עקיפה

עבירה של עקיפה כאשר הדרך איננה פנויה, היא העבירה החמורה ביותר שעניינה צורת נהיגה המופיעה בתקנות התעבורה. זו עבירת התעבורה היחידה, אשר העונש הקבוע בחוק למי שמורשע בביצוע (מבלי שנגרמה תאונה דרכים) הנו 3 חודשי פסילת רשיון נהיגה בפועל מינימום. להחמרה זו שבחוק ישנה כמובן הצדקה, באשר המדובר בעבירה המהווה מתכון לתאונה קשה, ומי שעוקף רכב בדרך שאינה פנויה (כאשר רכב מגיע ממולו) חוטא ברשלנות גבוהה, ומסתכן במודע בגרימת תאונת דרכים חזיתית על כל הכרוך בכך.

עם זאת, אירע מקרה שבו נהג עוקף, עובר למסלול הנגדי ונוסע לקראת רכב הבא מולו, אך בכל זאת לא יורשע בעבירה חמורה זו. נהג נאשם בבית-המשפט לתעבורה בתל-אביב בעקיפה כאשר הדרך אינה פנויה. הנהג ע"י סניגורו, הודה בנהיגה לא זהירה (עבירה אשר איננה מחייבת עונש פסילה בפועל) בכך שעקף שיירת כלי רכב, אשר עצרה לפני צומת מרומזר, וזאת מתוך מגמה לפנות בהמשך ולפני הצומת שמאלה לתחנת דלק. לאחר מכן בהיות הנהג העוקף במסלול הנסיעה הנגדי, הגיעה מולו משאית מהצומת שאליו התקרב. במצב דברים זה ומתוך חשש להתנגשות במשאית, סטה הנהג לשול הדרך ועצר. שוטר שהיה במקום האשים עקב כך את הנהג בעבירה של עקיפה כאשר הדרך איננה פנויה (עבירה אשר העונש הקבוע בחוק בגינה הנו, כאמור, 3 חודשי פסילת רשיון נהיגה בפועל מינימום).

בהמשך הדיון טען סניגורו של הנאשם, כי אכן הנהג, כאמור, עקף, אך כאשר החל בעקיפה היה עדיין המסלול הנגדי פנוי, ורק בהמשך נסיעתו וכשהתקרב לתחנת הדלק שלפני הצומת הופיעה המשאית וחסמה את דרכו. בנסיבות אלו, טען הסניגור, לא יתמלאו יסודות העבירה כיוון הדרך כן הייתה פנויה, כאשר החל במעשה העקיפה.

עקיפה

עקיפה

שופט התעבורה, גבריאל שטרסמן, קיבל את טעוני הסניגור וזיכה את הנאשם מעבירה זו. עם זאת ובהסתמך על הודאתו של הסניגור, כי אכן נהיגה זו הייתה נגועה בכל מקרה בחוסר זהירות, הרשיע את הנאשם בעבירה של נהיגה בחוסר זהירות, אשר אינה מחייבת, כאמור, עונש פסילה בפועל, והטיל עליו עונש מותנה חמור, אך הנהג נחלץ מגזירת הפסילה הממשית.

 

 


המשך

 

 

נהיגה במהירות מופרזת

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

כמות אלכוהול מותרת בדם 

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat