כך ייעשה לאיש המופיע בביהמ"ש לתעבורה ללא ייצוג

להאזנה:

 

סיפור המקרה

נאשם שמופיע בביהמ"ש לתעבורה ללא ייצוג הולם – מהמר על רשיונו. רוכב קטנוע הואשם, כי הסיע את רכבו בבני-ברק ברח' אבו חצירא, התקרב למעבר חציה, ופגע בהמשך בהולך רגל, אשר חצה את הכביש מימין לשמאל כיוון נסיעתו. כתוצאה נחבל הולך הרגל בחבלה קלה. הרוכב הופיע בביהמ"ש לתעבורה והודה בעובדות כתב האישום.

בנסיבות אלו ביקשה התובעת, כך על פי שנטען ע"י הנהג בערעור, אשר הגיש לביהמ"ש המחוזי, עונש של קנס ותנאי, כיוון שהסעיפים אשר בהם הואשם אינם מחייבים פסילה. בטיעוניו לעונש טען הנאשם כי המדובר, למעשה, בתאונה בלתי נמנעת כיוון שהכביש היה רטוב, דבר אשר גרם לו להחליק, ועקב כך הוא נפצע ונגרם לו שבר ביד ימין. בנסיבות אלו (כך על פי שטען בערעור) הורתה השופטת לתובעת להאשים את הרוכב גם בסעיף המחייב עונש של שלושה חודשי פסילת רישיון נהיגה בפועל בגין גרימת חבלה של ממש לאדם –  לעצמו!

בנסיבות אלו כפר הרוכב בעובדות כתב האישום (ביקש לחזור בו מההודאה) וזומן לשמיעת הראיות. במועד שנקבע איחר הרוכב לדיון שנקבע לשעה 8.30, ועקב זאת בשעה 8.50 הרשיע אותו ביהמ"ש בהעדרו, וגזר עליו 6 חודשי פסילה בפועל, ובנוסף עונש מותנה חמור וקנס (יצוין כי הדבר אינו חוקי באשר לא ניתן להרשיע נאשם שכפר בלי שמיעת ראיות, ולא ניתן לגזור עונש בהעדר, כאשר מדובר בחבלה של ממש).

ערעורו של הרוכב נשמע בביהמ"ש המחוזי בפני השופט, שלי טימן. השופט ביטל את פסק הדין וקבע, כי איננו יכול להסכים, "כי אזרח מן השורה ייצא בהרגשת קיפוח מביהמ"ש, וכשהרגשה זו צודקת ונכונה על אחת כמה וכמה."

כך ייעשה לאיש המופיע בביהמ''ש לתעבורה ללא ייצוג
כך ייעשה לאיש המופיע בביהמ"ש לתעבורה ללא ייצוג

השופט ביקר את תיקון כתב האישום, אשר נעשה על פי יוזמת השופטת, וכך עשתה עצמה צד, שהיא עושה את מצבו של המערער גרוע הרבה יותר מזה שהיה, כשהגישה התביעה את כתב האישום. בסיכום פסק הדין כותב השופט, כי "להליך פגום שכזה לא אתן את ידי." ולאור זאת הורה השופט להחזיר את התיק לביהמ"ש לשלב ההקראה, ואף הורה שהתיק יישמע בפני שופט אחר בבית המשפט לתעבורה בתל-אביב.

 

סוף דבר

הרוכב למד את הלקח, שכר את שירותיו של עו"ד. הסניגור הגיע להסדר טיעון, אשר התקבל ע"י ביהמ"ש בהרכב אחר, ועל פיו נגזר על הרוכב האוחז ברשיון נהיגה גם לרכב פרטי עונש של פסילה על רכב דו אופני בלבד ל-4 חודשים ובנוסף עונש מותנה וקנס מופחתים.

המסר המרתיע: מי שגורם לשבר לעצמו, וגם נענש מידי שמים וגם צפוי לעונש חמור יותר עקב כך.

 

המשך

 

אולי יעניין אותך לקרוא עוד על:

 

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

 

כמות אלכוהול מותרת בדם

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.