המדריך לנהג הנעצר בכביש ע"י שוטר

להאזנה:

 

המדריך לנהג שנעצר ע"י שוטר

 

1. לעצור או להמשיך?

אתם נוסעים בכביש, כשלפתע שוטר מסמן לכם בידו.לעצור? או אולי עדיף להתעלם ולהמשיך בנסיעה? הרי במקרה הגרוע אם יידרשו הסברים, אפשר לטעון שפשוט לא שמתם לב.

התעלמות עלולה להביא לכך, שתואשמו בעבירה של אי-ציות להוראת שוטר. השוטר עלול לציין בדו"ח, כי הוא הסיק שהבחנתם בו לאור תגובתכם (למשל: האטתם, ואחר-כך האצתם שוב) מה שיזכה אתכם ליחס צונן מצד השופט ויביא לכך שתשלמו מחיר כבד יותר על העבירה שבגללה השוטר ביקש ממכם לעצור מלכתחילה.

 

2. מהירות על הצג

שוטר עצר אתכם על נסיעה במהירות מופרזת ומראה לכם על צג המכשיר שלו (מכמונת לייזר, למשל) מהירות גבוהה מהמותר. האם זה אומר, שאתם חייבים להודות שנסעתם במהירות מופרזת?

המספר המופיע על הצג אינו בהכרח המהירות שבה נסעתם. זו יכולה להיות מהירות של רכב אחר או תוצאה של מכשיר לא תקין. אל תתנדבו להודות בביצוע העבירה. הודאה כזאת עלולה לגרום לכך שתורשעו בדין אפילו אם יתגלה במהלך המשפט שהמכשיר לא הופעל כנדרש. כדאי גם לזכור, שאם נתפסתם באמצעות אקדח לייזר, על השוטר להציג בפניכם גם את הטווח של המכשיר שבו נקלטתם (עד 300 מטרים). אם השוטר יימנע מלעשות כן, זו עשויה להיות עילה לביטול הדו"ח.

המדריך לנהג הנעצר בכביש ע_י שוטר
המדריך לנהג הנעצר בכביש ע_י שוטר

3. להודות כדי שיוותרו

השוטר האשים אתכם בעבירה של אי –מתן זכות קדימה על-פי תמרור עצור. בגליונכם עונש על-תנאי בגין עבירה דומה. האם כדאי להודות, להסביר לשוטר שיש לכם עונש מותנה ולבקש ממנו לוותר?

אם תאמרו לשוטר שהעבירה מפעילה עונש מותנה, סביר להניח כי הוא ידאג לרשום זאת – כדי שהתובע לא ישכח לבקש את הפעלתו. בנוסף, יקפיד השוטר לרשום כי הודיתם בפניו, כך שלא תוכלו להיחלץ מההרשעה בבוא העת.

 

4.אין עם מי לדבר?

השוטר לוקח את רשיון הנהיגה ורשיון הרכב ומתחיל למלא את הדו"ח. יש טעם לנסות ולהוכיח לו שלא ביצעתם את העבירה?

אם יש לכם טענת הגנה ואתם כובשים אותה, לא תזכו לאמונו של בית –המשפט בבוא העת, כשתטענו אותה מול השופט. הכחשת העבירה צריכה להיות מיידית. נניח, למשל, ששוטר טוען שלא צייתתם לחץ המסומן בכביש. לטענתכם סימון החץ היה מכוסה בחול. אם תציגו את טענתכם בפני השוטר והוא יבחר להתעלם ממנה, טובים מאוד הסיכויים שהשופט יעדיף את עדותכם ויזכה אתכם.

אין עם מי לדבר?
אין עם מי לדבר?

 

5.השוטר מבקש לחתום

השוטר מבקש שתחתמו על דבריכם בדו"ח, אבל אתם מבחינים שהוא רשם רק כי ביקשתם שיוותרו לכם, ולא ציין כי הכחשתם את ביצוע העבירה. האם עדיין חובתכם לחתום?

אין חובה כזאת. כדאי לבדוק מה השוטר רשם מפיכם ואף לבקש ממנו לקרוא זאת בקול רם, כדי לוודא שהוא לא "צינזר" את הדברים שאמרתם לטובתכם והסתפק ברישום האמירות שיש בהן כדי להפליל אתכם.

 

6.מה השוטר רואה

השוטר טוען שלא צייתתם לתמרור "עצור". אתם טוענים שהוא טועה ועצרתם, אך ייתכן שהשוטר לא ראה זאת. מה אפשר לעשות כדי שיהיה אפשר להוכיח את חפותכם בבית-המשפט?

חשוב לבקש מהשוטר לציין היכן עמד, כדי שתוכלו לבדוק האם ניתן לראות משם אם הרכב נעצר. כאשר לא מסומן קו עצירה, הנהג חייב להיעצר במקום שממנו יוכל לראות את התנועה בדך החוצה – מקום שאינו קבוע מראש. לכן ייתכן מאוד שהשוטר, ממקום עמידתו, הבחין ברכבכם כשהוא במצב של נסיעה רצופה אחרי שעצרתם כחוק במקום שממנו יכולתם לראות את התנועה החולפת בצומת.

 

7.אור אדום בצומת

שוטר טוען שנכנסתם לצומת באור אדום מלא ולראיה, הוא מציין כי רכב אחר, שנסע בכיוון מצטלב, נאלץ לעצור בגללכם. האם יש אפשרות להתגונן מפני האישום?

בוודאי שכן, עבירת רמזור מתבצעת כאשר חוצים את קו העצירה או נכנסים לצומת באור אדום. אם השוטר לא ראה את רכבכם נוסע לפני הכניסה לצומת – כשברמזור כבר דולק אור אדום – ואחר-כך ממשיך ומתחיל חציית הצומת, יתעורר ספק לגבי אשמתכם.

 

8.עדי ראייה

שוטר רשם נגדכם דו"ח, ואתם סבורים כי הוא לא מוצדק. ליד השוטר עמדו שני שוטרים נוספים, אך השוטר לא רשם את פרטיהם. האם כדאי לדרוש מהשוטר לציין את פרטי חבריו?

זו זכותכם לדרוש את רישום פרטיהם של השוטרים הנוספים, שבהם תוכלו להיעזר כעדים. אם השוטר יימנע מרישום פרטיהם, הדבר עשוי להביא לזיכוי שלכם במשפט.

 

9.זימון לשימוע

נעצרתם בגין עבירת מהירות חמורה. השוטר לקח את רשיונכם וזימן אתכם לשימוע אצל קצין המשטרה, כדי שיחליט אם לפסול את רשיונכם ל-30 יום. האם חייבים להגיע לשימוע? ואם לא מגיעים, האם אפשר לשלול את הרשיון בהעדרכם?

אינכם חייבים להתייצב בפני הקצין, אך בנסיבות אלו יהיה הקצין מוסמך לשלול את רשיונכם בהעדרכם. אם תנהגו ברכב לאחר החלטת הקצין, ייחשב הדבר לנהיגה בזמן פסילה.

 

10.נהיגה בשכרות

השוטר עוצר אתכם ביציאה ממגרש חנייה בסמוך לפאב בו ישבתם, מריח ריח אלכוהול מפיכם ומבקש מכם להיבדק בבדיקת נשיפה. האם אתם חייבים להסכים להיבדק?

כן. על פי תיקון לחוק אין צורך להוכיח חשד של נהיגה בשכרות בכדי לחייב אתכם להיבדק והסירוב להיבדק דינו כנהיגה בשכרות. אם לדעתכם, האלכוהול לא השפיע עליכם, מומלץ שתיבדקו גם בבדיקת מאפיינים הכוללת הליכה על קו ישר, הבאת אצבע לאף וכו'. עדיף שלא לנהוג אם שותים, אך על פי החוק תיחשבו כשיכורים רק אם בדיקת בנשיפה תוכיח כי בגופכם נמצאה כמות אלכוהול העולה על המותר (240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אויר נשוף). לדוגמא, אם משקלכם נע בין 60-70 ק"ג, תגיעו לכמות הנ"ל, אחרי שתייה של כ-2 פחיות בירה או 2 כוסיות של משקה חריף (וודקה, ויסקי, עראק, ברנדי או ליקר).

