נהיגה בשכרות

להאזנה:

נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה המסכנת את חייהם של הנהג, הנוסעים ברכב וכל עוברי הדרך האחרים. כיצד העבירה מוגדרת בחוק ומהו העונש הצפוי עליה? כאן תוכלו למצוא את המידע המלא בנושא שיעזור לכם לשמור על הבטיחות בדרכים ולדעת כיצד להתמודד עם המצב אם נתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול.

מהי עבירת נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות מוגדרת כנהיגה ברכב או בכל כלי תחבורה תחת השפעת אלכוהול או חומרים משכרים אחרים, כאשר רמת האלכוהול בדם עולה על המותר בחוק. את רמת האלכוהול בדם אפשר לבדוק דרך בדיקת ינשוף, שהיא בדיקת נשיפה המבוצעת על ידי גורמי האכיפה, או בדיקת דם. אלו הן התקנות בישראל באשר לרמת האלכוהול המותרת:

  • אם מדובר בנהג חדש, בנהג של רכב ציבורי, בנהג צעיר בן פחות מ-24 או בנהג הנוהג ברכב מסחרי או ברכב עבודה שמשקלו עולה על 3.5 טון, רמת האלכוהול המותרת בנהיגה היא עד 0.1 מיליגרם לכל מיליליטר דם (או 10 מיליגרם לכל 100 מיליליטר דם). בבדיקת נשיפה, רמת האלכוהול המותרת היא עד 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף
  • עבור מי שלא נכלל בקטגוריות למעלה (נהגים ותיקים), רמת האלכוהול המותרת היא עד 0.5 מיליגרם לכל מיליליטר דם (או 50 מיליגרם לכל 100 מיליליטר דם), או עד 240 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף. עם זאת, מאז פסק דין מדינת ישראל נ' עוזרי המשטרה תגיש כתב אישום רק בכמות העולה על 289 מיקרוגרם

חשוב לציין שגם כמות קטנה של אלכוהול עלולה להשפיע באופן ניכר על יכולת הנהיגה ולפגוע בזמן התגובה, בריכוז, בקואורדינציית יד-עין ובשיקול הדעת, וגם אם לפי החוק אתם לא עוברים עבירת נהיגה בשכרות אתם עלולים לסכן את עצמכם ואת הסובבים אתכם.

מי נחשב נהג שיכור?

נהג שיכור מוגדר כמי שרמת האלכוהול בדמו עולה על המותר בחוק, או מי שנוהג תחת השפעת אלכוהול ברמה המותרת בחוק אך התנהגותו מעידה על כך שהוא אינו כשיר לנהוג. כמו כן, נהג ייחשב כנהג שיכור גם אם רמת האלכוהול בדמו מותרת בחוק אך הוא נתפס נוהג תחת השפעת סמים בכל כמות.

 

מה רף האלכוהול בדם המוביל לענישה בגין נהיגה בשכרות?

בטבלה להלן נפרט אודות משמעותן של כמויות האלכוהול המתגלות בבדיקות נשיפה:

נהגים ותיקים
(ברכב שאינו מסחרי או ציבורי)
נהגים חדשים
נהגים צעירים
נהגים מקצועיים
מתחת ל-50 מק"ג מותר מותר
בין 51 ל-239 מק"ג מותר אישום
240 מק"ג ועד 289 אישום אישום חמור
290 מק"ג ומעלה אישום חמור היתכנות לפסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה אישום חמור ביותר היתכנות לפסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה

נהיגה בשכרות – עונש

העונש על נהיגה בשכרות הוא חמור, וכולל קנסות גבוהים, פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים לפחות ואף מאסר בפועל. חומרת העונש על נהיגה בשכרות תלויה בכמה גורמים כמו רמת האלכוהול בדם, עבירות קודמות של הנהג ואם נגרמו נזקים או פגיעות ברכוש, בגוף או בנפש – במקרה שבו אדם נהרג בתאונה הנגרמה עקב נהיגה בשכרות, הנהג יואשם בהריגה ולא בגרימת מוות ברשלנות. גם מי שנוסע ברכב עם נהג שיכור עלול להיענש אם הוא ידע או היה צריך לדעת שהנהג שיכור.

