חובת הזדהות ומסירת פרטים

בארץ, כידוע לא נהוגה השיטה הנוהגת במזרח הרחוק, לפיה יוצא הנהג מרכבו, קד קידה עמוקה אל מול הנהג המעורב, מוסר את פרטיו המלאים ולאחר מכן חוזר וקד שוב, נכנס לרכבו וממשיך בדרכו. כאשר מתרחשת תאונה בארץ, אנו נתקלים לעתים בתגובה גסה שאף עשויה להגיע לכדי אלימות ממש. במקרה שכזה, הנהג אשר מגדפים אותו מתקשה להזדהות בפני הנהג האחר שנהג בו באלימות וגסות רוח. השאלה היא, האם התנהגות גסה מצד נהג אחד משחררת את הנהג האחר מחובת ההזדהות ?

 

דוגמה: המעורב גידף – בית המשפט התחשב

בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בפני השופט יהושע גרוס, נדון מקרה של נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים קלה – נזק לרכוש בלבד.הנהג הורשע בעברה של אי מסירת פרטים ונגזר עליו עונש קל – קנס בגובה של 400 ₪ ופסילה על-תנאי  3 חודשים למשך שנתיים. סניגורו של הנאשם טען בבית המשפט המחוזי כי מדובר ב'נזק אפסי' וכי הנהג האחר "השיב למערער בצורה גסה ובוטה" ורק משום כך המערער לא מסר לו את פרטיו. השופט גרוס כתב, כי אין ספק שיש לחנך את ציבור הנהגים לכך שעליהם להקפיד על מסירת פרטים גם כאשר הם נתקלים בתגובה לא מנומסת מצד הנהג המעורב. אך, עם זאת הוסיף השופט, שקשה גם שלא להבין ללבו של נהג אשר נתקל בתגובה קשה כזו, כאשר אינו מזדרז בנסיבות כאלה למסור את פרטיו. לכן, לדעת השופט, יש מקום להקלה נוספת בעונשו של הנאשם – לאור זאת, קוצרה תקופת הפסילה על-תנאי  ל-3 חודשים למשך שנה במקום לשנתיים.

 

חשוב לציין, כי החובה להזדהות קיימת לא רק כאשר מדובר בתאונת דרכים ולא רק כאשר מדובר בשוטר. בפקודת התעבורה קיים סעיף המחייב נהג למסור פרטים לכל אדם הדורש זאת בטענה כי בוצעה עברת תעבורה.

 

המשך

קרא עוד על:

עורך דין תעבורה

נהיגה במהירות מופרזת

אי ציות לרמזור אדום

נהיגה ללא רישיון

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

עבירות תעבורה 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם

    Call Now Button
    WhatsApp chat