רמזור כתום

כאשר מדובר על רמזור כתום מהבהב יש להבחין בין מצב בו הרמזור תקול, ואז יש להיכנס לצומת בהתאם לתמרורים ולפי זכות הקדימה בצומת, לבין כניסה לצומת כאשר הרמזור מתחלף לאדום לאחר שדלק אור כתום מהבהב. מעבר באור כתום במקרה זה דינו כמעבר באור אדום. רמזור כתום נועד לסמן לנהגים להאט לקראת עצירה כמו גם לפנות את הצומת המרומזר לאחר שחצייתו החלה.

האצה ברמזור כתום

רבים אינם מודעים למשמעות החוקית של רמזור כתום מהבהב ומנסים להאיץ במטרה להספיק את הרמזור עוד לפני שהוא יתחלף לאדום. בהתאם לחוק, מעבר ברמזור כתום למעשה שקול למעבר ברמזור אדום והדבר מהווה עבירת תנועה חמורה. במידה והרכב נמצא לפני קו העצירה המסומן בצומת, עם התחלפות האור ברמזור מירוק לכתום, חל על הנהג איסור מוחלט להיכנס לצומת בהתאם לדין.

עבירה חמורה

כפי שיודע היטב כל עורך דין תעבורה, כניסה לצומת עת האור ברמזור לא מאפשר זאת, מהווה עבירת תעבורה חמורה מכיוון שהדבר מעמיד את עוברי הדרך בסכנה של ממש. הסכנה היא הן להולכי הרגל הבאים לחצות במעבר החצייה  והן לנהגים האחרים שהרמזור אשר מכוון אליהם מורה להם כי הדרך שלהם לחצות את הצומת בטוחה למעבר.

חציית רמזור שלא בהתאם להוראות החוק עלולה לגרום לתאונות דרכים, לרבות תאונות  קטלניות ולכן הענישה בגין עבירה זו חמורה במיוחד. ככל שהנהג עבר עבירה של מעבר באור אדום או במעבר ברמזור כתום מהבהב כאשר הדבר לא הוביל לתאונת דרכים  הכוללת נפגעים, העונש בגין עבירה זו עשוי לכלול קנס של 1,000 ₪ וחיוב ב-10 נקודות רישוי. כך גם כאשר הדבר נעשה שלא בנסיבות המוגדרות כחמורות.

רמזור כתום מהבהב לאחר הכניסה לצומת

כל עוד נהג הרכב נכנס לצומת מרומזר, עת דלק רמזור ירוק, הוא אינו מבצע עבירה. בהתאם לחוק הוא אף נדרש לפנות את הצומת ולא לבצע בלימת פתע שיכולה לסכן את עוברי הדרך האחרים הנכנסים לצומת. כאשר הרמזור התחלף מירוק לכתום והנהג נסע במהירות המותרת ולא היה ביכולתו לבלום ללא סיכון הנוסעים האחרים בכביש, הגנה זו יכולה לעמוד לטובתו.

 

רמזור כתום – נסיבות מחמירות

נסיבות מחמירות בעבירה זו מוגדרות כאשר הנהג אשר עבר את הצומת המרומזר עת דלק רמזור כתום מהבהב ועשה זאת תוך שהוא גרם לסיכון או להפרעה לשאר עוברי הדרך, למשל כאשר עשה זאת בעת שבצומת כבר יש רכב נוסף אשר בא מכיוון אחר.

נסיבות חמורות יוגדרו גם כאשר מדובר בנהג אשר הורשע בעבירה מעין זו ב-3 השנים שקדמו לעבירה הנוכחית. בנסיבות אלו מעבר להפחתת 10 הנקודות הנהג יזומן לבית המשפט וקצין משטרה יכול אף להורות לפסול מנהלתית את רישיון הנהיגה של הנהג לתקופה של עד 30 יום.

חציית רמזור כתום מהבהב שהובילה לתאונה

אם כתוצאה מביצוע העבירה נגרמה תאונת דרכים שבה נפגעים, הנהג עלול למצוא עצמו עומד לדין בגין עבירה פלילית. ככל שהיו בתאונה נפגעים, הוא עשוי להיות מואשם בעבירה של חבלה ברשלנות שהעונש בגינה הוא עד שנת מאסר בפועל. אם כתוצאה מביצוע העבירה נהרג אדם הוא עשוי להיות מואשם גם בגרימת מוות ברשלנות- עבירה שהעונש בגינה הוא עד שלוש שנות מאסר.

כיצד לנהוג אם נעצרתם בשל עבירה זו

אם עצר אתכם שוטר תנועה והוא טוען כי חציתם רמזור כתום מהבהב ואתם סבורים כי עשיתם זאת במגבלת המותר ככפי שציינו קודם, חשוב מאוד להודיע לו על כך. התגובה שלכם תרשם, וככל שהמקרה יגיע לדיון בבית המשפט, הדבר עשוי להיות חיוני בהוכחת חפותכם. חשוב מאוד שלא להתנצל בפני השוטרים, מתוך מחשבה שהדבר יגרום לוויתור מצדם מכיוון שבמידה והוא לא יקבל את בקשתכם, הדברים שמסרתם ייזקפו לחובתכם בבית המשפט.

גניבת רמזור כתום

לפני הופעת האור האדום ברמזור, דולק בכיוון נסיעת הנהג אור כתום במשך 3 שניות על פי ההנחיות לתכנון רמזורים של משרד התחבורה. אור כתום ברמזור דינו כדין אור אדום, ולכן חייב נהג לעצור גם כאשר בכיוון נסיעתו נדלק אור כתום. יחד עם זאת, קיימת הגנה בחוק לנהג אשר לא הספיק לעצור, לאחר שהאור הירוק בכיוון נסיעתו התחלף לכתום.

סיכום

לסיכום הנושא, מעבר ברמזור כתום מהבהב עשוי להיחשב לעבירת תנועה של מעבר ברמזור אדום. חשוב שתכירו בכך כי רישיון הנהיגה שלכם ואף חירותכם עומדים בסכנה וקריטי לקבל ליווי של עורך דין לדיני תעבורה דוגמת עורך דין אילון אורון המתמחה בתחום. הליווי המשפטי עשוי להטות את הכף בין ביטולה של האשמה לבין נשיאה בה על כל המשמעויות הנלוות לכך.

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.