סקירת מהירה לעבירת נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר, בכך אין ספק. זאת ועוד, הססטיסטיקה מראה כי אחוז תאונות הדרכים שנגרם כתוצאה מנהיגה תחת השפעת אלכוהול גדל מדי שנה, מהן לא מעט תאונות חמורות. עקב פוטנציאל הסכנה שבנהיגה שכזו נוקטות הרשויות בישראל מדיניות של אפס סובלנות ביחס לחשודים או לנאשמים בביצוע העבירה – ובצדק גמור מבחינתן. המאמר הבא מתייחס להגדרת העבירה, לעונשים המאפיינים אותה ולשלל היבטים אחרים שעליכם לדעת.

 

ראשית: מהי נהיגה בשכרות?

 

נהיגה בשכרות, ברמת ההגדרה הבסיסית, היא נהיגה לאחר שתיית אלכוהול בכמות העולה על זו המותרת. הכמות הספציפית, עם זאת, בהחלט עשויה להשתנות עם השנים. התקנות הנוכחיות מדברות על ריכוז אלכוהול בדם העולה על 0.05%, כלומר, 50 מיליגרם אלכוהול עבור 100 מיליליטר דם, כפי שנמצא בבדיקת דם. בבדיקת הנשיפה באמצעות ינשוף, הנחשבת לנפוצה יותר, אדם נחשב כנוהג בהשפעת אלכוהול כאשר בליטר אוויר שננשף יש כמות העולה מ-250 מיקרוגרם אלכוהול. יש להדגיש כי אוכלוסיות מסוימות של נהגים – נהגים חדשים, נהגי רכב כבד ונהגי רכב ציבורי – הכמויות המותרות נמוכות פי כמה. למעשה, אפשר לטעון כי עבורם נהיגה לאחר שתיית אלכוהול, מבחינה מעשית, לא אפשרית כלל וכלל.

 

והעונש? הוא חמור בכל קנה מידה

 

כפי שנרמז מעלה, העונשים על נהיגה בשכרות הם הכול חוץ מפשוטים, מה שאמור להוות צעד מרתיע במלוא מובן המילה. בהתאם לתיקון לפקודת התעבורה משנת 1995, העונש המינימלי לעבירה מהסוג הזה הוא פסילת רישיון בת שנתיים לפחות. אלא אם המדובר הוא בנסיבות חריגות אותן נדרש מהשופט לפרט במהלך הפסיקה. במקרה של הרשעות קודמות, בדגש על אותה עבירה, עלול העונש להיות כפול מכך, אם לא מעבר. ואגב, בכל המקרים הרי שמעבר לפסילה עצמה, על הנהג לאחסן את הרכב שלו למשך כחודש ימים.

 

כך מתמודדים עם המצב

 

הסכנות הברורות שמציבה נהיגה תחת השפעת אלכוהול צריכה להיות הגורם המרכזי שימנע מאנשים לעשות כן. ועדיין, אנשים הנחשדים או נאשמים בביצוע עבירה מהסוג הזה רצוי שיפנו בהקדם האפשרי לסיוע של עורך דין מקצועי, הלא הוא עורך דין תעבורה. עורך הדין יוכל לייצג את הלקוח בהליך המשפטי, לאתר כשלים אפשריים בהתנהלות של גורמי אכיפת החוק ואף לפעול, כאשר האשמה ברורה, להשגת הסדר טיעון.

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן