סייגים לחריגים (הקשר הסיבתי לא ינותק)

אם התנהגות הולך הרגל היא בלתי צפויה, אך למרות זאת יכול היה הנהג  להבחין בו מבעוד מועד ולהיערך למניעת התאונה. הרי שלא יהיה די ברשלנות הולך הרגל  לנתק את הקשר הסיבתי ולשחרר את הנהג מאחריות לתוצאות התאונה. 

דוגמה: הולך הרגל קפץ לכביש – הנאשם הורשע בגרימת מותו

נהג רכב פרטי נסע בכביש גהה בשעה שש בבוקר אל מקום עבודתו. במהלך הנסיעה, התפרץ לכביש הולך רגל שדילג מעל גדר ההפרדה וחצה את הכביש בריצה. הנהג, אשר נסע בנתיב הימני, סטה שמאלה על מנת לא לפגוע בהולך הרגל שחצה את קו נסיעתו, אך למצער לא הצליח למנוע את הפגיעה והולך הרגל נדרס למוות. השופטת שרה גדות מבית משפט השלום בתל אביב החליטה להרשיע את הנהג, אף שהתנהגותו של הולך הרגל הייתה רשלנית מאוד ובלתי צפויה, הואיל ולגישתה הנהג היה צריך להיות מרוכז בדרך שלפניו ולהבחין בהולך הרגל שלא היה מוסתר על-ידי רכב אחר. עם זאת, השופטת התחשבה בנסיבות הקשות של המקרה, ולכן נמנעה מהטלת מאסר בפועל או עבודות שירות על הנהג, ובמקום זאת הטילה עליו עונש של שלוש שנות פסילה בפועל בנוסף לעונשים על-תנאי. בערעור שנדון בפני בית המשפט המחוזי בתל-אביב[1], קוצר עונש זה אף למחצית – שנה וחצי פסילה בפועל.

 

דוגמה נוספת, נוגעת למקרה הבא שבו נהג עומד עם רכבו לפני צומת תוך שהוא מסתיר תמרור "עצור", ובשל כך מתרחשת לאחר מכן תאונת דרכים. זאת, משום  שנהג הנוסע באותו כביש לא היה ער לחובתו לעצור כיוון שהתמרור הוסתר. במקרה זה, יתקיים קשר סיבתי עובדתי בין החנייה המסתירה את התמרור לבין גורם התאונה על-כן, יוגש כתב אישום נגד הנהג שחנה שלא כדין ובו יצוין כי בשל החנייה הלא-חוקית נגרמה תאונת דרכים. במקרה כזה, הנהג שחנה שלא כדין לא יוכל לפטור עצמו בנסיבות אלו בתשלום קנס, אלא יזומן למשפט ורשיונו עלול להישלל בפועל או על תנאי  בהתחשב, כמובן, גם בתוצאות התאונה.

 

מקרה שכיח נוסף הוא שנהג עוקף אוטובוס העומד בתחנת אוטובוס ופוגע למוות באדם היורד מהאוטובוס. בדרך כלל, במקרים שכאלו יואשם הנהג הפוגע בפגיעה בהולך הרגל מכיוון שישנה חובה לצפות לכך שהולכי רגל לא זהירים ירדו מהאוטובוס ויתפרצו אל הכביש. עם זאת, ייתכנו מקרים יוצאי-דופן שבהם התפרצות הולך-רגל לכביש תיחשב כמפתיעה, ולכן הנהג לא יישא באחריות לתאונה אפילו אם יפגע בהולך הרגל.

 

המשך

קרא עוד על:

עורך דין תעבורה

 נהיגה במהירות מופרזת

 נהיגה ללא רישיון

 תאונות דרכים קטלנית

 תאונת דרכים עם נפגעים

 תאונת דרכים ללא נפגעים

 נהיגה בשכרות

 עבירות תעבורה 

 להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם

    Call Now Button
    WhatsApp chat