מה דינו של מי שנכנס לצומת לא בעיתוי הנכון

להאזנה:

 

ציות לתמרור עצור

נהג סובארו, שנסע בצומת הרחובות המשביר- המלאכה באזור התעשייה בחולון, הואשם בבית-המשפט שלא נתן זכות קדימה לרכב בכיוון המצטלב, בניגוד להוראת תמרור 'עצור'. המדובר בעבירת תנועה חמורה הרשומה בתוספת השנייה לפקודת התעבורה, והרשעה בה גורמת להפעלת עונש מותנה, אם קיים עונש כזה בגיליון ההרשעות של הנהג, ואם הנהג עובר לאחר ההרשעה עבירה נוספת המנויה ברשימת התוספת השנייה, דינו להיפסל לפחות לחודשיים בפועל.

 

שוטרת שעמדה במרחק כ-25 מטרים מהצומת, במסגרת משימת פיקוח ללכידת נהגים שלא מצייתים להוראת התמרור, העידה בבית-המשפט, כי הנאשם הגיע עם רכבו עד לקו העצירה. הוא עצר עצירה מוחלטת, אך לפתע פנה ימינה אל רחוב המלאכה. באותו הרגע הגיע משמאל רכב מסחרי, ונאלץ לבלום. בעקבות הבלימה הזאת הואשם נהג הסובארו באי מתן זכות קדימה. הנהג הנאשם טען בעדותו כי לא היו דברים מעולם, והוא ביצע את הפנייה ימינה בלי להפריע לכלי הרכב שהתקרבו משמאלו בצומת. שופט בית-המשפט לתעבורה בתל-אביב, משה שמאי, קיבל את טיעוני הסנגור והחליט לזכות אותו.

מפסק הדין עולה, כי השוטרת הודתה בחקירה נגדית, כי בדו"ח שכתבה לא ציינה היכן בדיוק בלם הרכב שנכנס לצומת, אך בשרטוט שערכה בצדו השני של הטופס ציינה כי האט כדי למנוע התנגשות. השוטרת אמרה עוד כי ברישום שערכה מאחורי הדו"ח ציינה, שנהג הרכב המסחרי נכנס לצומת "בעיתוי לא נכון".

מה דינו של מי שנכנס לצומת לא בעיתוי הנכון
מה דינו של מי שנכנס לצומת לא בעיתוי הנכון

בית-המשפט החליט בנסיבות אלו לזכות את הנאשם, ובין הנימוקים ציין השופט, כי לא ניתן להרשיע נהג בהפרת זכות קדימה של נהג אחר על סמך אמירה בעלמא של שוטר, שלפיה נאלץ רכב אחר להאט. "עם כל הכבוד", המשיך השופט, "קשה מאוד וכמעט בלתי אפשרי לאדם לקבוע אם הרכב ממולו אמנם האט. הדבר היה שונה, אם הרכב היה בולם בלימת חירום. במקרה זה היתה השוטרת גם שומעת את חריקת הבלמים וגם רואה שהרכב נעצר. אך זה לא המקרה שלפנינו. באשר במקרה זה השוטרת העידה כי מדובר ברכב אשר האט בלבד."

בנסיבות שצוינו העדיף השופט את גרסתו של הנהג הנאשם, שלפיה לא היה בצומת כל רכב, אשר נאלץ להאט עקב פנייתו ימינה, ולכן זוכה הנהג כדין.

 

 

המשך

 

 

קרא עוד על:

 

נהיגה ללא רישיון

נהיגה במהירות מופרזת

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

כמות אלכוהול מותרת בדם

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.