רמזור ירוק מהבהב

רמזור – ירוק מהבהב – לא פעל בכביש בו המהירות המותרת 60 קמ"ש – זיכוי – שופט בית המשפט המחוזי מרכז, א. יעקב, זיכה מערער אשר הורשע בכניסה לצומת באור אדום על פי צילום, וזאת כיוון שהמדובר בכביש בו המהירות המותרת הינה 60 קמ"ש ובניגוד להנחיות משרד התחבורה, לא הופעל אור ירוק מהבהב בצומת בו נעברה העבירה. הרשות הכירה בטעותה ותיקנה בדיעבד את הפגם. הנאשם יוצג על ידי משרדנו. להלן ציטוט פסק הדין במלואו:

פסק הדין וכתב האישום

זהו ערעור על פסק דינו של בית משפט לתעבורה בפתח תקווה (כב' השופט אורן בועז). נגד המערער הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של אי ציות לרמזור שדלק בו האור האדום בכיוון נסיעתו. בימ"ש קמא הרשיע את המערער בביצוע אותה עבירה תוך שהוא מנתח משפטית בצורה נכונה ומדויקת את הוראות פקודת התעבורה ותקנותיה וכן את המעמד המשפטי שיש להנחיות משרד התחבורה באשר להתקנת רמזורים.

רמזור ירוק מהבהב

רמזור ירוק מהבהב

במקרה הנדון כאן מדובר בהנחיה של משרד התחבורה לפיה כאשר רמזור מוצב בדרך שהמהירות המותרת היא מעל 60 קמ"ש, יש להוסיף שלושה הבהובי אור ירוק טרם שהאור יתחלף לצהוב.  בענייננו, מדובר בכביש שהמהירות המותרת היא 70 קמ"ש ולכן הנחיית משרד התחבורה חלה אלא, כפי שקבע בית משפט קמא, בצדק, אין להנחיות הללו מעמד של דין ולכן הן אינן מחייבות ואינן יוצרות שינוי במאזן הזכויות והחובות.

 

רמזור ירוק מהבהב

 

תקלה ברמזור הירוק – אין מקום להגשת כתב אישום

במקרה הספציפי כאן, לאחר שעבר המערער את העבירה המיוחסת לו הוא פנה לעיריית הוד השרון בבקשה לתקן את מופע הרמזור ואכן, במכתב אשר נשלח על ידי מנהלת מחלקת התנועה באותה עירייה מתברר שמיד לאחר שתקלה זו התגלתה בעקבות תלונתו של המערער, תוקן הדבר. אני מסכים עם בימ"ש קמא שטכנית המערער עבר עבירה, אלא שבנסיבות כאלה לא צריך היה להגיש כתב אישום מלכתחילה. כאשר האזרח מתלונן על תקלה אשר כתוצאה ממנה 'מושם מכשול בפני עיוור' וטכנית אדם עובר עבירה, אין מקום להגשת כתב אישום כאשר הרשות עצמה מכירה בעובדה שמדובר בתקלה שהיה צריך לתקן אותה. במקרה כזה על בית משפט קמא היה לזכות את המערער לא מן הטעם שלא עבר את העבירה אלא מן הטעם שלא יהיה זה צודק ונכון לקיים הליך פלילי בעניין שכזה. לכן, אני סבור שדין הערעור להתקבל ואני מבטל את פסק דינו של בית משפט קמא".

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat