכוח חוק הנכים, במקרה שתיגרם לו נכות עקב התאונה. בבית הדין הצבאי ביפו הועמד למשפט חייל שהואשם בנהיגת רכב מסוג אביר, קומנדקר צבאי, מבלי שהיה מורשה כלל לנהיגה. בדרך, התהפך הרכב והחייל הנאשם נפצע קשה. עקב התאונה, נגרמה לו נכות בשיעור גבוה והוא שוחרר מהשירות הצבאי.

מסתבר כי ברכב שהתהפך נסעו שני חיילים בשירות סדיר (הנאשם וחברו) ושניהם לא היו מורשים לנהיגת רכב כלשהו. הנהג הנאשם לא זכר דבר אודות נסיבות התאונה, זאת בעקבות פציעתו הקשה. החייל האחר נפצע קל ומסר בפרקליטות הצבאית עדות שלפיה לא הוא נהג ברכב, אלא חברו. על פי עדות זו הועמד חברו הפצוע לדין בבית הדין הצבאי ביפו, באשמת גרימת תאונת דרכים כאשר נהג ברכב ללא רשיון. בעקבות ההעמדה לדין בעוון נהיגה ללא רשיון, החליט צה"ל שלא להכיר בו כנכה צה"ל והטיפול בו עוכב עד מתן פסק הדין בעניינו.

בית דין צבאי – עורך דין תעבורה

בית דין צבאי – עורך דין תעבורה

סניגורו פנה לפרקליט הצבאי הראשי וביקשו למחוק את כתב האישום כי מרשו נענש דיו בעצם הפציעה. מה גם שאין לדעת בוודאות מי נהג ברכב, מאחר שהוא איבד את הזיכרון ואילו חברו הוא עד בעל עניין. הפרקליט הצבאי דחה את העתירה, והמשפט התנהל בבית הדין הצבאי לפני השופט הצבאי, סא"ל משה רביד.

 

בבית הדין העיד חברו של הנאשם, כי שניהם נסעו ברכב וכי הנהג היה איש מילואים. בשלב מסוים, החנה הנהג את הרכב ונכנס למפעל. לדברי העד, התיישב חברו במושב הנהג והחל לנהוג ברכב. לאחר מספר שניות התהפך הרכב. גם הנאשם הוזמן להעיד וטען, כי אינו זוכר דבר מהתאונה.

 

התובע הצבאי ביקש להרשיע את הנאשם על פי עדות חברו, ואילו הסניגור ביקש להתייחס אליה בזהירות רבה. זאת, הואיל ויש סבירות ולו נמוכה שהוא הפליל את חברו כדי להציל את עורו שלו.

 

השופט החליט לזכות את הנאשם מחמת הספק. בנימוקי פסק הדין כתב, כי הוא נזהר מאוד מלתת אמון בעדותו של עד יחיד הנוגע בדבר ולהרשיע את הנאשם על פיה. כמה פרטים בעדותו של העד היו תמוהים, ולכן החליט השופט שלא לקבל את עדותו ולזכות את הנאשם מחמת הספק.

 

דוחות

 

גם אם מדובר בעברות אשר לא הסתיימו בתאונת דרכים, נוטים בתי הדין הצבאיים להחמיר בענישה ולו רק אם המדובר בנהיגה לא זהירה במיוחד.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat