תאונת דרכים – סטה למסלול הנגדי וזוכה בדין

להאזנה:

 

סיפור מקרה

נהג הסוטה ממסלול נסיעתו למסלול הנגדי, יואשם בגרימת התאונה כיון שעצם הסטייה מלמדת על רשלנותו ועל הנהג להוכיח שהסטייה נגרמה שלא בשליטתו, על-מנת שיזוכה בדין. במקרה החריג אשר נדון בביהמ"ש לתעבורה בירושלים בפני השופט אברהם טננבאום כפר הנהג הסוטה כי אכן סטה למסלול הנגדי. הנהג טען כי דווקא הרכב אשר בא מולו – הוא אשר סטה. השופט לא האמין לנאשם ופסק כי מי שסטה הוא הנאשם עצמו, אך בכל זאת מצא לזכותו.

המדובר בתאונה חזיתית בכביש בית חורון -בן שמן. כתוצאה מהתאונה נפצעו הנהגים המעורבים וכלי הרכב ניזוקו באופן קשה. אחד הנהגים אשר נהג ברכב מסוג רנו הואשם בסטייה ובפגיעה ברכב מסוג אופל, אשר הגיע מולו. הסניגור כפר באחריות לתאונה. לדבריו הוא נסע כחוק בימין הכביש ולא סטה מקו נסיעתו המקורי. לדבריו, המכונית שבאה ממול היא שסטתה לפתע שמאלה והתנגשה ברכב הנאשם חזיתית. התביעה העלתה לעדות את נהג האופל וכן קצין צה"ל בדרגת סרן אשר נהג בטנדר צבאי מאחורי האופל. שניהם העידו כי הרנו, היא אשר סטתה ממסלולה. השופט האמין לגרסת נהג האופל אשר נתמכה כאמור בעדותו של קצין צה"ל אשר נסע מאחוריו אך בכל זאת בחר לזכות את הנאשם. השופט נימק את הזיכוי בכך שהוא מקבל כמהימנה את עדות הקצין אשר סיפר כי ליד הישוב בית חורון הבחין כי רגע לפני התאונה ניתק ממקומו הגלגל הקדמי שמאלי של הרנו ואותו גלגל עף לכיוון שלו (של הקצין). מיד לאחד מכן סטתה הרנו שמאלה התנגשה חזיתית באופל.

תאונת דרכים – סטה למסלול הנגדי וזוכה בדין
תאונת דרכים – סטה למסלול הנגדי וזוכה בדין

הנאשם עצמו, למרות עדות זו, התחפר בגרסתו ועמד על כך כי לא היו דברים מעולם, במכוניתו לא נגרמה שום תקלה והוא נסע במסלול נסיעתו המקורי עד אשר לפתע סטה נהג המעורב בפתאומיות אליו ופגע ברכבו. השופט טננבאום פסק כי עולה מן העדויות שהנאשם אכן איבד את השליטה על רכבו מכיון שהגלגל השמאלי קדמי נעקר ממקומו. השופט קבע כי לא ברור חד משמעית אם התנתקות הגלגל קדמה לסטייה או שמא הסטיה מהמסלול היא שגרמה להתנתקות. עצם קיומה של האפשרות הראשונה מעלה ספק לגבי אחריותו של הנאשם לתאונה.

החלטת השופט

גרסת הנאשם לפיה לא סטה, נראתה לשופט תמוהה למדי אך לא היה בכך כדי לשנות את המסקנה כי נוצר ספק שמא אכן גלגל רכבו של הנאשם ניתק ממקומו טרם אירוע התאונה. בנסיבות אלו החליט השופט לזכות את הנאשם מאחריות לתאונה החזיתית למרות שזו התרחשה במסלול המנוגד לכיוון נסיעתו.

 

המשך

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על נהיגה בשכרות

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.