תאונות דרכים ללא נפגעים – נזק לרכוש בלבד

 

תאונת דרכים ללא נפגעי גוף

 

 

 

הכלל:

 

 

כאשר מתרחשת תאונת דרכים ללא נפגעי גוף, הכלל הוא שאין חובה לדווח למשטרה. גם כאשר אחד המעורבים בתאונה מתלונן במשטרה, הנטייה תהיה שלא לפתוח תיק חקירה. השוטר יפנה בדרך-כלל את המתלונן לחברת הביטוח לקבלת פיצוי בגין נזקי הרכוש. אולם, במקרים החריגים הבאים כן ייפתח תיק חקירה.

 

 

החריגים:

 

 

  • נהג שמעורב בתאונה מסרב להזדהות: אז, אף שמדובר בתאונת נזק לרכוש בלבד, ייפתח, בדרך כלל, תיק במשטרה כנגד הנהג המעורב והוא יואשם באי מסירת פרטים;

 

  • אחד הרכבים המעורבים בתאונה הוא רכב משטרתי או צבאי. אז,ייפתח תיק חקירה;

 

  • אחד הנהגים המעורבים בתאונה עומד על כך שיוגש כתב אישום נגד הנהג האחר וזאת בשל מידת רשלנותו. ייתכן, שיוחלט לפתוח בחקירה ולהעמיד לדין את הנהג, אף שמדובר בתאונת נזק לרכוש בלבד ולא היו מקרי רשלנות רפואית.

 

אמת המידה לבחינת הסוגיה:

 

יש לתת משקל רב למשך הזמן שחלף ממועד אירוע התאונה ועד למועד הגשת התלונה בשעה שבאים להחליט בשאלה האם לפתוח בחקירה אם לאו, בתאונה של נזק לרכוש. ככל שיחלוף זמן רב יותר, הסיכוי שייפתח תיק חקירה יקטן. דברים אלו יפים גם כאשר מדובר בתאונה שבה היו נפגעים באופן קל; גם כאן, ככל שיחלוף זמן רב יותר, הסיכוי שייפתח תיק חקירה יקטן.

 

 

העונש בעקבות ההרשעה:

 

 

מידת העונש בעקבות הרשעה בגרימת תאונת דרכים ללא נפגעים תלויה בחומרת האישומים. כך, לדוגמה, כאשר נהג גרם לתאונת דרכים עקב אי ציות לתמרור "עצור" או אי ציות לאור אדום ברמזור, עונשו לא יפחת מפסילת הרשיון לשלושה חודשים בפועל, כשבנסיבות מחמירות העונש עלול להיות אף כבד יותר. אז, לשופט יש כמובן שיקול דעת להסתפק בפסילה לתקופה קצרה יותר או להימנע מהטלת פסילה כלל.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן