תאונות דרכים במשפט התעבורה – עורך דין תעבורה – אילון אורון

 

תאונת דרכיםהענישה בתאונות דרכים תלויה במספר גורמים:

  • סיווג התאונה – תאונת נזק לרכוש בלבד או תאונה עם נפגעים
  • תוצאות התאונה – דרגת הפגיעה הגופנית ומידת הרשלנות שהופגנה
  • הוותק שצבר הנהג על הכביש
  • עברו התעבורתי של הנהג

 

ניתן להבחין בין מספר מצבים במהלך תאונת דרכים:

 

  • אם עקב התאונה נגרמה חבלה מוחשית ("חבלה של ממש" כלשון המחוקק) הניתנת להוכחה בתיעוד רפואי (שבר, חתך וכיו"ב), יהיה שופט התעבורה חייב על-פי דין לפסול את רשיון הנהיגה של הנאשם שהורשע לשלושה חודשים בפועל מינימום; עם זאת, שופט התעבורה מוסמך להטיל עונש קל יותר מעונש המינימום וכמו-כן אינו חייב להפעיל את העונש המותנה (אם כי, ניתן להאריך עונש מותנה רק פעם אחת).
  • אם כתוצאה מהתאונה נגרם מותו של אדם, יהיה הנהג הנאשם צפוי למאסר בפועל של עד שלוש שנים. זאת, כאשר העונשים המוטלים אינם עולים בדרך כלל על מאסר של שנה וחצי עד שנתיים. במקרה שבו תקופת המאסר אינה עולה על שישה חודשים ,ניתן להמירה בעבודות שירות ובמקרים נדירים אף מוטל עונש של שירות לתועלת הציבור (של"צ) במקום עונש של עבודות שירות . בנוסף לכך, יוטל על הנהג עונש פסילה בפועל לתקופה של כארבע עשרה עד חמש עשרה שנים וקנס.
  • אם הנהג שגרם לתאונת דרכים קטלנית, יואשם בסעיף חמור יותר של הריגה עקב נהיגה בשכרות, למשל, הרי שהוא יועמד לדין בבית המשפט המחוזי ויהיה צפוי לרצות עד 20 שנות מאסר בפועל. זאת, בעוד שלמעשה עונש המאסר הוא, בדרך כלל, בטווח שבין ארבע ל-שש שנים.

 

תאונת דרכיםסיווג הפסילה:

 

לשופט התעבורה, הפוסל את רשיונו של הנהג הנאשם, הסמכות לסייג את הפסילה , כך שלא תחול על סוג רכב מסוים. לדוגמה, אם העברה בוצעה בנהיגת רכב דו-אופני, יאפשר השופט, אם ימצא סיבות טובות לכך, לתת לנהג הנאשם להמשיך ולנהוג על רכב פרטי. דוגמה נוספת היא מקרה של עברה שבוצעה ברכב פרטי, לפיה השופט מאפשר לנהג שהורשע לנהוג על משאית, טרקטור או רכב דו-אופני. לעתים, יאפשר השופט לנהג שרשיונו נפסל לנהוג בשעות מסוימות (לצורכי עבודה למשל) או על רכב מסוים (רכב העבודה בלבד לדוגמה). הקריטריונים הנ"ל לסיוג הפסילה נקבעו על ידי שופט בית המשפט העליון, דב לוין, בעניין שקולניק וסויסה.

 

מי נחשב כנפגע תאונת דרכים על פי החוק?

 

כאמור, החוק בארץ קובע כי נפגע תאונת דרכים הוא כל אדם שנגרם לו נזק גופני כתוצאה מתאונת דרכים, בין אם הנפגע הוא הולך רגל, נהג או נוסע ברכב. החוק קובע כי הזכות לקבל פיצוי אינה מותנית במידת האשמה, כלומר גם הניזוק וגם מי שפגע בו יכולים לקבל פיצוי, כל עוד נגרמו להם נזקי גוף והם יכולים להוכיח את פרטי המקרה.

