משפט התעבורה

משפט תעבורה, בניגוד לדעה הרווחת בציבור, מתנהל כמו כל משפט פלילי אחר; כפי שמתנהל למשל תיק פלילי עקב שוד מזוין, כך אמור להתנהל, ובדרך גם כלל מתנהל בפועל, גם תיק תעבורה (בהן עברות אי-ציות לאור אדום ברמזור או אי-מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה).

 

ההבדל היחיד בין משפט פלילי לבין משפט תעבורה הוא בכמות חומר החקירה ובמספר העדים, משום שבתיקי התעבורה אין מדובר, בדרך כלל, במעשה זדוני (להוציא מקרים חריגים של שיבוש מהלכי משפט, זיוף רשיונות, נהיגה בזמן פסילה וכד'). ההבדל בין שני סוגי המשפט הוא שבדרך כלל, נזקקת התביעה הפלילית לפחות עדים. שכן, עליה להוכיח רק את עובדות המקרה, המעשה הפלילי. כך שלמעשה היא פטורה, בדרך כלל, מלהוכיח את הכוונה הפלילית של הנאשם.

 

רוב הציבור מכיר את בית המשפט לתעבורה מ"ימי ההקראות" – המועדים שבהם מוזמנים הנאשמים לבית המשפט לישיבה ראשונה. נהג שמודה בישיבה זו מורשע ונענש במקום (קנס, פסילה על תנאי, פסילה בפועל ולעתים גם מאסר על תנאי או מאסר בפועל). לעומת זאת, במקרה שנאשם כופר באשמה או מבקש ארכה להיוועץ עם עורך דין, נדחה הדיון בתיק למועד אחר.

 

כאשר התיק נדחה לשמיעת העדים, המשפט מתנהל, כאמור, כפי שמתנהל כל משפט פלילי אחר: השופט מאפשר לנאשם לדבר ולהסביר את גרסתו, באולם לא נוכחים עשרות אנשים הממתינים למשפטם, כך שבדרך כלל עשוי הנאשם "לקבל את יומו" בבית המשפט. הנאשם או סניגורו יוכלו גם לחקור את כל עדי התביעה חקירה ארוכה וממצה לפי הנדרש, אפילו אם מדובר בעברת קנס פעוטה. זאת כמובן, כשחקירת עדי התביעה נעשית על ידי סניגור מומחה, הוא עשוי למצות את החקירה ביתר שאת. הסניגור יעמת את עד התביעה עם הדברים שמסר במשטרה והוא יידע טוב יותר, בהיותו אמון על כללי המשפט, להפיק מהעד אמירות העשויות לתמוך בגרסת הנאשם.

 

כל עברת תעבורה עלולה לסבך את הנהג כיוון שהרשעה תגרור רישום בגיליון ההרשעות. רישום שעלול לגרום להחמרה, בענישה במקרה שאותו נהג יורשע שוב בעברת תעבורה. הרישום מתיישן רק לאחר 10 שנים, זאת בתנאי שבתקופה זו לא הורשע אותו נהג שוב בעברת תעבורה, בהם עברת קנס !. רוב רובן של העברות מחייבות בנקודות. הנקודות, בהצטברותן, יוצרות חובת פסילה למספר חודשים ניכר. כמובן, שהשופט יכול גם לפסול את רשיון הנהיגה של הנאשם למספר חודשים, שנים, לצמיתות, וכן להטיל עליו מאסר בפועל לתקופה של עד 9 שנים (כמו בעברת הפקרה – פגע וברח, הנדונה בבית המשפט המחוזי).

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

אולי תרצו לקרוא על:

זיכוי נאשם מנהיגה בזמן פסילה

 

ביטול מאסר לנאשם בנהיגה בזמן פסילה

 

תאונת דרכים בזמן נהיגה ללא רשיון

 

תאונות דרכים – התנהגות במצב חירום

 

זיכוי נהג אשר סטה למסלול הנגדי

 

תאונת דרכים – התהפכות רכב בעקבות סיגריה

 

הואשם באי ציות לתמרור וזוכה מנהיגה רשלנית

 

זוכתה פעמיים בעקבות אותה תאונה

 

השופטת עזרה לתביעה אך הנאשם זוכה

 

פסילת רשיון מאוחרת לנהג המעורב בתאונה קטלנית

 

קיצור תקופת הצינון לאחר פסילת רשיון מנהלית

 

הנהג הפוגע בתאונת חזית-אחור זוכה

 

הנהגת זוכתה לאחר שפגעה ברכב מאחור

 

השופט כיבד את עסקת הטיעון אך החמיר את העונש

 

הנהגת ברחה ממקום התאונה וזוכתה

 

זיכוי נאשם שרכבו צולם בעת ביצוע העבירה

 

תאונת דרכים – זיכוי על-פי עד ראייה

 

הנאשם ערער וזוכה לאחר שריצה את מלוא העונש

 

הנאשם זוכה לאחר שהפתק עליו רשמה את פרטי הנאשם, אבד

 

חוקי נהיגה בשכרות בישראל – שאלות ותשובות

 

מהירות נסיעה בדרך עירונית ובינעירונית

 

אמינות אקדח לייזר משטרתי – נתפס במהירות מופרזת וזוכה

 

עדות השוטר הועמדה בספק והנאשמת זוכתה

 

איבוד קשר עין בין השוטר לנאשם- גרם לזיכוי

 

החל עקיפה כשהדרך היתה פנויה וזוכה

 

ביטול פסילת רשיון לנהג שלא הופיע לזימון בשבת