דברים שחשוב לדעת על בדיקות נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות הינה עבירה פלילית הנדונה בבית משפט לתעבורה, ועלולה להוביל לעונשים כבדים כגון שלילת רישיון לתקופה ממושכת, קנסות ומאסר על תנאי. בבית המשפט תתבסס התביעה על מספר בדיקות וראיות הקשורות למקרה, ולכן חשוב להכיר את ההליכים, הזכויות והחובות הכרוכים בנושא.

 

בדיקת מאפיינים

 

ראשית, יש לדעת כי בדיקות הדם, השתן והנשיפה אינן הראיות היחידות התומכות בטענות התביעה לנהיגה בשכרות. תחילה קיימות נסיבות הקשורות באופן הנהיגה, כלומר אם השוטר שעצר את הנהג התרשם כי הוא נוהג באופן מבולבל, פרוע או מסוכן. דברים אלו מקבלים משנה תוקף אם היה הנהג מעורב בתאונת דרכים או ביצע עבירת תעבורה. בנוסף לכך, כאשר עוצר שוטר את המכונית בצד הדרך, מותר לו לבקש מהנהג לבצע בדיקת מאפיינים המורכבת ממספר מבחנים פשוטים: הבאה של האצבע אל האף, עמידה בלתי יציבה או יציבה, אופן ההתנהגות והדיבור, והליכה על פני קו ישר. אמנם אין חובה בביצוע בדיקת מאפיינים, אך היא יכולה לסייע לטענת ההגנה לפיה האלכוהול לא גרם להשפעה על הנהג. מצד שני, ייתכן שבגופו של הנהג הייתה כמות קטנה של אלכוהול מהמותר בחוק, והדבר אושר בבדיקות הנשיפה, השתן או הדם. ואולם, דווקא בדיקת המאפיינים הראתה השפעה על התנהגותו ושיקול דעתו, ועלולה לכן להביא להרשעתו בנהיגה בשכרות.

 

נשיפון וינשוף

 

הבדיקה הראשונה לאיתור נהג שיכור מתבצעת בעזרת נשיפון, שנותן אומדן ראשוני לגבי הימצאות אלכוהול בגוף בלי כמויות ברורות. על פי חוק הנהג לא חייב להיענות לבדיקה זו, ולמרות שהסירוב אינו גורר סנקציות הוא עלול ליצור חשדות בקרב השוטרים. במידה ומתעורר חשד המצדיק בדיקת ינשוף, מחובת השוטר להסביר את משמעותה ואת השלכות הסירוב לה, כאשר סירוב במקרה זה כמוהו כמציאת הנהג שיכור. לאחר מכן יתחקר השוטר את הנהג לגבי שתיית אלכוהול באותו המועד ולגבי נסיבות המקרה, כאשר התשובות הנרשמות בדו"ח מהוות ראיות כמו חקירה לכל דבר. מחובת השוטר להסביר זאת לנהג ולהודיע לו כי באפשרותו להתייעץ עם עורך דין לפני מתן התשובות.

תקלות בהליך המשטרתי

 

לעיתים קרובות לא מקפידים השוטרים על ההליכים, כמו יידוע החשוד בדבר אפשרותו לשוחח עם עו"ד, ולא פעם גם מתבצעות טעויות הנוגעות לאופן הבדיקה והטיפול בממצאיה. כל חריגה שכזו מהווה פתח לביטול התביעה ומשמשת כלי חשוב בידיהם של נציגים משפטיים מיומנים כדוגמת משרד עורכי דין אורון. לכן, אם הואשמתם בנהיגה בשכרות פנו בהקדם האפשרי לעורך דין מנוסה, שיפעל להקלת העונש ולמחיקת התביעה התלויה כנגדכם.

 

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat