זוכה מנהיגה רשלנית אך הורשע באי ציות לתמרור

סיפור מקרה

כאשר נהג מעורב בתאונת דרכים לאחר שנכנס לצומת כשבכיוון נסיעתו מוצב תמרור עצור, במקרה כזה ייאושם אותו נהג , אם כתוצאה מהתאונה נחבלו אנשים בגופם, באי ציות לתמרור ונהיגה רשלנית.  ברור הדבר שאם אותו נהג יורשע באי ציות לתמרור, מטבע הדברים,  יורשע גם כן בנהיגה לא זהירה שבעטייה לא ציית אותו נהג לתמרור עצור.

מסתבר, עם זאת, שגם לכלל פשוט וברור  זה ישנם יוצאים מן הכלל. בתיק אשר נדון בפני שופט התעבורה בת"א, מאיר דרורי, הרשיע אומנם השופט את הנהג באי ציות לתמרור , אך יחד עם זאת החליט לזכותו מהאישום של נהיגה רשלנית.

 

נהג הואשם כי נהג את רכבו ברח' משכית בהרצליה והתקרב עימו לצומת מדינת היהודים. לפי דברי הנהג הנאשם (אשר זכו לאמונו של השופט), בכניסה לצומת חנתה משאית בצד ימין של הכביש, מימינו של הנאשם, וחסמה את שדה הראייה ועקב כך נכנס הנאשם באיטיות לצומת, זאת כיוון  ששדה הראיה שלו לימין נחסם. באותה עת, הגיע ממולו רכב אשר פנה שמאלה. הנאשם המתין להשלמת הפנייה שמאלה ע"י אותו רכב וכשחלף על פני שטח הפרדה שבמרכז הצומת פגע בו רכב אחר שהגיע מימנו.

 החלטת השופט

השופט קבע כי אחריותו של הנאשם לתאונה נובעת מכך כי המשיך בנסיעה מעבר למכונית שחסמה את שדה ראייתו , מבלי לוודא כי הכביש פנוי. לדברי השופט, הנאשם היה חייב להמתין עד ששדה הראייה ימינה יפתח ורק אז להמשיך בנסיעה, משלא עשה כן ולמרות ששדה הראייה ימינה היה מוגבל, הרי שהוא נושא באחריות לתאונה. עם זאת, לאור אופי התרחשות התאונה, אין המדובר בהתנהגות המגיעה לכדי נהיגה לא זהירה, בניגוד לסעיף האישום שבכתב האישום.

 

לאור זאת, וכיוון שהשופט זיכה את הנאשם מעבירה של נהיגה לא זהירה, אך הרשיעה את הנאשם באי ציות לתמרור, הטיל עליו השופט פסילה בפועל למשך חודש ימים למרות שעונש המינימום הינו שלושה חודשי פסילה בפועל.

 

המשך

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.