זכויות היורשים במקרה של תאונת דרכים קטלנית

להאזנה:

 

לדאבוננו הכביש הוא מקור שיכול לגבות חיים רבים של אנשים בכל הגילאים ומדובר בהחלט במציאות יומיומית קשה. ברגע טרגי אחד משפחה שלמה עלולה להיהרס בעקבות תאונה קטלנית על הכביש כשאחד מבני המשפחה יהיה מעורב בה. המשפחה שהתאלמנה או התייתמה נשארת שבורה, המומה וכואבת וצריכה להכיל את האובדן הזה לאורך שנים ארוכות.

השאלה מה קורה במצב שמדובר באב או באם שכלכלו את המשפחה ותמכו בה כספית עד כה וביום אחד חייהם נלקחו בתאונת דרכים? מהן זכיותיה של אותה משפחה? האם יש מישהו שמשלם לה פיצוי על אובדן יקיריה? ולפי מה פיצוי זה מחושב? במאמר להלן נספק מידע אודות זכויות היורשים במקרים בהם נהרג אחד מבני המשפחה בשל תאונה קטלנית.

 

מה החוק אומר?

לפי החוק בישראל, קיים פיצוי ליורשים שהיו תלויים באדם היקר שנהרג בתאונה, ואפילו מדובר בסכומים משמעותיים מאוד. שכן במקרים רבים המשפחה הסתמכה על המנוח בכל מה שקשור לקיום שלהם. המנוח היה גורם מפרנס ודאג לצרכיהם וכעת כשאינו, תהה המשפחה זכאית לפיצוי על הנזק הכלכלי שעשוי להיגרם לה בשל אובדנו. בנוסף, בשל היעדר צוואה, הירושה שנשארה נקראת על פי חוק ירושה על פי דין, משמע שהיורשים הם הקרובים של הנפטר.

זכויות היורשים במקרה של תאונת דרכים קטלנית
זכויות היורשים במקרה של תאונת דרכים קטלנית

זכאות לפיצוי על כל השנים האבודות

על פי התקדים של הלכת אטינגר שידוע בעיקר בזכות – הלכת השנים האבודות, הוגדלו סכומי הפיצויים של בני המשפחה של ההרוגים בתאונות הדרכים. נקבע עוד שהיורשים יהיו זכאים גם עבור השנים האבודות, משמע שקוצרו חייו של יקירם וכך גם אובדן השתכרותו נקטעה עוד בטרם הגיע לפרישה. למעשה מדובר בפיצוי עבור קיצור תוחלת חייו של המנוח.

 

פיצויים עבור כאב וסבל

ירושה על פי דין

נזק אחר שבגללו יהיו היורשים זכאים לפיצוי הוא הכאבים והסבל הרב מהם סבל המנוח. לפי התקנות בהקשר זה נקבע כי במצב של מוות שנגרם מתאונה על הכביש, גודל הפיצוי לכאב וסבל יעמוד על עשרים וחמישה אחוזים מהסכום הכולל. במידה והתאונה שעבר המנוח הובילה אותו לפגיעה מאוד קשה והוא נפטר לאחר תקופה מזמן בו אירעה התאונה, תהיה הזכות לכל יורש לקבל מחברת הביטוח פיצוי להחזר על כל הוצאה רפואית מזמן התאונה ועד לפטירה וגם עבור כל סיוע שקיבלו עבורו.

 

כיצד נקבע גובה סכום הפיצויים?

פיצויים על נזיקין מטרתם העיקרית היא לזכות כל אחד שניזוק ישירות מפטירתו של גורם מכלכל בחייו בצורה שתותיר אותו במקום שהיה לפני האירוע, וזאת עד כמה שניתן. לכן, הכל נקבע בחישוב של שכלול הנתונים כמו גיל, תוחלת חיים, הפסד התמיכה הכלכלית, הפוטנציאל ההשתכרות, הפסדי גמלת הזקנה והפסד של מיקומו של המנוח או המנוחה בחיק המשפחה כאב או כבעל או אישה וכו', הפסד הכנסה בכל השנים האבודות וכן בכאבים וסבל.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.