ביטול נקודות רישוי בגין ריבוי דו"חות מצלמה

להאזנה:

 

בשנים האחרונות הצבת מצלמות בצמתים וגם סתם כך בדרכים הפכה נפוצה יותר ויותר. המצלמות משמשות כלי להרתעה ולהפחתת תאונות דרכים. למצלמות ישנם לא מעט יתרונות אך מנגד קורים מקרים רבים של האשמת נהגים על לא עוול בכפם או האשמה חמורה יותר מהעבירה שביצעו. פניה לעורך דין תעבורה יכולה לעזור לכם להוכיח כי העבירה בה הואשמתם הייתה חמורה מזו שבוצעה או שאפילו היא מוטעית לחלוטין.

מדרגות, נקודות וקנסות

את הדו"חות הניתנים לנהגים בגין עבירות כביכול בהן נתפסו על ידי מצלמות מנפיק מחשב משרד הרישוי באופן אוטומטי מבלי שמתבצעת בדיקה מדוקדקת יותר של הנסיבות, דבר הגורם לטעויות והאשמות רבות שלא בצדק. הקנס והנקודות להן "זוכים" מחולקים למדרגות ומתייחסים באופן נפרד לנהיגה מעל המהירות המותרת בדרכים עירוניות לבין מהירות מופרזת בדרכים בין עירוניות. בדרך עירונית חריגה של עד 20 קמ"ש מהמהירות המותרת תביא לקנס בגובה של 250 ₪ ללא רישום נקודות.

ביטול נקודות רישוי בגין ריבוי דו''חות מצלמה
ביטול נקודות רישוי בגין ריבוי דו"חות מצלמה

חריגה של 20-30, אפילו 21 קמ"ש מהמהירות המותרת תגרום לקנס משולש- 750 ₪ וגם 8 נקודות. בדרך בין עירונית קנס בגובה 250 ₪ ינתן בחריגה של עד 25 קמ"ש וקנס של 750 ₪ ו- 8 נקודות ינתנו בחריגה של 26-40 קמ"ש. במקרה של חריגה מעל 30 קמ"ש בדרך עירונית או 40 קמ"ש בדרך בין עירונית תביא אוטומטית לקבלת זימון לבית דין לתעבורה.

 

ריבוי דוחות מצלמה

 

למה גורמת צבירת נקודות?

בגין צבירת נקודות בכמות מסוימת נדרשים הנהגים לבצע פעולות מסוימות על מנת להמשיך לנהוג, זאת כמובן מלבד הקנסות שנשלחים בנוגע לכל עבירה: נהג שצבר 12 נקודות מחויב בקורס נהיגה בסיסי. נהג שצבר 24 נקודות מחוייב בקורס נהיגה ארוך ומפורט יותר. נהג שצבר 36 נקודות מחויב במבחן תיאוריה ורשיונו נפסל ל- 3 חודשים. נהג שצבר 36 נקודות נוספות מחויב במבחן תיאוריה, מבחן מעשי, בדיקות במרכז הרפואי לבטיחות בדרכים וגם רשיונו נפסל ל- 9 חודשים. לכן, כל נקודה שנרשמת שלא בצדק היא משמעותית עבורכם.

 

באילו מצבים ניתן לבטל דו"חות?

עורך דין לתעבורה, המתמודד עם תיקים מורכבים של נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים או נהיגה בשכרות מצביע על כך שדווקא בתיקים מורכבים אלה אנשים נלחמים כדי להוכיח את חפותם או לפחות להיות מואשמים בהאשמות קלות יותר. כיוון שבדו"חות בגין מהירות מופרזת הם נמדדים על ידי מכונה מדויקת ומשוכללת הם מרימים ידיים מראש. למרות שמדובר על מצלמות, גם כאן קורות לא מעט טעויות. טעות שמתרחשת לעיתים היא ייחוס המהירות המופרזת לרכב ספציפי, כשהמהירות המופרזת היא דווקא של הרכב הנוסע לידו. נקודה נוספת המביאה לביטול דו"חות היא התיישנותם. נהגים רבים לא יודעים כי קבלת הדו"ח 4 חודשים ומעלה מאז ביצוע העבירה המיוחסת משמעה התיישנות העבירה וניתן לדרוש מידית לביטולה. גם במקרה בו בעל הרכב הוא לא זה שנהג ברכב אך קיבל באופן אוטומטי את הדו"ח בגלל רישומו כבעל הרכב, זכותו לדרוש את הסבת העבירה למבצע שלה בפועל. אלה הן רק מספר דוגמאות למקרים בהם דו"חות מתבטלים ונהגים שלפני רגע היו בגדר נאשמים מנקים עצמם מכל אשמה. גם אם קיבלתם דו"ח כי צולמתם על ידי מכמונת, מומלץ לא לקחת את הגזירה כמובנת מאליה אלא לפנות לעורך דין לתעבורה שיבדוק את הנסיבות לעומק.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.