34.כח. שכרות – (לחומרה)

34.כח. שכרות – לחומרה

– בית המשפט העליון, השופט ת. אור דחה את טענת הסניגור, עו"ד ד. גולן, כי יש לזכות את המערער מעבירת הסרוב להיבדק נוכח כשלונה של התביעה בהוכחת השכרות. לעניין זה כתב השופט: "חשוב אף להדגיש, שיתכנו מקרים בהם בשל שהנהג סרב להיבדק בדיקת שכרות, כתוצאה מכך לא יהיה ניתן להוכיח שהיה שיכור בעת הנהיגה, ומשלא יוכח שהיה שיכור לא יהיה ניתן להרשיעו גם בעבירה של סירוב להיבדק בדיקת שכרות. זו, כמובן, תוצאה בלתי מתקבלת על הדעת" (עמ' 3 לפסה"ד).

דיון נהיגה בשכרות עו"ד אילון אורן

יחד עם זאת, לדעתי (א.א.), אם יצליח הנאשם להוכיח ולשכנע שאכן לא היה שיכור, ראוי שלעובדה זו תהא השלכה מהותית לגבי העונש בגין הסירוב.

בנוסף, דחה השופט ת. אור טענה נוספת של הסניגור ולפיה, משהסכים הנאשם לבדיקה אחת, הוא פטור מבדיקות נוספות להוכחת שכרותו. השופט מצטט (בעמ' 4 לפסה"ד) את הוראת תק' 169 ג (א) לתק. התעבורה ולפיה, רשאי השוטר "החושד" "לדרוש ביצוען של הבדיקות, כאמור בפרק זה, כולן או חלקן".

בנוסף, מצטט השופט את תק' 169 (ה) (ב) הקובעת, כי "שוטר רשאי לדרוש מהנבדק בדיקת מעבדה לדוגמה של דם אף אם לא בוצעה, מכל סיבה שהיא, בדיקת נשיפה". השופט מפרש את התק' באומרו: "על פי העולה מתקנה זו, ככלל, נעשית בדיקת דם לאחר שנעשתה קודם לכן בדיקת נשיפה, ולפיכך נכלל בתק' היתר לבצע בדיקת דם גם במקרים בהם לא נערכה בדיקת נשיפה" (עמ' 4 לפסה"ד).

לסיכום קובע השופט (עמ' 5 לפסה"ד), כי "מטרת בדיקת השכרות היא לברר אם הנבדק היה שיכור בעת שנהג ברכב. בדיקה כזו, צריכה לעיתים יותר מבדיקה אחת כדי להגיע למסקנה מהימנה".

– רע"פ 4050/00, יעקב נומדר נ' מ"י, החלטה (הדוחה בקשת רשות ערעור) מיום 23.7.00, טרם פורסם.

 

קראיה נוספת אודות נהיגה בשכרות

 

להמשך קריאה

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.