הנאשם זוכה לאחר שהפתק עליו רשמה את פרטי הנאשם אבד

זיהוי הנאשם

פרטי הנאשם נרשמו על פתק. הפתק אבד. הנאשם זוכה

כוחו של פתק

לצערנו, אנו עדים למקרים לא מעטים, בהם נהגים פוגעים ברכב אחר או אפילו חלילה באדם, ונוטשים ומסתלקים ממקום התאונה בתקווה ש"איש לא ראה איש לא שמע". אם זאת, כאשר עד ראיה מבחין ברכב העבריין ורושם את פרטיו, עשוי הבעלים של הרכב לדין ולשאת בעונש אלא אם יוכיח כי הרכב נמסר לאחר או המדובר בטעות בזיהוי הרכב. כמובן, העד חייב לשמור על הפתק, למוסרו למשטרה, ועל התובע להציגו כמוצג בביהמ"ש בתמיכה לעדות עד הראיה לגבי זיהוי הרכב העבריין. אם הפתק ילך יאבד, במקרה זו עשוי הנאשם להיחלץ מהרשעה.

נהג הואשם כי נהג את רכבו ברמלה ברחוב הרצל. ע"פ כתב האישום, הנהג לא שם לב לדרך, עלה עם רכבו על המדרכה ופגע בהולכת רגל שהלכה במקום. כתוצאה מהתאונה נפצעה הולכת הרגל. בנוסף הואשם הנהג כי עזב את המקום מבלי למסור את פרטיו לנפגעת. הנפגעת העידה בביהמ"ש מטעם התביעה וזאת לאחר שהנאשם הכחיש את עצם מעורבות רכבו בתאונה. העדה סיפרה בביהמ"ש כי אדם אחר רשם עבורה את מספר הרכב על פתק והפתק נשאר אצלה בבית. כשהוצע לה במהלך המשפט, ע"י הסנגור, להביא את הפתק מהבית, נזכרה לפתע כי מסרה את הפתק לחוקר, אלא שהפתק לא הוגש ע"י התובע ובעקבות זאת התעורר ספק בליבה של השופטת אם אמנם המדובר ברכב בו נהג הנאשם.

במקרה בו מדובר ניטען כי הנאשם לאחר שעלה על המדרכה נמלט וזוהה ע"י עובר דרך בצומת הסמוך בו הנהג נעצר באור אדום. העדה טענה שהנהג ברח ואילו הנאשם טען כי אכן הוא הזדמן למקום כיוון שהוא בעל חנות באזור והוא לא ברח מהמקום ולא עלה על המדרכה. העדה ציינה כי ספגה מכה, נגרמה לה סחרחורת, אנשים הרימו אותה ושפכו עליה מים, היא אישית לא ביקשה מהנאשם את פרטיו ועוברי דרך אמרו לה שהנהג שפגע, ברח. גרסה זו סתרה את גרסת הנאשם שהעיד כאמור כי החנה את רכבו ונכנס לחנות, ולא הייתה כל מניעה מבחינתו להזדהות אם אמנם הוא הנהג הפוגע. מעבר לכך ציינה עדת התביעה, כי זיהתה את הנהג שפגע בה אך בבימ"ש היא לא הבחינה בו.

בנסיבות אלו החליטה שופטת התעבורה ברמלה, רחל טאובר, לזכות את הנאשם. השופטת פסקה כי בנסיבות העניין לא הוכח קשר עין בין העדה לרכב שפגע, ובנוסף העדרו של הפתק, ומכלול הנסיבות היה בהן לעורר ספק בגרסת התביעה. עקב כך כאמור, הנאשם זוכה.

הינו בבחינת מי שנמשח למלוכה שאינו עומד למבחן נוסף, אינו עומד לבחירות ומינוי שגוי הינו בכייה לדורות.

 

שמירה על יציבות הדמוקרטיה מחייבת ביקורת גם על מערכת המשפט ויש להקים מנגנוני בקרה ראויים על מנת להבטיח ככל הניתן כי מי שמקבל את המינוי לשיפוט לכל ימי חייו היצירתיים (עד גיל 70 שנה) יהיה מועמד מתאים ככל הניתן.

בשולי הדברים מן הראוי לבחון למרות החשיבות של עקרון אי התלות את השופטים החדשים, אם אומנם הם ממלאים אחר הציפיות הבסיסיות הנדרשות מהם. ראוי לשקול שכל מי שמועמד לשיפוט בכל הערכאות יקבל מינוי זמני לשנה ורק לאחר מכן יקבל את המינוי הקבוע לצמיתות. הסדר כזה היה קיים לגבי שופטי תעבורה בתקופה של שנתיים וראוי כי הדבר יישקל במסגרת הרפורמה במערכת בתי המשפט.

 

  

 

נהיגה במהירות מופרזת

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

 כמות אלכוהול מותרת בדם 

 

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat