34.יא. שכרות

להאזנה:

 

 שכרות

דיון נהיגה בשכרות עו'ד אילון אורן

34.יא. שכרות – דרגות השפעה לפי כמות מיליגרם כוהל בדם – דרגות השפעה מ- 50 מ"ג ועד מעל 250 מ"ג.

– ע"פ 501/83, ראמי שבילי נ' מ"י, פ"ד ל"ט 4 עמ' 337 בעמ' 342.
34.יב. שכרות – לפי חוק לתיקון פקודת התעבורה (מס' 35) התשנ"ה – 1995, אדם אשר הורשע בנהיגה בשכרות, יידון לפסילה מלקבל או\ו מלהחזיק רישיון נהיגה לשנתיים לכל הפחות – בנוסף לכל ענישה אחרת. הורשע הנאשם בעבירה זו בשנה שלפני אותה העבירה, הפסילה אשר תיגזר תהיה לתקופה של 4 שנים לכל הפחות, עם זאת, רשאי בית המשפט בנסיבות מיוחדות שיפורשו בפסק הדין, להטיל פסילה קצרה מפסילת המינימום, כאמור – ס"ח 1519 מיום 11/4/95.
ראה גם הצעת חוק התעבורה (נהיגה בשכרות) (הוראת שעה) התשנ"ד – 1994. חבר הכנסת אברהם הרשנזון. בהסבר להצעת החוק נאמר: "תאונת דרכים שבהן היו מעורבים נהגים שתויים כבר תבעו קורבנות בנפש והמספר הולך וגדל. עד לפני שנתיים נגרמו 1.5% מכלל תאונות הדרכים בארץ עקב נהיגה במצב של שכרות. מומחים מעריכים כי שיעור זה עלה מאז והגיע לכדי 5% מכלל תאונות הדרכים".
– ה"ח 2284 מיום 27/6/94. יצויין כי גם פורסמה הצעת חוק שר על פיה רשות הרישוי תפסול נהג אשר הורשע בנהיגה בשכרות לתקופה של 5 שנים – ראה הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה (מס' 33) (פסילה עקב נהיגה בשכרות), התשנ"ב – 1994 חבר הכנסת שאול עמור.

34.יא. שכרות
34.יא. שכרות
34.יג. שכרות – רמת האלכוהול המותרת בארצות שונות בעולם:
בארץ – 0.05%, בארה"ב (למעט 10 מדינות ולמעט רכב כבד) – 0.10%, באנגליה 0.08%. ברבעון המקצועי לנהיגה בעריכת דני שטרוזמן צוטטו דברים שנכתבו ע"י ד"ר שושנה וייס מהאגודה למניעת אלכוהוליזם בישראל מתוך ספרה "הכל על אלכוהול", להלן ציטוט הפרסום:
            "סקירת הרמות המירביות של אלכוהול בדם, המותרות בעת נהיגה במדינות שונות, כפי שהופיעו בספרות מקצועית בעשור האחרון (1983-1994), מעלה כי בעשור האחרון החמירו מדינות שונות את החוק בעניין נהיגה בשכרות, והנטיה כיום היא להוריד את רמת האלכוהול המותרת בנהיגה יותר ויותר. הוכח שדי ברמה של 0.02% של אלכוהול בדם כדי להשפיע לרעה על מיומנויות הנהיגה.
            ברמה של 0.05% השיבושים הם ללא ספק משמעותיים ביותר. בטבלה שלהלן מופיעות יותר מ- 40 מדינות המחולקות לפי הרמה המירבית של אלכוהול בדם המותרת בעת נהיגה.
            ראוי לציין שדי בשתייה של פחות ממנת משקה אחת (פחות מפחית בירה, פחות מחצי כוס יין או פחות מכוסית משקה חריף), כדי להגיע לרמה של 0.02% על כן המסר שלנו הוא: מי ששותה אלכוהול לא נוהג. נקודה.
            לנוכח העליה המתמדת בממדי השתיינות בחברה הישראלית, הבאים לידי ביטוי גם במספרן הגבוה של תאונות הדרכים, ראוי לשנות את החוק הישראלי, ובדומה למדינות אחרות, לקבוע רמה של 0.02% אלכוהול בדם עבור קבוצות הנהגים הבאות: נהגים צעירים, נהגים חדשים, נהגים בכוחות הביטחון וההצלה (צבא, משטרה, מד"א כיבוי אש), נהגי אוטובוסים ומוניות ונהגי משאיות – במיוחד אלה המובילים חומרים מסוכנים.
            מדינות העולם לפי הרמה המירבית של ריכוז אלכוהול בדם המותרת בנהיגה:
            רמה של 0.00%.
            בולגריה, הונגריה, ערב הסעודית, בריה"מ לשעבר, יפן, צ'כיה, הודו, סלובקיה, אוסטרליה (בחלק מהמדינות רק נהגים מקצועיים, נהגים חדשים, נהגים צעירים, לומדי נהיגה, נהגי רכב כבד ומובילי חומרים מסוכנים), לומדי נהיגה בניו-זילנד, נהגים מקצועיים ונהגי רכב כבד בתורכיה, נהגים צעירים (עד גיל 21) ב- 4 מדינות בארה"ב.
            רמה של 0.02%.
            פולין, שבדיה, נהגים צעירים (כולל חדשים ולומדי נהיגה) בחלק ממדינות אוסטרליה, נהגים צעירים ב- 3 מדינות בארה"ב.
            רמה של 0.04%.
            נהגי רכב כבד בארה"ב, נהגים צעירים ובמדינה אחת בארה"ב – כל הנהגים (במהלך 1994).
            רמה של 0.05%.
            ישראל, אוסטרליה, איסלנד, בלגיה, הולנד, יוגוסלביה, יוון, נורווגיה, פורטוגל, פינלנד, צ'ילה, תורכיה, נהגים צעירים במדינה אחת בארה"ב.
            רמה של 0.08%.
            אוסטריה, איטליה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, דרום-אפריקה, זמביה, חוף השנהב, לוכסמבורג, ניו-זילנד, סבזילנד, ספרד, צרפת, קוסטה-ריקה, קנדה, שוויץ, אירלנד (החל מ- 1994) ארה"ב (10 מדינות).
            רמה של 0.10%.
            ארה"ב (למעט 10 מדינות ולמעט רכב כבד)".
ראה: אלכוהול ונהיגה, "כמה אלכוהול מותר בדם?" ד"ר שושנה וייס. פורסם ברבעון המקצועי לנהיגה בעריכת דני שטרוזמן בהוצאת ב.ב.ד. בטיחות בדרכים, המרכז להדרכה. שד' יהודית 5, תל-אביב גליון  מס'  21, 5/94 עמ' 17.
להמשך קריאה

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.