האט – פוקימון בדרך

להאזנה:

 

פחות מחודש עבר מאז הושק היישום שמשגע את העולם וכבר אנו עדים לצדדיו השליליים ולסכנות הטמונות בו.

המשחק "פוקימון גו" עובד על מצלמת הסלולארי, באמצעותה יש לאתר את דמויות הפוקימון ולתפוס אותן. זו הסיבה בגינה לאחרונה נראים יותר ויותר ילדים ובני נוער שועטים ברחובות, בגינות ובחניונים ורודפים אחרי עצמים בלתי נראים.

פוקימון גו
על פניו, מדובר במשחק אינטראקטיבי המוכר לכולנו מסדרת האנימציה הותיקה – פוקימון.  המשחק מפעיל את הדמיון ויותר מכל, מוציא את הילדים מבתיהם, מאתגר אותם לחלץ איברים ולעסוק בפעילות ספורטיבית, בניגוד למרבית משחקי המחשב והסלולארי.

האט - פוקימון בדרך
האט – פוקימון בדרך

אך דווקא היתרון הגדול של המשחק, הינו בסופו של יום, הרעה החולה שלו. דיווחים על תאונות דרכים רבות, מרחבי העולם, שנגרמו, איך לא, תוך כדי המשחק, התחילו לזרום בהמוניהם.

כך למשל, נהג מבולטימור, שהשתמש במכשיר הסלולארי, בזמן הנהיגה, בניסיון לכידת דמויות פוקימון שונות, עד שרכבו פגע ברכב משטרה. במקרה אחר, הפעם בפיטסבורג, נערה אשר רצתה לתפוס פוקימון מעברו השני של הכביש, התפרצה בריצה לכביש מהיר ונפגעה על ידי רכב חולף. הפוקימון לא נתפס לבסוף ולנערה שלום.

אל לכם, לנהגים, להניח כי האחריות, רובה ככולה, מוטלת על הולכי הרגל ולכם אין יד במעל. סיפור מקרה שנסיבותיו דומות, אשר אירע עובר עידן הפוקימונים והוביל להגשת כתב אישום כנגד הנהג:

הולכת הרגל התנגשה ברכב ונהרגה – הנהג הואשם שפעל לא נכון בשעת חירום.

לפי כתב האישום, נסע נהג רכב פרטי ברחוב ארלוזורוב ברמת-גן לכיוון תל-אביב ופגע בהולכת רגל בת 78 שחצתה את מסלול נסיעתו והרגה.  הבוחן המשטרתי הסיק שהנאשם אחראי למות האישה וזאת מניתוח גרסתו העובדתית של הנהג. לפי גרסת הנהג, הוא נסע במהירות של כ-35 קמ"ש בתוך שיירת כלי רכב. הוא הבחין בהולכת הרגל שחצתה את הכביש בריצה, הספיק לצפור, הסיט את ההגה ימינה, אך היא נתקלה במראה ובצדו השמאלי של הרכב. לדבריו, הבחין בנפגעת לראשונה ממרחק של כ-6 מטר, רק כאשר היתה במרכז המסלול השמאלי, כיוון שכלי רכב שנסעו בנתיב הנגדי הסתירו אותה והיא התפרצה ביניהם.
לטענת בוחן המשטרה, חטא הנהג במחדל כאשר לא בלם, ובזבז זמן יקר על צפירה וסטייה. לדעתו, נהג סביר היה חייב לבלום. וכך אמר בעדותו: "להבדיל ממקרה רגיל, אני אומר שהנהג הבחין בהולכת הרגל בזמן, ולו היה עוצר היה מונע תאונה. הוא פעל לא נכון, ובגלל שיקול דעת מוטעה נגרמה תאונה".

 

פוקימון גו 3
מה אתם תעשו אם תפגשו פוקימון באמצע הרחוב?

 

סניגורו של הנהג, עו"ד אילון אורון, טען לעומת זאת, כי לא זו בלבד שהנהג עשה כל מה שצריך היה לעשות, אלא שלא הוכח, שאם היה נוהג אחרת, היה מונע את התאונה. בית המשפט קבע כי הודעת הנהג בפני בוחן המשטרה היתה הראיה היחידה שהביאה התביעה להוכחת אשמתו, וטענת התביעה מסתכמת בכך שהנהג התרשל כיוון שבמקום לבלום, בחר לסטות ימינה ולצפור.

השופטת קיבלה את טיעוני ההגנה וציינה, כי לדעתה לא היה יכול הנהג לחזות, שחרף הזהרת הולכת הרגל על-ידי הצפירה היא תמשיך בריצה לעבר מכוניתו מבלי להיעצר. הנאשם, קובעת השופטת בפסק דינה, רשאי היה להניח,

כי המנוחה תתנהג כפי שהולך רגל סביר היה נוהג למראה הסכנה ולמשמע הצפירה ותעצור. "לומר היום שכל נהג סביר היה בולם בלימת חירום ומי שנמנע מלפעול כך הנו רשלן, זו חכמה בדיעבד". לפיכך קבעה כי התביעה לא הוכיחה את רשלנות הנהג וזיכתה אותו מגרימת תאונת הדרכים.

הלקח הבטיחותי הוא כי גם במצב חירום חייב נהג בזהירות. ייתכנו מקרים שיורשע בדין, למרות התפרצות הולך רגל לא זהירה לפני הרכב.

ולסיום, נחזור לפוקימונים; הורים- תסבירו לילדיכם את הסכנות האורבות להם בחוץ והגבילו את השימוש במשחק לשעות היום ולגינות השעשועים, בלבד.
נהגים- יהיו ערניים, קשובים לדרך והיזהרו מהתפרצויות הולכי רגל לכביש, לבטח כשראשם קבור עמוק בתוך המכשיר הסלולארי.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.