ביטול מאסר לנאשם בנהיגה בזמן פסילה

להאזנה:

 

המאסר שהוטל בוטל למרות הנהיגה בזמן פסילה

 

כידוע, עבירת נהיגה בזמן פסילה נחשבת לעבירה חמורה ביותר באשר המדובר בזלזול בצו שיפוטי; מה גם שהמדובר במכת מדינה. נהג המורשע בגין עבירה זו צפוי למאסר בפועל זאת בנוסף לפסילת רשיון הנהיגה לתקופה ארוכה. כאשר המדובר בנהג שעברו אינו נקי ובגיליונו עונש מאסר מותנה, הנהג המורשע בדין יהיה צפוי להיכלא מאחורי סורג ובריח וזאת עקב הפעלת עונש המאסר המותנה.

 

אם זאת, מתעוררת השאלה, האם יש הצדקה להפעלת עונש המאסר המותנה כאשר העונש המותנה הוטל בגין עבירה מסוג אחר.
נהג עמד לדין בביהמ"ש השלום בעכו והואשם בנהיגה בזמן פסילה. ביהמ"ש הרשיע אותו והטיל עליו קנס בשיעור 3000 ש"ח, פסילה בפועל לתקופה של 24 חודשים, 6 חודשי מאסר בפועל ובנוסף הופעל נגד אותו נהג עונש מאסר מותנה של 8 חודשים וזאת לריצוי בחופף.

 

עונש המאסר המותנה הוטל על אותו נהג בגין עבירה חמורה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים. הנהג ערער באמצעות סנגור לביהמ"ש המחוזי בחיפה והערעור נדון בפני השופט אילן שיף. בערעורו טען הסנגור כי כאמור עונש המאסר המותנה הוטל בגין עבירה מסוג אחר ובנסיבות העניין אין הצדקה להטלת עונש מאסר בפועל, מה גם שכליאת אדם מאחורי סורג ובריח ראוי שתעשה רק כאמצעי אחרון.

 

באותו מקרה, משנכשל המערער לראשונה בחייו בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, הוסיף וטען הסנגור, לא מוצדק היה להפעיל את עונש המאסר המותנה למרות שניתן היה לעשות כן. הסנגור התייחס למצבו המשפחתי של המערער וציין כי המדובר במעידה חד פעמית ובנסיעה מהבית למכולת השכונתית ובחזרה, מרחק של עשרות מטרים בלבד.

ביטול מאסר לנאשם בנהיגה בזמן פסילה
ביטול מאסר לנאשם בנהיגה בזמן פסילה

ביהמ"ש המחוזי התערב בעונש וביטל את עונש המאסר בפועל וזאת ע"י הארכתו. ביהמ"ש התחשב גם בתסקיר קצינת המבחן אשר התרשמה מכך שהמערער הקפיד להימנע ממעורבות מעבירות פליליות למעלה מ- 10 שנים וכי המערער למד את לקחו מהאירוע.
השופט אימץ את המלצת קצינת המבחן להטיל על המערער עונש של 220 שעות של עבודות שירות לתועלת הציבור וזאת במקום עונש המאסר שבוטל.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.