זיהוי הנאשם

להאזנה:

 

פרטי הנאשם נרשמו על פתק. הפתק אבד. הנאשם זוכה

 

לצערנו, אנו עדים למקרים לא מעטים, בהם נהגים פוגעים ברכב אחר או אפילו חלילה באדם, ונוטשים ומסתלקים ממקום התאונה בתקווה ש"איש לא ראה איש לא שמע", לעיתים בגלל נהיגה בשכרות ולעיתים בגלל חוסר זהירות נטו.

אם זאת, כאשר עד ראיה מבחין ברכב העבריין ורושם את פרטיו, עשוי הבעלים של הרכב לדין ולשאת בעונש אלא אם יוכיח כי הרכב נמסר לאחר או המדובר בטעות בזיהוי הרכב. כמובן, העד חייב לשמור על הפתק, למוסרו למשטרה, ועל התובע להציגו כמוצג בביהמ"ש בתמיכה לעדות עד הראיה לגבי זיהוי הרכב העבריין. אם הפתק ילך יאבד, במקרה זו עשוי הנאשם להיחלץ מהרשעה.

זיהוי הנאשם
זיהוי הנאשם

נהג הואשם כי נהג את רכבו ברמלה ברחוב הרצל. ע"פ כתב האישום, הנהג לא שם לב לדרך, עלה עם רכבו על המדרכה ופגע בהולכת רגל שהלכה במקום. כתוצאה מהתאונה נפצעה הולכת הרגל. בנוסף הואשם הנהג כי עזב את המקום מבלי למסור את פרטיו לנפגעת. הנפגעת העידה בביהמ"ש מטעם התביעה וזאת לאחר שהנאשם הכחיש את עצם מעורבות רכבו בתאונה. העדה סיפרה בביהמ"ש כי אדם אחר רשם עבורה את מספר הרכב על פתק והפתק נשאר אצלה בבית. כשהוצע לה במהלך המשפט, ע"י הסנגור, להביא את הפתק מהבית, נזכרה לפתע כי מסרה את הפתק לחוקר, אלא שהפתק לא הוגש ע"י התובע ובעקבות זאת התעורר ספק בליבה של השופטת אם אמנם המדובר ברכב בו נהג הנאשם. הנאשם יוצג על ידי משרדנו.

 

זיהוי הנאשם

 

במקרה בו מדובר ניטען כי הנאשם לאחר שעלה על המדרכה נמלט וזוהה ע"י עובר דרך בצומת הסמוך בו הנהג נעצר באור אדום. העדה טענה שהנהג ברח ואילו הנאשם טען כי אכן הוא הזדמן למקום כיוון שהוא בעל חנות באזור והוא לא ברח מהמקום ולא עלה על המדרכה. העדה ציינה כי ספגה מכה, נגרמה לה סחרחורת, אנשים הרימו אותה ושפכו עליה מים, היא אישית לא ביקשה מהנאשם את פרטיו ועוברי דרך אמרו לה שהנהג שפגע, ברח. גרסה זו סתרה את גרסת הנאשם שהעיד כאמור כי החנה את רכבו ונכנס לחנות, ולא הייתה כל מניעה מבחינתו להזדהות אם אמנם הוא הנהג הפוגע. מעבר לכך ציינה עדת התביעה, כי זיהתה את הנהג שפגע בה אך בבימ"ש היא לא הבחינה בו.

 

בנסיבות אלו החליטה שופטת התעבורה ברמלה, רחל טאובר, לזכות את הנאשם. השופטת פסקה כי בנסיבות העניין לא הוכח קשר עין בין העדה לרכב שפגע, ובנוסף העדרו של הפתק, ומכלול הנסיבות היה בהן לעורר ספק בגרסת התביעה. עקב כך כאמור, הנאשם זוכה.

צרו קשר עם משרד עו"ד תעבורה אילון אורון לכל שאלה נוספת.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.