נהיגה בשכרות מול נהיגה תחת השפעת סמים בישראל

 

 לאדם הפשוט, זה שאינו מתמצא בדיני תעבורה ותחבורה נראה שכאשר החוק מדבר על חומרים מסוכנים הוא כולל תחת אותה כותרת את הסמים ואת האלכוהול. ומה הפלא? שני החומרים האלו נחשבים למסוכנים, הם נכנסים תחת ההגדרה הרווחת – סמים. מנגד, אנחנו יודעים שבעוד צריכת סמים היא אסור על פי החוק בישראל, כל סוגי הסמים, אך צריכת אלכוהול היא מותרת. המשותף לשני אלו הוא שבעצם אסור לעלות על הרכב כשבגופנו אחד מהחומרים הללו.

 

מבחינת פרשנות חוקי המשפט והענישה בישראל יש הבדל בין נהיגה בשכרות לבין נהיגה תחת השפעת סמים. בעוד שבית המשפט שופט בחומרה נהגים שבגופם נמצאו סמים, נהגים שיכורים מקבלים עונשים מקלים יותר. כך למשל, בעוד שהחוק מתיר לנהוג תחת השפעת כמות קטנה של אלכוהול, כאשר מדוב בסמים – אין שום כמות שנחשבת למותרת ואשר לאחר צריכתה מותר לנהוג על הכביש. ואכן, נהגים אשר משטרת ישראל תופסת אותם ואשר נמצא בדמם סמים יענשו בחומרה מאשר אלו שנמצא בדמם אלכוהול.

 

הבדל זה נראה תמוהה לאנשים רבים, במיוחד עבור אנשים התומכים בלגליזציה של מריחואנה, כי לתפיסתם של תומכי הלגליזציה ההשפעה של אלכוהול היא הרסנית הרבה יותר מצריכה של ג'וינט או שניים. כך או כך, בעיני החוק שני החומרים הללו משבשים את בוחן המציאות של הצורך אותם ולכן אל להם לעלות על הכביש ולנהוג.

 

בדיקות משטרה וסירוב

 

משטרת ישראל עושה לא מעט על מנת להלחם בנהגים שיכורים ונהגים שנוטלים סמים. מספיק לצאת לעיר בסופי השבוע כדי להבין עד כמה. אם תסתובבו באזורי בילוי בישראל, תראו שמשטרת ישראל לא מתכוונת להניח לנושא.

ואכן בסופי שבוע נעצרים עשרות נהגים שיכורים ונהגים תחת השפעת סמים ונענשים בחומרה.

 

בידי המשטרה מספר כלים לבדיקות סמים ואלכוהול, ביניהן: בדיקת דם, בדיקת מאפיינים, מכשיר הינשוף ועוד.

 

נהגים רבים מסרבים לקיים את הבדיקות הללו, האם מה שהם עושים הוא נכון? ובכן, רצוי שלא לסרב לבדיקות שוטר שעצר אותנו. חשוב להבהיר שסירוב לערוך בדיקות לא יפטור את הנהג מעונש או יפחתי מעונשו, הסירוב  עלול לגרום להליכים נוספים ולעיתים הוא גורר עונש חמור יותר.

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat