תגובה להצעת חוק לשלילת רשיון נהיגה לצמיתות

להאזנה:

 

תגובה להצעת החוק (שהתקבלה) של חה"כ ארדן לשלילת רשיון נהיגה לצמיתות למי שעבר 3 עבירות חמורות במשך 15 שנים

 

המדובר בהצעת חוק קיצונית, דרקונית, פופוליסטית ומטורפת ; דומה שבשלב הבא יציע אותו ח"כ נושא דגל המלחמה בנהגים, להטיל מאסר בפועל למי שעבר עבירת קנס וזאת ללא חופשות, שמא ינצל אותו נהג את החופשה ויגרום לתאונת דרכים. במדינת חוק יש להיזהר מדיקטטורה של המחוקק ואין דבר מסוכן יותר מאשר מבול של חקיקה הזויה אשר רומסת זכויות אדם ברגל גסה והופכת אותנו למדינת עולם שלישי שבה תולים בכיכר העיר את מי שגונב כיכר לחם.

יתרה מכך, הצעה זו הינה ביזוי מערכת המשפט ויש בה בכדי להשפיל את שופטי ישראל באשר עולה מההצעה כי אין לסמוך יותר על שיקול הדעת של השופטים ויש להטיל עליהם גזרות ולהפוך אותם לתליינים במצוות המחוקק.

 

כבר הוכנס לספר החוקים סעיף דרקוני וקיצוני על פיו מי שאינו שיכור ואינו מושפע ע"י האלכוהול אך בגופו נמצאה כמות האלכוהול עולה על המקסימום המותר בחוק, דינו- פסילת רישיון נהיגה לשנתיים בפועל, מינימום (לצורך השוואה יצוין כי עונש המינימום למי שגרם למוות בתאונת דרכים דינו 3 שנות פסילת רישיון בפועל).

תגובה להצעת חוק לשלילת רשיון נהיגה לצמיתות
תגובה להצעת חוק לשלילת רשיון נהיגה לצמיתות

גוף העניין נניח שאדם יסרב לבדיקת אלכוהול וזאת כיוון התעמת עם השוטר וחשש כי זה מתנכל לו ובמשך 15 שנים (ומדוע לא במשך 50 שנה?!) ימצא עצמו מסרב שוב לבדיקה כזו או למשל מגיע למסילת ברזל וחוצה אותה כאשר באותה עת נדלקת הנורה האדומה ומקרה נוסף יורשע אותו אדם כי נהג בזמן פסילה וזאת כי טעה להניח כי הפסילה הסתיימה וחזר לנהוג מוקדם מידי. האם ראוי כי אדם כזה, יפסל לכל ימי חייו?! (בהמשך קראתי כי ארדן מוכן ברוב חסדו להסתפק בפרק זמן של 15-20 שנה- שווה ערך למאסר עולם).

 

אין פותרים עוול בעוול ואין להפעיל טרור נגד ציבור הנהגים מה גם שהטענה המתחסדת והצדקנית של ארדן לפיה הוא לא מסוגל לסבול את התופעה כי נהגים הגורמים לתאונות קשות מתגלים מאוחר יותר כבעלי עבר עשיר של עבירות תנועה חמורות, אינה נכונה בעליל;מניסיוני הרב כמי שמייצג נאשמים המואשמים בין השאר בגרימת תאונות דרכים קטלניות וזאת במשך עשרות שנים ובמאות תיקים מסוג זה, נמצאתי למד כי רוב לקוחותיי עונים למטבע הלשון מבית מדרשה של נעמי שמר "נהגים טובים באמצע הדרך", דהיינו נהגים טובים, ותיקים ושומרי חוק אשר ברגע של חוסר תשומת- לב גרמו לאסון נורא ולקיפוד חיי-אדם.

 

הצעת החוק הזו מעבירה מסר לפיה המדינה עוינת את אזרחיה ומתייחסת לציבור הנהגים כאויבים אשר יש להכריז עליהם מלחמה.
יודגש כי שלילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה הינה בבחינת ענישה סביבתית קשה ופגיעה ברישיון הנהיגה הינה פגיעה במטה לחמם של מי שנפסל לנהוג וגם של כל התלויים בו; יתרה מכך, ראוי לאזכר לעניין זה את דבריו של שופט בית המשפט העליון המנוח דב לוין, אשר שימש גם ראש המועצה למניעת תאונות דרכים. בראיון שנתן השופט לעיתון "הארץ" עם פרישתו, הזהיר מהטלת פסילת רישיון נהיגה לתקופות ארוכות מידי, דבר העלול, לדבריו, לגרום לנהג שנפסל ואשר אינו רואה את האור בקצה המנהרה להתייאש ולנהוג בזמן פסילה.

 

יתרה מכך, עונש שאינו צודק בעליל, שהוא תולדה של הוראת חוק מטורפת ודרקונית כאמור, יצור תחושה קשה ובלתי נסבלת של עוול נוראי דבר שיגביר את החשש שאותו נהג אשר נענש בענישה כה בלתי מדתית לא יכבד את החוק, כפי שהמחוקק לא מכבד אותו, יתייאש וירשה לעצמו לנהוג למרות שנפסל.

 

ומה יעשו השופטים אם יוטלו עליהם גזירות ת"ח ות"ט אלו? האם יתפטרו? או שיאלצו, הם עצמם!, שלא לציית לחוק באשר לא יעלה על הדעת ששופטים אשר מטבע הדברים שכל בקודקודם וחוש צדק בסיסי מנווט אותם ומשמש נר לרגליהם, יצייתו לאותה הוראת חוק, בלתי חוקתית הסותרת במפגיע את הערכים הבסיסיים של חוק-יסוד "כבוד האדם וחירותו" וישמשו חותמת גומי לגחמותיו של ח"כ פופוליסט המנסה לצבור כותרות נוספות ע"י שבירת שיא גינס באכזריות הענישה.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.