בנהיגה בשכרות בנסיבות רגילות, לקצין המשטרה יש יכולת לפסול את הרישיון שלכם ל-30 יום. אם הנהיגה הובילה לתאונת דרכים שיצרה נזק או נפגעים, הפסילה תהיה ל-60 יום, ובמקרה של תאונה קטלנית הרישיון ייפסל אוטומטית לתקופה של 90 יום, כל זה עוד לפני שהנהג מגיע לבית המשפט לדון באישום.

סמכויות האכיפה של גורמי החוק:

קצין משטרה בית המשפט
נהיגה בשכרות בנסיבות רגילות סמכות לבצע פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה של 30 יום. סמכות לפסילת רישיון נהיגה למשך שנתיים ומעלה במקרה של הרשעה בביצוע העבירה.
נהיגה בשכרות במקרים של תאונות דרכים עם נפגעים או נזקים סמכות לבצע פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה של 60 יום.
נהיגה בשכרות במקרים של תאונות דרכים קטלניות סמכות לבצע פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה של 90 יום.

בנוסף לכך, לקצין משטרה הסמכות להשבית את כלי הרכב של נהג שנעצר למשך 30 יום, במסגרת השבתה מנהלית.

מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לבין נהיגה תחת השפעה של סמים או אלכוהול?

יש הבחנה בין אנשים המואשמים בעבירה של נהיגה בשכרות לבין אלו המואשמים בעבירה של נהיגה תחת השפעה של סמים או אלכוהול. עבירה של נהיגה בשכרות היא החמורה יותר מבין השתיים, ופסק הדין לאחר אישום כזה יכול להגיע לפסילת רישיון למשך שנתיים, מאסר על תנאי וקנס כספי. כדי שאדם יואשם בעבירה זו, התובע צריך להציג את הראיות המתאימות לכך שנמצאה בגוף הנהג כמות אלכוהול הגבוהה מהמותר בחוק. עבור עבירה של נהיגה תחת השפעה של סמים או אלכוהול העונש שבית המשפט נותן הוא בדרך כלל פסילה של 3 חודשים, אלא אם התובע מתעקש על עונש ארוך יותר ומציג את הטיעונים הנדרשים לפסילה ארוכה יותר. לצד הפסילה הזו הנהג יידרש לשלם קנס כספי גבוה ויקבל תנאי שלא לעבור שוב עבירה דומה למשך כמה שנים.

יש לא מעט מקרים שבהם אישום נהיגה בשכרות מופחת לאישום נהיגה תחת השפעה של חומרים משכרים או אפילו מבוטל לגמרי מסיבות שונות, ותוכלו גם אתם לפעול למען זכאותכם להפחתה בעונש או לביטולו בעזרתו של עורך דין תעבורה מקצועי, הבקיא בכל דיני התעבורה ובעל הידע הנדרש לעבור על חומר החקירה ולמצוא בו טעויות או להראות שיש חוסר ראיות מספקות כדי להאשים את הנהג בנהיגה בשכרות. התייעצות עם איש מקצוע בנושא יכולה להיות ההבדל בין ביטול האישום לפסילה ומאסר על תנאי – מוזמנים ליצור איתנו קשר במיידי כדי לקבל ליווי מקצועי וסיוע בנושא.

זכויות הנהג הנעצר בחשד

לנהגים הנעצרים בחשד לכך שנהגו שיכורים, יש כמה זכויות שחשוב להכיר המפורטות בטבלה הבאה:

●       הזכות להימנע מבדיקת נשיפון

●       הזכות להימנע מבדיקת מאפיינים

●       הזכות להימנע ממענה לשאלות השוטר שעצר אתכם

●       הזכות לתעד את האירוע בהקלטה קולית, בצילום או בהסרטה

●       הזכות להתייעץ עם עורך דין

אתם זכאים להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים כבר מהרגע הראשון שבו שוטר מעכב אתכם בחשד לנהיגה בשכרות, וכדאי לעשות זאת.

אולם חרף קיומן של זכויות אלו, נהגים חייבים לציית לדרישתו של שוטר לביצוע בדיקת ינשוף, למסירת דגימת דם או ביצוע בדיקת שתן ככלי לבדיקת אלכוהול.

לכן מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד מנוסה בהקדם כדי להבין איך לממש את זכויותיכם בתהליך ולהגן על האינטרסים שלכם.

מה קורה כששוטר בשטח עוצר נהג בחשד לנהיגה בשכרות?

כאשר שוטר בשטח מעכב נהג, התהליך מתבצע בהתאם לשלבים הבאים:

  1. בדיקת נשיפון – אם התוצאה תקינה, הנהג בדרך כלל ישוחרר.
  2. בדיקת מאפיינים – תבוצע אם בבדיקת הנשיפון נמצאו סממני אלכוהול בגופו של הנהג.
  3. בדיקת ינשוף – תבוצע אחרי בדיקת המאפיינים של הנהג.
  4. תחקור החשוד – השוטר יתחקר את הנהג החשוד.
  5. מילוי דוח – בהתאם לתשובותיו של הנהג השוטר ימלא דו"ח עיכוב.
  6. מסירת זימון לשימוע – השוטר שעצר את הנהג ימסור לו זימון לשימוע בפני קצין משטרה, שיערך בתוך עד שלושה ימים מביצוע העבירה, לצד אישור לשלילת הרישיון.
  7. שימוע מול קצין המשטרה – לעיתים מתבצע במקום. בעקבות השימוע נמסרת לנהג ההחלטה לגבי פסילת רשיונו ורכבו.

 


משפט, עונשים וחוק

מתי יחשב נהג כמסרב להיבדק ותקום כנגדו חזקה כי נהג בשכרות מכוח הסירוב?

כאשר מדובר בהגשת כתב אישום בעבירה של נהיגה בשכרות כאשר העבירה עצמה לא הוכחה והאישום נובע מעצם הסירוב, יש לדקדק בזכויות החשוד וזאת בגין המשמעות החמורה של הרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות, אשר העונש בגינה הינו פסילת רישיון נהיגה בפועל לשנתיים מינימום וזאת מבלי שהעבירה עצמה הוכחה וכל שהוכח הוא סירובו של החשוד להיבדק. אכן, לא ניתן לכפות את הבדיקה על הנהג החשוד וזאת כיוון שמדובר בפגיעה קשה בכבוד האדם בניגוד לחוק היסוד וכפי שלא ניתן להזריק בכוח חיסון נגד קורונה כך, מטבע הדברים, לא ניתן לכפות נשיפה או מתן דגימת שתן.

יתרה מכך, כאשר המדובר באדם שנפצע באירוע תאונתי והוא מורדם ומונשם ניתן לקבל ממנו דגימת דם אך מאידך לא ניתן ליטול ממנו דגימת שתן על ידי קתטר ("צנתר") וזאת באשר מדובר במעשה פולשני הנוגד את חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו. דגימה כזו תיפסל על ידי בית המשפט.

מהי עבירת השכרות מכוח הסירוב?

על מנת שתתגבש עבירת השכרות מכח הסירוב, על השוטר להקפיד ולמלא את דרישת הכוח. על השוטר להודיע לנהג שהוא אינו חייב ליתן דגימה אבל אם יסרב יחשב כמי שנהג בשכרות. עדיין, אין די בהסבר זה בכדי להרשיע. על השוטר, לפרט בפני הנהג את העונשים הצפויים לנהג באם יורשע בנהיגה בשכרות גם מכוח הסירוב. שנתיים פסילת רישיון נהיגה בפועל מינימום ועונשים נוספים. חשוב להדגיש שהשוטרים מצוידים במצלמת גוף האמורה לתעד את פעולתם. כאשר השוטר מצויד במצלמת גוף והוא בוחר שלא לצלם, או חלילה למחוק את ממצאי המצלמה, מדובר בשיבוש שיצדיק זיכוי.

עורך דין תאונות דרכים, אמור לצפות בשבע עיניים בסרטון מצלמת הגוף על מנת לוודא שהשוטר מילא את הנדרש ממנו כדי שניתן יהיה להאשים בעבירה הסירוב. על השוטר למלא את הטפסים לפיהם הוא אכן הסביר גם איך לנשוף וגם את הסנקציה שתוטל על מי אשר סירב, פעמים רבות ניתן להסיק מתוך צפייה בסרטון ממצלמת הגוף שהשוטר לא מילא את הנדרש ממנו ולמותר לציין כי ממצאי הצילום עדיפים על הטופס אותו מילא השוטר.

