נסיעה לאחור – תאונת דרכים

האחריות אינה מוחלטת – הנאשם פגע בעגלת מצרכים, לא ברור כיצד הולכת הרגל נפלה

 

שופטת בית המשפט לתעבורה בפ"ת, ר. רז, זיכתה הנאשם מעבירה של גרימת תאונת דרכים עקב נסיעה לאחור, וזאת בנסיבות שבכותרת.

 

נטען כי הנאשם הסיע את רכבו לאחור, עלה על מדרכה, פגע בהולכת הרגל, גרם לה לשבר בעצם בצוואר ירך ימין, בנוסף ועקב כך נאלצה הולכת הרגל לעבור ניתוח לקיבוע השבר ובהמשך עברה ניתוח נוסף. חמישה חודשים לאחר התאונה נפטרה הולכת הרגל. ב"כ המאשימה הודיע לבית המשפט כי לא נמצא קשר סיבתי בין אירוע התאונה למוות. מסתבר כי לא נעשתה עבודת בוחנות בתיק. לא נערך תרשים. לא בוצע ניסוי שדה ראיה. חסרים בתיק פרטים מהותיים לקביעת אחריות הנאשם כגון כיוון חציית הולכת הרגל, מקום מדויק של התאונה, שדה ראיה ומקום הפגיעה ברכב הנאשם.

נסיעה לאחור

לפי הודעת הנאשם שנגבתה 4 חודשים אחרי, הנאשם החל לנסוע לאחור, שמע רעש של מכה בחלק האחורי של רכבו ונעצר. חיישן הנסיעה לאחור לא התריע על הפרעה מאחורי הרכב, וכשיצא מרכבו ראה עגלת מצרכים ואישה מבוגרת ששכבה על הרצפה. הנאשם בהודעתו אמר כי לא הבחין בהולכת הרגל לפני הפגיעה. הנאשם הזמין אמבולנס והתקשר למשטרה. הנאשם התעקש שיגיע בוחן תנועה, אך נאמר לו שהדבר אינו אפשרי. בעדותו בבית המשפט ציין הנאשם כי לטעמו העגלה פגעה בחלק האחורי בצידי הרכב ולרכב לא נגרם שום נזק. הנאשם העריך כי יתכן שהולכת הרגל יצאה בין מכוניות, ולדבריו "יכול להיות שהאישה באה מהצד ונתקלה בפנס האחורי של הרכב".

 

בנמקה את הזיכוי כתבה השופטת בין השאר:

 

"נסיעה לאחור מטילה על נהג רכב אחריות לנקוט אמצעי זהירות מוגברים על מנת להימנע מפגיעה בהולך רגל, אך אין המדובר באחריות אבסולוטית. משלא הוכח בפני כי הנאשם יכול היה למנוע את התאונה לו נקט באמצעי זהירות הנדרשים בנסיבות אירוע התאונה, לא ניתן לקבוע כי הנאשם אחראי לתאונה ולתוצאותיה".

 

-ת"ד (תעב' פ"ת) 1784-09-12 מדינת ישראל נ' סגל, הכרעת דין מיום 9.12.15.

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat