בית דין צבאי גזר עונש חמור על נהיגה ברשלנות גבוהה

להאזנה:

 

תאונת דרכים עקב רשלנות גבוהה – עונש חמור

התנהגות רשלנית במיוחד תגרום להטלת עונש קשה בבתי הדין הצבאיים. העונש שיוטל עלול להיות חמור מהעונש אשר יוטל על חייל שהורשע בגרימת תאונת דרכים קטלנית אך רשלנותו לא הייתה גבוהה.

במקרה שבו מדובר, החייל השתמש ברכב הצבאי שלא למטרות הצבא, ונהג תוך כדי מהירות מופרזת חרף מחאות נוסעי הרכב. עקב כך, נגרמה תאונת דרכים שבה נחבל אדם חבלה של ממש. על החייל נגזר עונש של 3 חודשי מאסר לריצוי בפועל, הוא הורד מדרגת סמל לדרגת טוראי ורשיון הנהיגה שלו נפסל לתקופה של שנתיים בפועל ושנה נוספת על תנאי לשנתיים.

 

בכתב האישום נטען, כי החייל נהג את רכבו במהירות מופרזת אשר לא תאמה את תנאי הדרך והוא המשיך לנהוג כך על אף מחאות נוסעי הרכב. בסופו של דבר, הרכב הגיע לאחת העקומות בכביש, הנהג איבד את השליטה ברכב, סטה עמו לצד הכביש והתהפך. כתוצאה מהתאונה, נפצעו שניים מנוסעי הרכב בעוד שלאחד מהם נגרמה חבלה של ממש.

 

החייל צבר שורה ארוכה של הרשעות קודמות, בהן 3 עברות של נהיגה בלתי זהירה.

בית דין צבאי גזר עונש חמור על נהיגה ברשלנות גבוהה
בית דין צבאי גזר עונש חמור על נהיגה ברשלנות גבוהה

החייל ערער על חומרת העונש, אך ערעורו נדחה. שופטי הערעור קבעו, כי אמנם העונש שנגזר על החייל אינו קל, אך הוא ראוי למי שאינו מקפיד על כללי הזהירות בנהיגת רכב.

 

רשלנות גבוהה – מקרה נוסף

 

במקרה נוסף שבו הופגנה רשלנות גבוהה, הוטל עונש חמור על ידי בית הדין הצבאי, שבד"כ מתרחש במקרי נפגעי איבה אז יש צורך בעו"ד צבאי.

 

חייל הורשע לאחר שהודה בכך, בגרימת תאונת דרכים שתוצאתה נזק בלבד בעקבות עברה של עקיפה בדרך שאינה פנויה. כתוצאה מאותה עקיפה, התרחשה התנגשות חזיתית,החייל פגע ברכבו ברכב שבא מולו. עקב התאונה, נגרם נזק לשני כלי הרכב.

 

בית הדין לתעבורה גזר על החייל עונש של פסילת רשיון הנהיגה הצבאי והאזרחי למשך 12 חודשים והוטל עליו קנס. בית הדין הדגיש כי שבנקל היה מטיל על הנאשם מאסר בפועל, אך בסופו של דבר נמנע מכך.

 

החייל ערער על חומרת העונש וביקש שיתאפשר לו לנהוג ברכב דו גלגלי.

 

ערעורו נדחה. השופט בערכאת הערעור כתב בפסק הדין, כי המערער נהג ברכבו בשעת בוקר מוקדמת בסמוך לצומת ביל"ו. המערער ביצע עקיפה של אוטובוס כאשר רכב בא מולו, וכתוצאה מכך פגע חזיתית באותו רכב. ועוד ציין השופט : "עברות מסוג זה תורמות תרומה נכבדה לקטל בכבישים כיוון שתוצאתן חמורה…", במקרה זה "אך בנס לא היו נפגעים". בעת התאונה ירד גשם, הכביש היה רטוב והמערער נהג במהירות 80 קמ"ש ובהילוך רביעי מתוך חמישה הילוכים.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.