נודע לי כי לעתים הנהגים הנאשמים בנהיגת רכב כאשר בגופם כמות אלכוהול גבוהה נענשים בעונש קל יותר מנהגים אחרים אשר בגופם נמדדה כמות אלכוהול נמוכה וזאת כאשר המדובר באותה יחידת תביעות ובפני אותו שופט, הכיצד?

אכן הדבר אפשרי ואפילו הגיוני. כאשר עורך דין המתמחה בכך, חושף ליקויים באופן הפעלת המכשיר, תטה יחידת התביעות הנוגעת להגיע עמו להסדר טיעון לפיו העונש שיתקבל יהיה קל בהרבה מהעונש הצפוי (מס' חודשים במקום שנתיים של פסילת רישיון בפועל).

 

האם כדאי להסכים להסדר טיעון או כדאי "ללכת על כל הקופה" בתקווה שהשופט יזכה?

המדובר בסיכון מול סיכוי. עפ"י הסטטיסטיקה המקובלת הסיכוי לזיכוי הנו קטן בהרבה מההסתברות להרשעה.

בד"כ הנטייה תהיה שלא להמר, באשר עדיף ציפור אחת ביד בדמות מס' חודשי פסילה מאשר סיכוי מסויים לזיכוי וסיכון של שנתיים פסילת רישיון נהיגה בפועל.

 

מדוע אין בחוק מדרג של מידת העונש ביחס למידת האלכוהול כפי שהדבר קיים בעבירות מהירות?

לדעתי אכן המדובר בליקוי חמור ויש לתקנו. פסילת רישיון נהיגה לשנתיים הנה ענישה דרקונית, אכזרית ולא מדתית; ואם נשווה זאת למי שמורשע בגרימת תאונת דרכים שכתוצאה ממנה נחבל אדם בחבלה קשה (של ממש), אדם כזה צפוי ל- 3 חודשי פסילה בפועל כעונש מינימלי, ואפילו שמי שגרם לתאונת דרכים קטלנית, עונש המינימום שנקבע בחוק הנו רק 3 שנות פסילה (אם כי בד"כ מוטלים עונשי פסילה חמורים בהרבה)..

 

נהיגה בשכרות

 

זהו הזמן למצות את הזכויות שלכם – התייעצו עם המומחים של משרד עו"ד אילון אורון

בכל מקרה שבו אתם מואשמים בנהיגה בשכרות חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין ולבקש ייצוג מקצועי בנושא. עורך הדין יוכל לוודא שכל הטיעונים והראיות היכולים לעזור להקל את האישום ואת העונש מוצגים, להביא לידי הסדר טיעון המיטיב עימכם ואפילו לבטל את האישום בגלל טעויות שונות בתהליך. חשוב לציין שבמקרה ששוטר עוצר אתכם בחשד לנהיגה בשכרות יש לכם זכות להימנע מבדיקות כמו בדיקת ינשוף ובדיקת מאפיינים ואף לסרב לענות על השאלות של השוטר וזכות לתעד את האירוע. התייעצו מייד עם עורך דין תעבורה מומחה בתחום כדי לקבל את הסיוע המקצועי הנדרש להשגת הצדק – אנחנו במשרד עו"ד אילון אורון כאן בשבילכם בכל עת, ונעזור לכם למצות את הזכויות שלכם ולקבל הליך שיפוט הוגן המביא בחשבון את כל הראיות והטיעונים.

צפו בעורך דין אילון אורון מתארח אצל "אורלי וגיא"


 

צפו עו"ד תעבורה אילון אורון מתארח ב"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין 

 

שאלות נפוצות

מה העונש לעבירות נהיגה בשכרות?

העונש לעבירות נהיגה בשכרות הוא פסילת רישיון הנהיגה לתקופת מינימום של שנתיים, בנוסף לאיחסון הרכב למשך חודש ופסילה מנהלית ל- 30 ימים (תקופה זו תיכלל בעונש עצמו).

האם קיים הקשר בין כמות האלכוהול שנצרכה למידת העונש שהתקבל?

באופן עקרוני אמור להיות הקשר, אך ברוב המקרים ניתנים עונשים כבדים גם במקרים של צריכת אלכוהול בכמות נמוכה - זאת במטרה לייצר הרתעה מפני נהיגה בשכרות.

כיצד מבוצעת בדיקת שכרות לנהגים?

השוטר מבצע "בדיקת מאפיינים" לנהג, שכוללת מספר פעולות: בדיקת יציבות העמידה, בדיקת הליכה, דיבור, התנהגות וכד'. בעת הבדיקות השוטר ימלא דו"ח מאפיינים עם מסקנות כלל הבדיקות שביצע לנהג, לצד ביצוע בדיקת נשיפה.

מה קורה במצב בו בדיקת הנשיפה לא הניבה תוצאות?

במקרה כזה ניתן להרשיע את הנהג ע"י תוצאות בדיקת המאפיינים.

מה קורה במצב בו בוצעה בדיקת מאפיינים, ולא בוצעה בדיקת נשיפה?

בכל מצב של בדיקת שכרות נדרש לבצע בדית נשיפה ובדיקת מאפיינים. תוצאות בדיקת מאפיינים בלבד עלולות להיות לא מדויקות - לכן חשוב שתבוצע גם בדיקת נשיפה, כך שיהיו גם נתונים מהמכשיר שניתן יהיה להסתמך עליהם.

האם יכולים לקרות מקרים בהם נהגים שצרכו כמות אלכוהול גבוהה, יענשו בצורה קלה יותר מנהגים שצרכו כמות נמוכה?

מקרים כאלו יכולים לקרות, בקרוב המקרים בעקבות ליקויים במכשיר הנשיפה. במקרים כאלו חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה, שיוכל לסייע בחשיפת הליקויים של המכשיר, ובהפחתת מידת העונש שניתן לנהג.

האם כדאי לנסות להגיע להסדר טיעון במשפט?

קיים סיכון בניסיון להגעה להסדר מול השופט, שכן לרוב לפי הסטטיסטיקה יש יותר סיכויים לקבלת הרשאה מאשר לקבלת זיכוי.

האם יש צורך בביצוע מבחני רישוי מחדש במקרי פסילת רישיון?

פסילת רישיון בעקבות עבירת נהיגה בשכרות תצריך מעבר של תהליך חידוש - במידה והפסילה ניתנה לתקופה של מעל לשנה בפועל.

האם במהלך תקופת הפסילה ניתן לנהוג ברכש אשר משמש לצרכי עבודה?

במקרים מסוימים - בית המשפט יכול לפסול לנהג רישיון לרכב הפרטי, אך עדיין לאפשר לו לנהוג ברכב מסחרי לצורכי עבודה.

מה הכמות שמעלייה נהג לא חדש נחשב נהג שיכור?

כמות הינה 240 מיקרוגרם כשהאכיפה היא החל מ-290 מיקרוגרם. 240 מיקרו שווה ל-2.5 פחיות בירה לאדם שמשקלו 75 ק"ג. המדובר באומדן לא מדויק ולא מחייב. כאשר מדובר בנהג חדש (נהג האוחז ברישיון נהיגה פחות משנתיים או בנהג צעיר שגילו פחות מ24 או בנהג רכב ציבורי או בנהג

האם נהג חדש יענש בחומרה רבה יותר על עבירת נהיגה בשכרות?

ככלל, הגישה כלפי נהגים חדשים, ובעיקר צעירים, היא מחמירה יותר וזאת מתוך מגמה להעביר מסר מרתיע לנהגים בראשית דרכם. כאשר מדובר בעבירת שכרות הנהג הצעיר, קרי פחות מגיל 24 והנהג החדש, קרי, מי שאוחז ברישיון נהיגה פחות משנתיים, אסור לו למעשה לשתות אלכוהול בכלל ודי בכמות מזערית של אלכוהול בגופו בכדי שיורשע בנהיגה בשכרות ויסתכן בעונש המינימום של שנתיים פסילה בפועל. הכמות המותרת היא 50 מיקרוגרם באוויר נשוף או 10 מיליליטר בדם.

האם יש הבדל בין נהיגה בשכרות לבין נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים?

עבירה של נהיגה בשכרות יוצרת חובת פסילה של רישיון הנהיגה לשנתיים בפועל מינימום ואילו עבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים העונש בצידה הוא 3 חודשי פסילה בפועל מינימום. לצורך הסדר טיעון בין התביעה לסנגוריה מחליף בדר"כ התובע את סעיף העבירה לנהיגה תחת השפעת אלכוהול והדבר יקל עליו להגיע להסדר טיעון של פחות משנתיים פסילת רישיון הנהיגה בפועל.

 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.

עלול לעניין אתכם גם...