תאונת דרכים בזמן נהיגה ללא רשיון

 

נהיגה ללא רישיון זיכוי מחמת הספק

 

שני חיילים בשירות סדיר נסעו בקומנדקר צבאי (אביר). לשניהם לא היה רישיון נהיגה. בדרך התהפך הרכב ואחד החיילים נפצע קשה. עקב התאונה נגרמה לו נכות קשה, והוא שוחרר משירות צבאי. בעקבות הפציעה לא זכר החייל דבר על נסיבות התאונה. החייל השני נפצע קל, ומסר בפרקליטות הצבאית עדות שלא הוא נהג ברכב, אלא חברו. על פי עדות זו הועמד חברו הפצוע לדין בבית הדין הצבאי ביפו, באשמת גרימת תאונת דרכים כאשר נהג ברכב ללא רישיון. בעקבות ההעמדה לדין בעוון נהיגה ללא רשיון, החליטו בצה"ל, שלא להכיר בו כנכה צה"ל, והטיפול בו עוכב עד מתן פסק הדין בעניינו.

 

סניגורו פנה לפרקליט הצבאי הראשי וביקשו למחוק את כתב האישום, כי מרשו נענש דיו בעצם הפציעה, מה גם שאין לדעת בוודאות מי נהג ברכב, מאחר שהוא איבד את הזיכרון, ואילו חברו הוא עד בעל עניין. הפרקליט הצבאי הראשי דחה את העתירה, והמשפט התנהל בבית הדין הצבאי לפני השופט הצבאי, סא"ל משה רביד.

 

בבית הדין העיד חברו של הנאשם, כי שניהם נסעו ברכב נסיעה בתפקיד, וכי הנהג היה איש מילואים. בשלב מסוים החנה הנהג את רכבו ונכנס למפעל. לדברי העד, התיישב חברו במושב הנהג והחל לנהוג ברכב. הם הגיעו לצומת דרכים הסמוך למפעל. ובתשובה לשאלתו לאן הם נוסעים, ענה החבר, "עושים סיבוב קטן". אחרי כמה שניות התהפך הרכב. גם הנאשם הוזמן להעיד, ואמר שאינו זוכר דבר מן התאונה.

 

התובע הצבאי ביקש להרשיע את הנאשם על פי עדות חברו, ואילו הסניגור ביקש להתייחס אליה בזהירות רבה, הואיל ויש סבירות, ולו נמוכה, שהוא הפליל את חברו כדי להציל את עורו שלו.

 

השופט החליט לזכות את הנאשם מחמת הספק. בנימוקי פסק הדין כתב השופט כי הוא נזהר מאוד מלתת אמון בעדותו של עד יחיד הנוגע בדבר, ולהרשיע את הנאשם על פיה. כמה פרטים בעדות העד מתמיהים, ציין השופט. העד לא עשה מאומה כדי למנוע את הנאשם מלנהוג (לפי גרסתו) בקומנדקר בלי רשיון; העד ידע כיצד מכבים את המנוע הקומנדקר, לאחר שהוא התהפך; העד הסתבך בסתירה מסוימת בקשר למקום הימצאו של הנאשם בטרם לקח את ההגה, לגרסתו, והחל לנסוע. מכל הטעמים האלה החליט השופט שלא לקבל את עדותו ולזכות את הנאשם מחמת הספק.

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat