המאסר בוטל בעליון-תאונת דרכים קטלנית -ביטול מאסר

להאזנה:

 

כאשר נהג מורשע בגרימת תאונת דרכים קטלנית, הפרקליטות תדרוש בד"כ וכשיגרה, להטיל עליו של מאסר בפועל וזאת במסגרת המלחמה הקדושה בתאונות דרכים. בתי המשפט יטו בד"כ לייחס משקל רב לבקשת התביעה אם כי לעיתים ימנע ביהמ"ש מהטלת מאסר כאשר המדובר ברשלנות שאינה גבוהה ובנהג שעברו התעבורתי אינו מכביד.

יחד עם זאת, כאשר בוחר ביהמ"ש להיענות לבקשת התביעה ולהטיל עונש מאסר, יתקשה מאוד הסנגור לשכנע את ערכאת הערעור להתערב בעונש ולבטל את החיוב במאסר וזאת כיוון ששופטי הערעור יחששו שמא התערבותם בעונש תשדר מסר של הקלת ראש בנגע הממאיר של תאונות הדרכים.

בכל מקרה, כאשר ערעורו של הסנגור נדחה בביהמ"ש המחוזי, קלושים מאוד סיכוייו לזכות באוזן כרויה בביהמ"ש העליון וזאת כיוון שבנוסף לעצם ההתערבות בעונש, על הסנגור לעבור משוכה גבוהה נוספת של מתן רשות ערעור; ביהמ"ש העליון אינו מאפשר, וזאת כמדיניות קשוחה, שמיעת ערעור נוסף על העונש – עפ"י הגישה הקיימת בפסיקה עונש הוא עניינו הייחודי של המערער ולכן אין המדובר בבעיה הנוגעת לכל הציבור ולכן ביהמ"ש העליון לא מאפשר, כאמור, ערעור נוסף על העונש.

למרות זאת, ובאופן חריג ביותר, נתן ביהמ"ש העליון רשות ערעור על העונש שהוטל על נהגת שגרמה תאונת דרכים קטלנית ולאחר מתן הרשות ביטל ביהמ"ש העליון את עונש המאסר שהוטל על המערערת. ביהמ"ש העליון נימק את הרשות באומרו במקרה דנן חוסר הצדק שבהטלת מאסר בפועל הוא בולט במידה המצדיקה מתן רשות ערעור וביטול עונש המאסר.

המאסר בוטל בעליון-תאונת דרכים קטלנית -ביטול מאסר
המאסר בוטל בעליון-תאונת דרכים קטלנית -ביטול מאסר

במקרה דנן קבע שופט התעבורה בנתניה יהושע הלוי כי מדובר ברשלנות גבוהה במיוחד, ואילו שופטת ביהמ"ש העליון טובה שטרסברג כהן ובהסכמת השופטים יצחק אנגלרד ואדמונד לוי קבעו שהמדובר דווקא ברשלנות נמוכה במיוחד ולכן לא היתה הצדקה להטלת מאסר. יצויין כי המערערת הנה נהגת ותיקה ואם לילדים בוגרים. בתארה את נסיבות המקרה כתבה שופטת ביהמ"ש העליון: "המערערת נהגה ברכבה במסלול הימני של כביש פתוח ותקין כאשר הראות היתה טובה והיא הבחינה ברוכב האופניים שנסע לפניה בצד ימין של הכביש בכיוון נסיעתה, רוכב האופניים נסע בקו נסיעה ישר ויציב כשהוא בקצה הימני של הנתיב סמוך לקו הצהוב. ללא סיבה ידועה וללא הסבר, סטתה המערערת ימינה מקו נסיעתה לכיוון השולייםהימניים. או אז, כשמהירות נסיעתה 85 קמ"ש, שהיא במסגרת המהירות המותרת באותו מקום, פגעה באופניים וגרמה למותו של רוכב האופניים."

לאור אלו, התקבל הערעור ועונש המאסר שהוטל לתקופה של שנה אחת קוצר לשישה חודשים אשר הומרו בעבודות שירות. יצויין כי שופט התעבורה הטיל על המערערת גם פסילת רשיון נהיגה לתקופה של 20 שנים, לאחר שהתובע ביקש להטיל תקופה שלא תפחת מעשר שנים ושופטי הערעור בביהמ"ש המחוזי בתל- אביב קיצרו את הפסילה ל 10 שנים.

 

המשך

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.