מה הוא העונש על עברת נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

אין צורך להכביר מילים על הסכנות המגוונות שנהיגה בשכרות מביאה לנהג, לנוסעי הרכב וגם לכל מי שנמצא בסמוך, על הכביש. ובכל זאת, המציאות מראה כי מדי שנה אינספור ישראלים – בעיקר צעירים, אבל לא רק – נחשדים בביצוע העבירה, כאשר העונש על כך חמור במיוחד. הנה כל מה שחשוב לדעת על סוג זה של עבירה, השלכותיה והדרך להימנע ממנה.

העונש על נהיגה בשכרות: פסילה בת שנתיים. לפחות

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

התיקון לפקודת התעבורה משנת 1995 מגדיר כי העונש על נהיגה תחת השפעות אלכוהול לא יפחת משנתיים פסילה בפועל, כאשר לצד זה נדרש לאחסן את הרכב למשך חודש ימים. כאשר הנהג הואשם בנהיגה בשכרות גם בשנה הקודמת לכך, יעמוד העונש על ארבע שנים. יש לציין כי העונשים האלה יכולים להיות מופחתים במקרה של נסיבות חריגות, אשר לרוב על הנהג עצמו (או לחילופין עורך דינו) להוכיח.

העובדות מראות כי כ-5% מתאונות הדרכים כיום מקורן בנהיגה בשכרות, כך שלא מפתיע מדוע התקנות בישראל מתייחסות גם לנקודה הזו. מצב שבו גורמים למוות של אדם אחר עקב נהיגה בשכרות, חלילה, מוגדר כהריגה, על כל ההשלכות של כך.

הכמות כן קובעת

כדי ללמוד האם נהג מסוים התיישב מאחורי ההגה כשהוא תחת השפעת אלכוהול, מבצעים גורמי אכיפת החוק בישראל בדיקות שונות, המרכזית שבהן היא בדיקת הינשוף. נהיגה בשכרות תוגדר ככזו הכאשר בדיקת הינשוף מצביעה על 90 מיקרוגרם אלכוהול לכל ליטר אוויר שנשף הנהג. במקרה של בדיקת דם, על ריכוז האלכוהול בדם לעלות על 0.05% (כלומר, 50 מיליגרם אלכוהול לכל 100 מיליליטר דם).

חשוב להדגיש כי בשנת 2009, הוחלט להקשיח עוד יותר את החוקים עבור נהגים חדשים, נהגי רכב ציבורי ונהגי רכב כבד. עבורם, הכמות המותרת היא 50 מיקרוגרם בנשיפה, כפי שמתגלה בבדיקת הינשוף, הוא לחילופין ריכוז של 0.01% אלכוהול בדם. באופן מעשי, תקנה זו למעשה אוסרת על הנהגים הנמנים על אוכלוסיות אלה לשתות משקה אלכוהולי, מכל סוג וכמעט בכל כמות, טרם העלייה על הכביש.

על כל פנים, חשוב מאד להיעזר בעורך דין תעבורה כבר מרגע שהאדם נחשד בביצוע עבודה זו.בכוחו של עורך הדין להביא להסדר טיעון, להקל על העונש או אפילו למצוא כשלים בהליך הבדיקה, שעשויים אפילו לבטל את האישום לחלוטין.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat