נהיגה תחת השפעת אלכוהול 

המציאות מראה כי כ-5% מכלל תאונות הדרכים מקורן עקב נהיגה תחת השפעת אלכוהול, כאשר לא פעם מדובר על תאונות דרכים חמורות בכל קנה מידה. בתנאים האלה, לא מפתיע מדוע רשויות אכיפת החוק והענישה מגלות אפס סבלנות במקרים בהם נהג נתפס כשכמות אלכוהול הגדולה מהמותר בדמו. אז מהי בכלל אותה כמות? מהו העונש הצפוי? ומה מומלץ לעשות? על כך ועוד במאמר הבא.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

ההגדרה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול

בתקנות התעבורה הישראליות, ניתן למצוא התייחסות מפורטת לנושא של נהיגה תחת השפעת אלכוהול. בהתאם לתקנות המקובלות כיום, מדובר על מצב בו ריכוז האלכוהול בדמו של האדם עולה על 50 מיליגרם לכל מיליליטר דם, או לחילופין מצב בו נמצא, בבדיקת ינשוף, שיעור העולה על 250 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר שננשף.

עבור אוכלוסיות "רגישות" יותר – נהגים חדשים, נהגי רכב כבד או נהגי רכב ציבורי – הכמויות המותרות קטנות עוד יותר: 10 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם, או לחילופין 50 מיקרוגרם אלכוהול בנשיפה. מבחינה מעשית, כל אדם בקבוצות אלה המכניס אלכוהול לגופו, אפילו בכמות שנראית מזערית, מסתכן באישום בסעיף חמור זה.

העונשים (החמורים) של נהיגה תחת השפעת אלכוהול

עקב הסכנה המשמעותית לה גורם אדם הנוהג תחת השפעת אלכוהול – עבורו, עבור נוסעי הרכב או אפילו עבור נהגים אחרים והולכי רגל – העונשים על העבירה נוטים להיות חמורים בכל קנה מידה. התקנות היבשות בישראל מדברות על פסילת רישיון בת שנתיים לפחות, למעט בנסיבות מיוחדות: על כל פנים, חובת ההוכחה של אותן נסיבות מיוחדות מוטלת על הנהג עצמו. נקודה חשובה נוספת היא שתאונה קטלנית הנגרמת עקב נהיגה בשכרות תביא להאשמת הנהג בהריגה, באם אכן נהרג אדם, ולא בגרימת מוות ברשלנות.

בתנאים האלה, המלצה ברורה היא להיעזר בשירותיו של עורך דין המנוסה בתחום של דיני תעבורה. עורך דין תעבורה יכול לייצג את הלקוח שלו אל מול המוסדות האמורים, כמו גם בבתי המשפט, מה שעשוי בהחלט להביא להסדרי טיעון אלה או אחרים. בנוסף, לא מן הנמנע שעורך הדין יגלה כי הליך הבדיקה לא נעשה על פי הספר, מה שלמעשה מבטל את תוצאותיה.
לכן, נדרש לשכור את שירותיו של עורך דין המכיר את התקנות השונות המרכיבות את תחום התעבורה עד רמת היסוד, ורצוי גם תקדימי עבר משפטיים, המקבלים חשיבות מכרעת בתחום זה.

 

הואשמה בנהיגה תחת השפעת אלכוהול ורישיונה לא נפסל בפועל

אפס סבלנות. החוק מתיר אפס סבלנות בכל הנוגע לשילוב של נהגים שטרם מלאו להם 24 אביבים, נהגים חדשים וכן נהגים מקצועיים (מוניות, אוטובוסים, רכבים מסחריים וכו') ולריכוז האלכוהול שמותר לאותם נהגים לצרוך טרם נהיגה.

בהתאם למדיניות ה"אפס סבלנות", חל איסור על אותם נהגים לנהוג בשכרות – כשבגופם ריכוז אלכוהול העולה על 50 מק"ג. ריכוז מזערי, לבטח בהשוואה לנהגים וותיקים, אשר אינם נמנים בקבוצה המוגדרת "אוכלוסיה מיוחדת".


נהגת צעירה נתפסה על נהיגה תחת השפעת אלכוהול

נהגת בת 22 נעצרה במחסום משטרתי על נהיגה תחת השפעת אלכוהול כאשר אינה עברה בדיקת ינשוף. בגופה נמצא ריכוז של 195 מק"ג, העולה על כפי ארבעה מהכמות המותרת לנהג חדש ולנהג צעיר, למרות שהמדובר בכמות חוקית לגבי נהג מבוגר יותר, מעל גיל 24, שלגביו מותרת כמות של 290 מק"ג.

כידוע, עונש המינימום למי שמורשע בנהיגת רכב תחת השפעת אלכוהול, כאשר בגופו כמות אלכוהול מעל המותר, הינו שנתיים פסילת רישיון נהיגה בפועל. הנטייה היא להחמיר בדינם של נהגים צעירים וזאת על מנת להעביר מסר מרתיע.

 

חשיבותו של עורך דין

הנהגת מתגוררת בשוהם ועליה להגיע עם רכבה לסניף בגבעתיים וכן עליה לבצע ביקורות בסניפים שונים של הרשת בהם היא מועסקת. בנסיבות אלו רישיון הנהיגה חיוני לה ביותר לפרנסתה, והיה חשש כי תפוטר ממקום העבודה, היה אם רישיון הנהיגה שלה היה נפסל בפועל לתקופה ארוכה.

לאחר ששכרה את שירותיו של עורך דין תעבורה ממשרדנו אשר בחן את חומר הראיות, נמצא כי הפלט של מכשיר הינשוף המשויך לאותה צעירה, לא הוחתם על ידה. בנסיבות אלו, נטען כי מתעורר ספק אם אמנם מדובר בפלט אשר ניתן לשייך אותו לאותה נהגת.

בנוסף, מצאנו כי התגלו ספקות רבים בדבר ביצוע כיוליי המכשיר, בהתאם לנהלי המשטרה הפנימיים. כך לדוגמא, בטופס בדיקת מפעיל הינשוף לא סומן X"" לראיה שבוצעה בדיקת כיול יומית, בנוסף אף לא צוין כי  נעשתה בדיקת נשיפה עצמית.

לאור זאת, הגענו להסדר טיעון מקל עם התביעה המשטרתית, על פיו רישיונה של הנהגת לא יפסל בפועל ובית המשפט לתעבורה בתל אביב, הטיל עליה, בסוף דבר, קנס בשיעור 500 ₪ ופסילת רישיון נהיגה על תנאי לתקופה של 3 חודשים וזאת למשך 3 שנים.

 

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם

    Call Now Button
    WhatsApp chat