34.סז. שכרות-קטלני-ניתוק קש"ס בין השכרות לתוצאה

סיפור מקרה 

שופט ביהמ"ש המחוזי בב"ש ח. עמר הטיל עונש של 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, פסילת רשיון נהיגה לעשר שנים וקנס בשיעור של 30,000 ₪ על נאשם אשר הואשם מלכתחילה  בעבירת הריגה לפי סע' 298 לחוק העונשין וזאת כיוון  שנהג ברכב בהיותו שיכור כאשר ריכוז האלכוהול בדמו עמד על 106 מ"ג /אחוז ,עקף רכב אחר תוך שלא שמר ממנו מרחק הרכב הנעקף סטה וכתוצאה מכך התנגשו כלי הרכב ונגרמה התוצאה הקטלנית.

 

כתב האישום תוקן,ולאור התיקון הורשע הנאשם בעב' גרם מוות לפי סע' 304 לחוק העונשין ובעב' נהיגה בשכרות לפי סעיפים 62 (3),ו- 39א' לפקודת התעבורה.בנוסף הושמטה ונמחקה טענת הקשר הסיבתי בין השכרות לבין גרם התאונה אשר נטענה בכתב האישום המקורי.הצדדים טענו "באופן חופשי" .ב"כ המאשימה עתר להשית על הנאשם מאסר ארוך ומרתיע ,פסילת רשיון נהיגה שלא תפחת מ-15 שנה ,תוך שציין כי יש לראות בשכרות נסיבה לחומרה וכן בהתחשב בכך שלנאשם הרשעות קודמות בתעבורה ובפלילי.התובע הציג פס"ד שלפיהן הומרה העב' בגרם מוות ובית המשפט הטיל עונש מאסר  בפועל.

 

הסנגור ביקש להסתפק בעבודות שירות תוך שאבחן את נסיבות התאונה בתיק זה לנסיבות בתיקים שבהם הוטל מאסר. הסנגור  הדגיש את הרשלנות התורמת של הנהגת המעורבת שסטתה לעבר רכב הנאשם בחדות.הנאשם ירקן אב ל-6 ילדים ותומך בהוריו ואשתו ונוהג 28 שנים ובמהלך 10 השנים האחרונות לא נרשמה לחובתו עבירת תעבורה.

 

לעניין השכרות ציין השופט

 

 "מצב השכרות בו היה הנאשם נתון, וגם אם זו לא ברמה גבוהה במיוחד,(106 מ"ג/אחוז –א.א.),ודאי גרע, במידה זו או אחרת ,מרמת הערנות והדריכות המתבקשת והנדרשת מכל נהג הנוהג בנת"צ, ובודאי, כשהוא מחליט לבצע פעולה יזומה,שאינה חיונית ומחויבת ,כגון עקיפת רכב הנוסע לפניו.

מבחינה זו, לא ניתן, איפוא, להתעלם לחלוטין, מנהיגת הנאשם תחת שיכרות, כנסיבה לחומרא, וגם בתוך מכלול נסיבות התאונה ותוצאותיה; וזאת, גם אם אין בה, כאמור, כדי להשתית קשר סיבתי ישיר להתרחשות התאונה.

מכל מקום, לא יכול להיות ספק באשר לחומרא הנעוצה בעצם עבירת הנהיגה במצב של שיכרות – חומרא הנלמדת גם מהעונש שראה המחוקק לקצוב בצידה, לענין משך תקופת הפסילה המינימלי, בצד כל עונש אחר (ראה סעיף 39 א' לפקודת התעבורה)".

 

          פ (מחוזי- ב"ש) 8168/04 מ"י נ' אמסלם אלברט, גז"ד מיום 19.02.06.

 

להמשך קריאה

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat