ענישה לנהג חדש בתאונת דרכים

להאזנה:

 

נהג צעיר- נהג מסוכן?

 

הרשויות העוסקות באכיפת החוק ובמלחמה בקטל בדרכים עומדות חסרות אונים בפני מעורבותם של נהגים צעירים וחדשים בתאונות. ביטול התקנה האוסרת על צעירים, שטרם מלאו להם 18 שנים, לנהוג בין השעות אחת לפנות בוקר לחמש בבוקר, מחשש שבין השעות האלה ישתו יותר משקאות משכרים, מלמד על המבוכה המלווה את הניסיון להתמודד עם הבעיה. לעומת זאת, התיקון בחוק, המתיר ירידה לשוליים לצורך לימוד נהיגה, מלמד על מודעות לצורך להכשיר נהגים חדשים להתמודד במצבי חירום ולא רק לעבור את הטסט.

 

המשטרה מצידה עושה מאמץ לאכוף את החוק על נהגים צעירים ועורכת מבצעים של רישום דו"חות, בעיקר בערבי שבת ובשעות הלילה. אלא שמתברר כי לעתים היא נוהגת בחריצות יתר ופוסלת על פי סמכותה רשיון נהיגה של נהג חדש פסילה מנהלית, בעוד שהעילה היחידה לפסילתו מלנהוג היא העובדה שהוא נהג חדש. על אף רצונן של הרשויות להילחם מלחמת חורמה בתאונות, גישה זו שגויה.

 

באחד המקרים נהגה נהגת חדשה, שלה רשיון נהיגה זה כשנה, בשדרות קוגל בחולון. לפניה נסעה מונית ובהמשך הדרך עצר נהג המונית לפני מעבר חציה. הנהגת, אשר לא שמרה על מרחק מספיק מהרכב שלפניה, לא הספיקה לעצור מבעוד מועד ופגעה בעוצמה במונית. עקב כך נגרם נזק לשני כלי הרכב ונהג המונית אף נחבל. קצין המשטרה פסל את רשיונה ל-60 יום.

ענישה לנהג חדש בתאונת דרכים
ענישה לנהג חדש בתאונת דרכים

סניגורה של הנהגת עתר לבית-המשפט לתעבורה בבקשה לביטול הפסילה המנהלית, בטענה, כי אין מדובר בנהגת המסוכנת לציבור בדרך נהיגתה, וכי בהעדר קיומו של תנאי זה, נשמט הבסיס החוקי לפסילה המנהלית. בעתירה כתב הסניגור, כי העובדה שמדובר בנהגת חדשה אין בה כדי להצדיק את פסילתה המנהלית, באשר זו אינה אמורה להיחשב כמקדמה על חשבון העונש.

 

לכן, טען, אין הצדקה היום, לפני תחילתו של התהליך המשפטי, לפסול את רשיונה, כיוון שלא ניתן ללמוד על פי נסיבות התאונה כי היא מסוכנת לציבור. לו היה מדובר בנהגת ותיקה יותר, טען רשיונה לא היה נשלל מנהלית. מה גם שייתכן שרשיונה של הנהגת לא יפסל ע"י השופט שיגזור את דינה.

 

שופט התעבורה, אפרים דורון, קיבל את טיעונו של הסניגור והחליט לבטל את צו הפסילה המנהלית ולהחזיר את רשיון הנהיגה לנהגת.

השופט כתב בנימוקי החלטתו, כי לאחר שעיין בתיק הגיע למסקנה, כי אין ספק שהמבקשת נכשלה ונושאת באחריות לתאונה ולתוצאותיה. עם זאת הוסיף, "מקובלת עלי השקפת הסניגור, שלפיה אין מקום לפסילה המנהלית. ייתכן הדבר שכישלונה של הנהגת החדשה נובע מחוסר מיומנות מספקת. יבוא היום, ובית-המשפט, שידון בתיק לגופו, ישקול את העובדות כולן, ואם ימצאנה אשמה יחליט בעצמו בגורל המשך הנהיגה על ידי הנהגת."

 

המסר המרתיע: יחס המשטרה לנהג חדש המעורב בתאונת דרכים מחמיר יותר.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.