הנאשם זוכה מעבירת אי ציות להוראות השוטר

להאזנה:

 

בתי המשפט

 

בית משפט לתעבורה פתח תקוה
ת 007906/06

בפני:

 

כבוד השופט ש. נחשון (אטינגר)
תאריך:
01/07/2007

הנאשם זוכה מעבירת אי ציות להוראות השוטר
הנאשם זוכה מעבירת אי ציות להוראות השוטר

בעניין:
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד
אלעזר שולץ
המאשימה

 

נ ג ד

 

שלמה
ע"י ב"כ עו"ד
אורון
הנאשם

 

נוכחים:
ב"כ המאשימה

הנאשם ובא כוחו

 

פסק דין – הכרעת דין

 

 1. הנאשם מואשם בעבירה של נהיגה במהירות של 144 קמ"ש במקום 90 קמ"ש וכן באי ציות להוראות עצור שנתן שוטר במדים, כל זאת בכביש 5, קילומטר 30.5, מחלף פדואל, לגבי אירוע מיום 23.3.06, יום ב', שעה 19:20, על פי כתב האישום.
 2. לאחר שבית המשפט שמע עדות עדי התביעה, תשובותיהם בחקירה נגדית, עדות הנאשם ותשובותיו בחקירה נגדית, ובחן המוצגים שהוצגו בפניו, מחליט בית המשפט כי הנאשם זכאי משתי העבירות נשוא כתב האישום מפאת הספק הסביר.
 3. הודעת הנאשם – ת/1, שהוגשה על ידי עד תביעה 2, מייחסת לנאשם נהיגה במהירות מופרזת לגבי האירוע ואי ציות להוראות שוטר. בהודעה זו מכחיש הנאשם את האירוע ואינו זוכר כלל להיכן נסע כאשר החקירה נערכה לנאשם ביום 12.11.06, כ-7.5 חודשים לאחר האירוע.

  הודעת הנאשם
  הודעת הנאשם

   

 4. על פי המזכר ת/2, שערך עד תביעה 1, מסמך זה נערך ב-30.3.06, המסמך מתייחס לתאריך הנ"ל כתאריך שבו הפעיל את הממל"ז ביחד עם השוטר אמיר רז ומדד את רכב הפג'ו המיוחס לנאשם וכן צויין בו כי הנהג שנהג באותו רכב לא עצר על פי הוראות שוטר במדים.
 5. השעה המיוחסת לנאשם בכתב האישום הינה 19:20, השעה המיוחסת הינה על פי ת/5, הדו"ח הפנימי של עד תביעה 1 – 15:20, מכאן שהשעה המצוינת בת/5, על ידי עד תביעה 1, אינה השעה המתאימה לאירוע, על פי כתב האישום.
 6. עד תביעה 1 לא מכחיש בחקירתו הנגדית כי בדו"ח שרשם עד תביעה 2 יש קטע שמדבר על רכב שנסע לפני הרכב הנמדד (עמ' 3 שו' 15): "כן אבל זה לא קשור", ובהמשך חקירתו הנגדית מאשר כי בת/4 לא רשם את תוצאות הבדיקות בפירוט למרות הנוהל המשטרתי שהציג לו הסנגור מיום 1.2.04, שעל פי סעיף ד (ה) שבו, אמור המפעיל לרשום את כל הפרטים הנוספים על גבי הדו"ח.
 7. עד תביעה 2, שגבה כאמור את הודעת הנאשם – ת/1, רשם גם את המזכר מיום האירוע – ת/6, 23.3.06, שעה 15:37, ומתאר באותו מזכר שבסמוך לשעה 15:20 בתאריך הנ"ל עמד ביחד עם עד תביעה 1, עד תביעה 1 הפעיל את הממל"ז והורה לעצור לרכב פג'ו 205 בצבע ירוק שקלט שנוסע במהירות מופרזת וכאשר הוא הורה לאותו רכב לעצור עם מדי משטרה וכובע משטרה ואפוד זוהר צהוב, הרכב הנ"ל שהיה בנתיב הימני, במסלול נסיעה ממזרח למערב, ראה אותו מאיט מאחורי רכב פרטי שנסע לפניו ולמרות שראה את הנהג מסתכל עליו הנ"ל סטה, עקף את הפרטית שנסעה לפניו וברח מהמקום ובשלב זה קלט את מס' לוחית הזיהוי האחורית – 3802916, רשם אותה בעט על כף ידו השמאלית ולמרות שניסו לעצור אותו בעזרת רכב משטרתי אחר -לא הצליחו, ורשם בנושא דו"ח פנימי על מנת לאתר את הנהג.
 8. בחקירתו הנגדית הסכים עם הסנגור כי אכן היה רכב פרטי לפני הרכב החשוד (עמ' 6 שו' 7). בהמשך חקירתו הנגדית הסכים עם הסנגור כי האירוע היה ב-15:20 ובטעות כתב שעה 19:20 כשחקר את הנאשם וכן טעה גם בכתב האישום (עמ' 6 שו' 11 ו-13).

  סניגור
  סניגור

   

 9. הנאשם בעדותו הבהיר כי בחקירתו במשטרה, על פי הזימון למשפטו – נ/1, כתב האישום – יוחסה לו עבירה בשעה 19:20 וכי במשטרה אמר אמת.
 10. בחקירתו הנגדית חזר על גרסתו הנ"ל טען כי כנראה נהג בשעות אחה"צ באותו יום (עם 9 שו' 20) והגיע למשטרה על פי זימון לגבי נהיגה שבוצעה ב-23.3.06 שעה 19:20 ולכן הודה בפני חברו אסף, שהוא בעל הרכב, שיכול להיות שהוא נהג בשעות אלו (עמ' 10 שו' 18).
 11. בהמשך חקירתו הנגדית טען שאינו יודע מי נהג ברכב בשעה 15:20, אך לא הכחיש את האפשרות שיכול להיות שהוא נהג (עמ' 11 שו' 3) והכחיש כי ראה שוטר שסימן לו לעצור.
 12. לאחר שבית המשפט שמע עדויות עדי התביעה, תשובותיהם בחקירה נגדית, עדות הנאשם ותשובותיו בחקירה נגדית, ולאור השעה המיוחסת בכתב האישום – 19:20 לעומת תיאור האירוע על פי גרסת עדי התביעה בשעה 15:20, ובהתחשב בעובדה שת/2, המזכר הפנימי של עד תביעה 1, נרשם כשבוע לאחר האירוע, ולאור העובדה שעד תביעה 1 לא פעל על פי הנוהל נ/2, המחייב אותו לרשום תוצאות בדיקות הכיול על גבי הדו"ח, מחליט בית המשפט כי התביעה לא עמדה בחובת ההוכחה הן לגבי נושא המהירות, הן לגבי נהיגת הנאשם ברכב בשעת ביצוע העבירה על ידי אותו רכב – 15:20 והן לגבי אי ציות הנאשם להוראות שוטר, כאשר, על פי גרסת עד תביעה 2, היה רכב לפני הרכב שלגרסת עדי התביעה עבר את המהירות, והאפשרות שכלל לא הבין שמדובר בו אפשרית בעיני בית המשפט וזאת גם על פי גרסת עד תביעה 2.
 13. אשר על כן, מחליט בית המשפט לזכות הנאשם מהעבירות נשוא כתב האישום, מפאת הספק הסביר, כאמור ברישא.

 

ניתנה היום ט"ו בתמוז, תשס"ז (1 ביולי 2007) במעמד הצדדים

זכות ערעור כחוק

ש. נחשון (אטינגר ) שופט

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.