 

אדם שנפגע בתאונת דרכים (נהג או נוסע) יכול לתבוע את החברה שביטחה את הרכב בביטוח חובה. אדם שנפגע בתאונה כהולך רגל צריך להגיש תביעה נגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב הפוגע. במקרה שהנהג ברח ולא ניתן לאתר את הרכב והנהג הפוגע יש להגיש תביעה לקרנית. במקרה של תאונה מעורבת, כלומר האדם נפגע מיותר מרכב אחד, עליו להגיש תביעה נגד כל החברות המבטחות את הרכבים שפגעו בו.

 

כיצד לפעול אחרי פגיעת גוף בתאונת דרכים?

 

לאחר פגיעת גוף כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים מומלץ לפנות לשירותיו של עורך דין תעבורה מנוסה ובעל רקע מתאים. לאחר התאונה חשוב לקבל פרטים מלאים הנוגעים לאירוע עצמו, לרבות פרטי הרכבים המעורבים בתאונה, מיקום התאונה, מספר פוליסה, פרטי נהגים ועדים ועוד. חשוב לצלם את הנזק שנגרם לרכב ולגוף, כל עוד הדבר אפשרי. כדאי לתעד את נזקי הגוף מכמה זוויות, מיד לאחר התאונה, יש לזכור כי שפשופים וחבלות קלות עשויים להיעלם תוך זמן קצר בעוד התביעה עלולה להימשך זמן רב.

 

נפגע תאונת דרכים חייב לפנות לקבלת טיפול רפואי מיד אחרי התאונה. יש לפרט את פרטי האירוע בפני הגורם הרפואי ולדרוש ממנו לכלול זאת בדו"ח. במקביל, יש לפנות למשטרה ולהודיע על התאונה. יש לדרוש מהמשטרה אישור מתאים הכולל פרטים על האירוע ופרטי רכבים ונהגים שהיו מעורבים במקרה. חשוב לשמור את כל המסמכים הרפואיים מכל תקופת הטיפול, לשמור קבלות , ובמידה וזוכים לביקור מחוקר מטעם חברת הביטוח יש ליצור קשר עם עורך הדין כדי לקבל הכוונה מקצועית.

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

אולי תרצו לקרוא על:

 

ענישה לנהג חדש בתאונת דרכים

 

תאונת דרכים בזמן נהיגה ללא רשיון

 

תאונות דרכים – התנהגות במצב חירום

 

זיכוי נהג אשר סטה למסלול הנגדי

 

תאונת דרכים – התהפכות רכב בעקבות סיגריה

 

הואשם באי ציות לתמרור וזוכה מנהיגה רשלנית

 

זוכתה פעמיים בעקבות אותה תאונה

 

השופטת עזרה לתביעה אך הנאשם זוכה

 

פסילת רשיון מאוחרת לנהג המעורב בתאונה קטלנית

 

קיצור תקופת הצינון לאחר פסילת רשיון מנהלית

 

הנהג הפוגע בתאונת חזית-אחור זוכה

 

הנהגת זוכתה לאחר שפגעה ברכב מאחור

 

השופט כיבד את עסקת הטיעון אך החמיר את העונש

 

הנהגת ברחה ממקום התאונה וזוכתה

 

תאונת דרכים – זיכוי על-פי עד ראייה

 

האופנוע התהפך למרות נהיגתו הזהירה של הרוכב

 

הנהג הורשע בגרימת תאונת דרכים קטלנית וזוכה לאחר ערעור

 

הנאשם זוכה מנהיגה רשלנית מחוסר ראיות

 

בית המשפט התייחס לנסיבות החריגות והקל בעונשו של הנאשם

 

הולכת הרגל התפרצה לכביש והנאשם שנסע במהירות מופרזת, זוכה

 

נהגת אשר פגעה למוות בהולך רגל שעמד בצד רכב שנתקע- זוכתה בדין