נהיגה בשכרות: מגוון רחב של השלכות

מדי יום, זה קורה. לא מעט ישראלים, בעיקר צעירים, מתיישבים מאחורי ההגה לאחר בילוי לילי כלשהו, כאשר בגופם כמויות אלכוהול אשר עולות על זו המותרת בחוק. בין אם הסיבה לכך היא לחץ חברתי, רצון לחיסכון כלכלי או אמונה ש"לי זה לא יקרה", המשמעות הישירה של כך היא אחת: אותם נהגים מסכנים את הביטחון שלהם, של יתר יושבי הרכב, של נהגים ואפילו של הולכי רגל. המאמר הבא מתייחס להשלכות השונות של נהיגה בשכרות, אשר נחשבות לחמורות בכל קנה מידה.

הגדלת הסיכון לתאונת דרכים קטלנית

על פי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אדם הנוהג תחת השפעת אלכוהול נמצא בסבירות הגבוהה פי 17 לעבור תאונת דרכים קטלנית ביחס לנהג פיכח. לא קשה למצוא לכך סיבות, בהתחשב בתסמינים השונים של האלכוהול: בין השאר, מדובר כאן על פגיעה בשיקול הדעת, האטת מהירות התגובה, פגיעה בראייה המרחבית, הפחתת הקשב והריכוז של הנהג ועוד. ואכן, הסטטיסטיקה מראה שאחוז ניכר מבין תאונות הדרכים הקטלניות, בעולם כולו, נובע מצריכת אלכוהול.

עונשים חמורים בכל קנה מידה

סיבה נוספת שצריכה להוציא מהתמונה נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא העונשים הקבועים בחוק בגין עבירה זו. בהתאם לתקנות התעבורה הנוכחיות, העונש המינימלי לנהגים שנתפסים בעבירה זו היא שלילת רישיון בת שנתיים לפחות, כאשר רק נסיבות חריגות יביאו לעונש הנחשב לפשוט יותר. ברור שגם המאפיינים הספציפיים של המקרה (למשל, עצם המעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים), כמו גם של הנהג עצמו, יכולים בהחלט להיכנס לתוך התמונה.

אז מה עושים?

ההמלצה הברורה היא לא לנהוג, אפילו לא מרחק של קילומטר בודד, כאשר בגוף יש כמות אלכוהול אשר עולה על זו המותרת. יש להתבסס על נהג תורן, רצוי כזה שלא שתה אלכוהול כלל, כאשר גם האפשרות של התבססות על התחבורה הציבורית קיימת גם קיימת. תוכניות מקיפות דוגמת קווי לילה או שירותי מוניות המגיעים לאתרי הבילוי יכולים לסייע גם כן להימנע מהתנהגות לא אחראית זו. כאשר נחשדים או נאשמים בביצוע עבירה כזו, חשוב ליצור קשר עם עורך דין הבקיא בתחום של דיני תעבורה, ורצוי שעה אחת קודם. עורך הדין יוכל לייצג את הלקוח, גם בהליך המשפטי, מה שעשוי להביא לכך שהאישום יבוטל (למשל, כאשר ישנם ליקויים באופן הבדיקה), או לחילופין להקלה משמעותית בעונשו.

ליצירת קשר לחץ/י כאן
 

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat