שכרות מספרו של עו"ד אורון

34. שכרות

– בהצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה (מס' 41), התשנ"ו – 1996 נקבעה הסמכה לרופא "שאליו הובא אדם שנפטר עקב תאונת דרכים, ליטול מהנפטר דגימת דם לקביעת אחוז האלכוהול שבדמו" וזאת לפי בקשת שוטר.
בדבר ההסבר לתיקון (המדובר בתיקון סעיף 64 ב' לפקודה ) נאמר:
"סעיף 64 ב' לפקודה קובע כללים לבדיקת שכרות של נהג. אין בסעיף זה התייחסות לבדיקת שכרות של מי שנפטר כתוצאה מתאונת דרכים. המשטרה, בעבודתה, צריכה לעיתים קרובות לדעת את אחוז הכוהל בדמו של הנפטר שנהג ברכב המעורב בתאונה וזאת בעיקר כדי לקבוע את גורם התאונה.
מוצע לאפשר לרופא שאליו הובא מי שנפטר עקב תאונת דרכים, ליטול מהנפטר דגימה לקביעת אחוז האלכוהול בדמו, אם נתבקש לעשות כן על ידי שוטר.
בדיקת השכרות האמורה מצריכה לקיחת דם בכמות מזערית בלבד".
– ה"ח 2480 מיום 16/1/96.
34.א. שכרות – ביהמ"ש העליון השופט י. קדמי (בהסכמת המשנה לנשיא ש. לוין והשופט צ. טל) דן בהרחבה במשמעות העבירה של נהיגה בזמן שכרות. המדובר בערעור על פסק הדין של ביהמ"ש המחוזי בת"א (השופט א. שטרסנוב) לפיו הורשע המערער בהריגה לפי סעיף 298 לת' העונשין. נהיגה בזמן שכרות לפי סעיף 62 (3) לפק' התעבורה. נהיגה בזמן פסילה לפי סעיף 67 לפק' ונהיגה ללא ביטוח לפי סעיף 2 לפק' הביטוח. המערער נדון ל- 6 שנות מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי ופסילה לצמיתות. לעניין הוכחת השכרות קבע השופט קדמי כי:
            "חזקת התקינות (PRESUMPTION OF REGULARITY) אינה ישימה כאן, השאלה הדורשת הכרעה איננה אם עובדת המעבדה הייתה "מוסמכת" לבצע את הבדיקה או אם בדעה פעולה שהייתה "חייבת" לבצעה עפ"י החוק; אלא – אם בצעה בדיקה בדרך שהטוותה מחוק המשנה לביצועה נושא אחרון זה אינו בא בגדר החזקה, והוא טעון הוכחה בראיות".
1.

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.