דוגמה : הסיגריה הבוערת נפלה – הנאשם הורשע

להאזנה:

 

סוגיה זו נדונה בבית המשפט העליון,[1] כשהשופט מאיר שמגר דן בבקשה למתן רשות ערעור על פסק דין, שעסק בתאונה שנגרמה בשל חוסר מיומנות בנהיגה. וכך היה: נהג צעיר הורשע על פי הודאתו בבית משפט לתעבורה באשקלון בגרימת תאונה שבה נחבלו שתי נוסעות. הנהג סטה מנתיב נסיעתו ופגע עקב כך בשני כלי רכב חונים.

 

מסתבר, שהסיבה לסטייה הייתה איבוד שליטה ברכב, אשר נגרם בשל ניסיון נפל של הנהג להשליך סיגריה בוערת מחוץ למכונית במקום לכבותה במאפרה – הסיגריה נפלה על ברכי הנהג שניסה לכבותה תוך כדי נסיעה ואגב כך סטה ימינה ופגע בכלי הרכב החונים. עקב הרשעתו, גזר עליו בית המשפט לתעבורה קנס בשיעור של 600 ₪ ופסילת רשיון הנהיגה בפועל לתקופה של 10 חודשים. הנהג הגיש ערעור וסניגורו טען, כי הוא נקלע למצוקה בשל חסר מיומנות בנהיגה וגילו הצעיר.

דוגמה הסיגריה הבוערת נפלה – הנאשם הורשע
דוגמה הסיגריה הבוערת נפלה – הנאשם הורשע

בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופט יצחק בנאי, דחה את הערעור בנימוק שהנאשם ראוי לעונש מחמיר כיוון "שלא ידע לכלכל את מעשיו נכונה, ועקב כך נגרמה תאונה ונפצעו שתי נוסעות". בא-כוחו של הנהג הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון. לדעתו, לא הייתה הצדקה לראות בנסיבות התאונה הוכחה לרשלנותו אלא להפך – היה בנסיבות התאונה דווקא לעורר אהדה לנאשם שניסה לחלץ עצמו ממצב חירום פתאומי. לטענת הסניגור, ענישת נהג בגין חוסר מיומנות, להבדיל מרשלנות, איננה צודקת, והפתרון לחוסר מיומנות הוא הדרכה וחינוך, אך לא ענישה. השופט שמגר דחה עמדה זו וקבע כי חוסר המיומנות שהופגן על-ידי הנהג בנסיבות מקרה זה, הוא בבחינת חוסר זהירות. נהיגת רכב על ידי נהג חדש יחסית, חסר ביטחון וניסיון, תוך עישון סיגריה, היא שהביאה לכך שהנהג לא השכיל להתמודד עם הסחת דעת שארכה שנייה. "מי שאינו בטוח, מיומן ומנוסה בנהיגתו, יישב כאשר שתי ידיו על ההגה ומבטו קדימה. אל ינסה לעשן ולזרוק סיגריות", ציין השופט בפסיקתו.

נהיגה עם סיגריה

המשך

קרא עוד על:

עורך דין תעבורה

נהיגה במהירות מופרזת

אי ציות לרמזור אדום

נהיגה ללא רישיון

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

עבירות תעבורה 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.