תאונת דרכים – התהפכות רכב בעקבות סיגריה

להאזנה:

 

סיגריה שגרמה להתהפכות

בית-המשפט העליון קבע כי מי שאינו בטוח, מיומן ומנוסה בנהיגה, חייב לנקוט זהירות יתרה. מי שלקה בחוסר מיומנות אינו תמיד פטור מאשמת רשלנות.

נהג חדש שקיבל רשיון נהיגה עדיין לוקה במיומנותו. כידוע, מורי הנהיגה אינם מחויבים בהדרכת תלמידים בהתנהגות במצבי חירום, ומבחני הנהיגה אינם בודקים את יכולתו של התלמיד להיחלץ ממצבים מסוכנים. על השאלה, האם מי שחטא בחוסר מיומנות חטא גם בחוסר זהירות, עמד בית-המשפט העליון, כשנשיא בית-המשפט, השופט מאיר שמגר, דן בבקשה למתן רשות ערעור על פסק דין שנגע לתאונה, אשר נגרמה עקב חוסר מיומנות בנהיגה.

 

נהג צעיר הורשע על פי הודאתו בבית-המשפט לתעבורה באשקלון בגרימת תאונה, שבה נחבלו שתי נוסעות. הנהג סטה מנתיב נסיעתו ופגע עקב כך בשני כלי רכב חונים. מסתבר, שהסיבה לסטייה היתה איבוד שליטה ברכב, שנגרם עקב ניסיון של הנהג להשליך סיגרייה בוערת מחוץ למכונית. הסיגרייה נתקלה בשמשת החלון הסגור, נפלה על ברכי הנהג שניסה לכבותה תוך כדי נסיעה, ואגב כך סטה ימינה ופגע בכלי הרכב החונים.

תאונת דרכים – התהפכות רכב בעקבות סיגריה
תאונת דרכים – התהפכות רכב בעקבות סיגריה

עקב הרשעתו גזר עליו בית-המשפט לתעבורה קנס בשיעור 600 ₪ ופסילת רשיון נהיגה ל-10 חודשים. הנהג הגיש ערעור, וסניגורו טען כי הוא נקלע למצוקה בגין חוסר מיומנות בנהיגה וגילו הצעיר. בית-המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את הערעור בנימוק כי ראוי המערער לעונש מחמיר, כיוון "שלא ידע לכלכל את מעשיו נכונה, ועקב כך נגרמה תאונה ונפצעו שתי הנוסעות." סנגורו של הנהג הגיש עתירה לבית-המשפט העליון בבקשה ליתן לו רשות לערער על העונש.

 

לדעתו, לא היתה הצדקה לראות בנסיבות התאונה הוכחה לרשלנות, פזיזות וקלות דעת, אלא להפך, היה בנסיבות התאונה דווקא לעורר אהדה למערער, אשר ניסה לחלץ עצמו ממצב חירום פתאומי. עוד טען כי הוא מודע לכך ש"תולדתו של האירוע הנו בחטא הקדמון", במקום לנהוג באופן הראוי ולכבות את הסיגרייה במאפרה, ניסה להשליך אותה הנהג מחוץ למכונית ומצא עצמו נקלע למצב חירום. עם זאת, טען כי ענישת נהג בגין חוסר מיומנות, להבדיל מרשלנות, איננה צודקת, כאשר הפתרון לחוסר מיומנות הוא הדרכה, חינוך ולא ענישה.

 

נשיא בית-המשפט העליון דחה עמדה זו וקבע, כי חוסר המיומנות שהופגן במקרה זה הוא בשל חוסר הניסיון, תוך עישון סיגרייה, היא שהביאה לכך שהנהג לא השכיל להתמודד עם הסחת דעת של שנייה. דומה הדבר, הוסיף השופט שמגר, לנהג שעקב חוסר תשומת לבו יורד לשוליים ואינו מצליח לתמרן רכבו בחזרה לכביש. עצם הירידה לשוליים היא הרשלנות המרכזית, והיא זו אשר היתה צריכה להימנע. ועל זה רק נותר עוד להוסיף, כי מוטב שגם מי שחושב שהוא מנוסה ובטוח בנהיגתו יישב, כאשר שתי ידיו על ההגה ומבטו קדימה ולא ישליך בדלי סיגריות דרך החלון.

 

הלקח הבטיחותי: נהג צריך להיות מרוכז בנהיגה, לא לעשן ולא לרדת לשוליים. "מי שאינו בטוח, מיומן ומנוסה בנהיגתו, יישב כאשר שתי ידיו על ההגה ומבטו קדימה. אל ינסה לעשן ולזרוק סיגריות" .

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.