אכיפה וביצוע בדיקות לאיתור נהגים שיכורים

להאזנה:

 

אם אתם נוסעים בכבישי הארץ אתם בוודאי שמים לב לכך שיש יותר ויותר אכיפה על כל נושא הנהיגה בשכרות, בעיקר בסופי שבוע אבל לא רק. במקביל לאכיפה יש גם מגמת החמרה עם הענושים לנהגים אשר נתפסים נוהגים בשכרות. אלפי בדיקות נהגיה בשכרות נערכות בסמוך לאזורי בילוי מועדים ונראה שקיים מאמץ לנקות את הכבישים בישראל משיכורים למיניהם.

השיכורים האלו יכולים להיות אני ואתה אחרי ששתינו כוס יין תמימה והם יכולים להיות הילדים שלנו, אחרי לילה שבו בילוי ושתו. אז נכון יש לאכוף נהיגה בשכרות, אך מה עלינו לעשות כאשר אנחנו פוגשים בשוטר הלכה למעשה?

 

בדיקת נהיגה בשכרות

 

נכון להיום יש לשוטרים סמכות רחבה שמעוגנת בחקיקה וניתן לעיין בפסיקות כדי להבין במה מדובר. לשוטרים יש את הסמכות לערוך בדיקת שכרות במידה והוא מוצא יסוד סביר להניח שמדובר בנהג שיכור.

 

השאלה הכי רווחת בעניין זה היא, אפוא, האם כדאי לסרב לערוך בדיקת שכרות במידה והשוטר מבקש? ובכן, לפי חוק אסור לסרב לשוטר שמבקש לערוך בדיקת ינשוף. יש להיעתר לבקשת השוטר לקיים את הבדיקה. אולם גם אם הנהג עובר את הבדיקה ונמצא שיכור על פי ההגדרה יש דרכים משפטיות רבות לגאול את הנהג מגזר דין חמור.

אכיפה וביצוע בדיקות לאיתור נהגים שיכורים
אכיפה וביצוע בדיקות לאיתור נהגים שיכורים

אפשר למצוא פגם בתוצאות הבדיקה, בבקשת השוטר ובפירוט הנהלים, זכויות וחובות הנהג, אפשר לערער על הליך הבדיקה ועוד.

 

חשוב להבין כי אדם אשר מסרב לעבור בדיקת שכרות (בדיקת מאפיינים, בדיקת ינשוף)  החוק רואה בו נהג אשר נהג בהיותו שיכור. רוצה לומר: סירוב משמעו הודאה בנהיגה בשכרות. על כן, סירוב גם יגרור עונש דוגמת פסילה מנהלית ופסילת רישיון נהיגה למשך שנתיים.

 

אם זה קרה לכם חשוב שתבינו שאתם לא לבד. אלפי נהגים נתפסים נוהגים בשכרות גם אחרי שלגמו כוסית יין אחת ועשויים לראות בהם פושעים לכל דבר ועניין. לכן אם זה קורה הדבר הכי חשוב לעשות זה לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה מקצועי ואיכותי, וכדאי לעשות את זה כמה שיותר מהר, עדיף באופן מיידי.

 

כפי שציינו יש כל מיני דרכים לערער על רוע הגזרה וחשוב לעשות את התהליכים הללו נכון. כך למשל, שוטר יכול להיכשל בכל אחד מהמהלכים הבאים:

–      הסבר לנהג מה משמעות הסירוב.

–      הסבר על משמעות סירוב לבדיקת הינשוף.

–      קבלת הסכמת הנהג לקיים בדיקת ינשוף.

 

ועוד….

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.