נהיגה בשכרות
נהיגה בשכרות

 

11.ויכוח עם השוטר

שוטר בצומת מורה לכם להמשיך ישר ואוסר עליכם לפנות שמאלה בשל עבודות בכביש. אתם מבקשים להגיע לבית שנמצא מטרים מהכביש, והעבודות אינן מונעות זאת. מתפתח דין ודברים, שבסופו השוטר מתעצבן ורושם דו"ח בגין אי-ציות להוראת שוטר. האם הדו"ח מוצדק?

ויכוח עם שוטר התנועה מסכל את עבודתו ולכן מוצדק לראות בויכוח עצמו עבירה של אי-ציות.

 

12.כשהשוטר הוא הנהג

ניידת משטרה עוצרת אתכם. השוטר יוצא ממנה, וטוען שלא נתתם לו זכות קדימה לפי הוראת תמרור עצור, ולכן הוא נאלץ לבלום. האם יש לכם בכלל סיכוי?

דווקא כשבשוטר טוען שהפרתם את זכות הקדימה שלו עצמו, ולא של נהג אחר, סיכוייכם במשפט גדולים בהרבה, מכיוון שבמצב כזה השוטר אינו אובייקטיבי אלא מעורב. חשוב מאוד, כמובן, שתכחישו את ביצוע העבירה – אם אמנם, לטענתכם, לא ביצעתם אותה – ותציינו שלא שמעתם חריקות בלמים וראיתם שהשוטר לא סטה מקו נסיעתו (אם כך אירע). כיוון שהשוטר מעורב בעצמו באירוע, בית המשפט לא יעדיף את עדותו על עדותכם.

 

13.המשפט רחוק

האם יש טעם להכחיש בפני השוטר בצורה מפורשת שביצעתם את העבירה, כשיכול להיות שעד המשפט ממילא איש לא יזכור מה אירע והשופט יאמין לשוטר?

קיים כלל משפטי העוסק ב"הקפאת הזכירה". השוטר יוכל להסתפק בהצהרה, כי מה שרשם בדו"ח הינו אמת ולטעון שאינו זוכר דבר מהאירוע המרוחק. בנסיבות אלה חשוב מאוד שתדאגו שהשגותיכם יירשמו בדו"ח שממלא השוטר. אם השוטר לא יזכור בדיוק מה היה ולא יוכל להתמודד בבית-המשפט עם השגותיכם, יתכן שתזוכו.

 

14.לנהוג בשלילה

רשיון הנהיגה שלכם נשלל והפקדתם אותו, אך החלטתם לנהוג בזמן הפסילה באמצעות רשיון נוסף שהיה ברשותכם. מה יקרה אם תתפסו?

השוטר עלול לעצור אתכם, ותואשמו בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, שבגינה אתם צפויים לעונש מאשר בפועל או על תנאי ולשלילת רשיון הנהיגה לחודשים ולעיתים גם לשנים.

– גם ביטוח החובה אינו תופס בנסיבות כאלה.

 

15.השימוע בוטל במפתיע

הרשיון נלקח על-ידי קצין. כשאתם מגיעים לקצין לשימוע, נאמר לכם שהוא קיבל קריאה דחופה כלשהי ולכן שלל את הרשיון בהיעדרכם. בתחנה אומרים לכם, שממילא לא היה לכם סיכוי, מכיוון שהואשמתם בנהיגה במהירות 160 קמ"ש במקום 90, ועברכם התעבורתי לא נקי. האם השלילה חוקית?

 

עברכם וחומרת העבירה אינם רלוונטיים. בתיק, שהתברר בבית-המשפט לתעבורה בחיפה, בוטלה פסילת רשיון נהיגה למרות שהמהירות שיוחסה לנהג הייתה 180 קמ"ש במקום 90 וזאת כיוון שלא התקיים שימוע כדין. בהעדר שימוע צו הפסילה אינו חוקי ובית המשפט יורה על ביטולו.

 

קרא עוד על:

נהיגה במהירות מופרזת

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

כמות אלכוהול מותרת בדם

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.