א.3. תאונות דרכים קטלניות

בתאונת דרכים קטלנית, שבה נגרם מותו של אדם יעבור תיק החקירה המשטרתי לפרקליטות המדינה לצורך הגשת כתב אישום. במקרה שבו קצין המשטרה מתכוון להמליץ על הגשת כתב אישום, מוטלת עליו החובה לפסול את רשיון הנהיגה לתקופה של 90 יום. לעתים, התביעה תבקש לפסול את רשיון הנהיגה עד לסיום משפטו בהתחשב במידת הרשלנות הגבוהה ובעברו התעבורתי של הנהג.

 

להלכה, העונש אשר בית המשפט חייב להטיל על נהג המורשע בגרימת תאונת דרכים קטלנית עקב חוסר זהירות הוא:

  • מאסר של עד שלוש שנים אך לא פחות משלושה חודשים- לבית המשפט ניתנת האפשרות להפעיל שיקול דעת בשאלה, האם להטיל עונש קל יותר;
  • פסילת רשיון הנהיגה לתקופה שלא תפחת משלוש שנים – גם כאן, בית המשפט יכול להפעיל שיקול דעת בשאלה, האם להטיל עונש פסילה לתקופה קצרה יותר.

הלכה למעשה, לגבי המאסר, בתי המשפט נוטים להימנע מהטלת מאסר בפועל ולהסתפק לרוב בחיוב הנאשם בעבודות שירות לתקופה המרבית – שישה חודשים. זאת,  בתנאי שלא מדובר ברשלנות גבוהה ועברו התעבורתי של הנהג אינו 'מכביד' על ההחלטה. חודשים יחד עם זאת, הפרקליטות נוטה היום לדרוש הטלת עונשי מאסר בפועל בכל תיק של תאונת דרכים קטלנית ובתי המשפט נוטים היום במידה רבה יותר להטיל עונשי מאסר. בשנים האחרונות, החלה הפרקליטות להזמין לעדות את קרובי משפחת הקורבן וזאת במגמה לגרום להחמרה בעונש. לעדויות הקרובים יש כמובן השפעה על מידת העונש ולעיתים יש בהן לגרום לשופט להטיל עונש מאסר בפועל. זאת, אף על פי שבנסיבות דומות בעבר הסתפקו בתי המשפט בחיוב הנאשם בעבודות שירות בלבד.

 

 

המשך

קרא עוד על:נסיעה מהירה

עורך דין תעבורה

מהירות מופרזת

 נהיגה ללא רישיון

  תאונות דרכים קטלנית

 תאונת דרכים עם נפגעים

 תאונת דרכים ללא נפגעים

 נהיגה בשכרות

עבירות תעבורה 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן