You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

הסכם ממון וחשיבותו בעת קניית דירה לפני נישואין

הסכם ממון וחשיבותו בעת קניית דירה לפני נישואין

 

הסכם ממון – הפופולאריות גוברת

 

לאחרונה, פורסם דוח בתי הדין הרבניים לשנת 2012, לפיו חלה עליה רוחבית של 5% בממוצע במקרי הגירושין בישראל. זה לא סוד, כי בערך שליש מהזוגות הנישאים כיום יתגרשו בהמשך, כאשר הסטטיסטיקה העגומה הזו רק הולכת ומחריפה.

 

מכיוון שכך, בשנים האחרונות, הפופולאריות של הסכמי ממון הולכת וגוברת בישראל. אנו עדים לתופעה, שיותר ויותר זוגות פונים לפני החתונה אל עורך דין מומחה להסכמי ממון ועורכים באמצעותו הסכם ממון טרום נישואין, כדי להגן על רכוש למקרה של גירושין ו/או פטירה (חו"ח), דבר שבעבר הרחוק היה, יחסית, פחות מקובל. הסיבה לכך שעריכת הסכם ממון הפכה לדבר כה שכיח במחוזותינו טמונה גם בעובדה, כי גיל הנישואין הממוצע בישראל עלה אף הוא עם השנים.

 

בעבר, זוגות היו נישאים בגיל צעיר מאוד ללא רכוש ו/או כספים, בעוד שכיום במועד החתונה (ומקל וחומר כאשר עסקינן בזוגות הנישאים בשנית ו/או במערכות יחסים של חיים משותפים בפרק ב') לעתים רבות בני הזוג ו/או מי מהם כבר צברו כסף, נדל"ן ורכוש בטרם בקשר.

 

הסכם ממון – הגנה על דירה

 

קניית דירה הינה עסקה גדולה למרבית האנשים, שכן מדובר לרוב בסכום כסף גבוה (הרף הממוצע לדירת 4 חדרים חצה מזמן של מיליון השקלים). כמו כן, במקרים רבים, ההשקעה בעת קניית דירה מבוצעת ע"י כספי חסכונות של שנים רבות, מכספים שנתקבלו במתנה מקרובי משפחה (למשל: הורים), וכן מהלוואת משכנתא, עם ריבית גבוהה.

 

אנשים רבים נוטים לחשוב, כי במידה וביצעו עסקה של קניית דירה לפני הנישואין, הרי שהזכויות בדירה יישארו בבעלות בלעדית שלהם גם במקרה גירושין, שהרי בן או בת הזוג לא היו מעורבים בקנייה באופן כל שהוא.

 

עם זאת, פסיקת בית המשפט העליון קבעה אחרת. במספר תקדימים משפטיים, נקבעה הלכה מחייבת הקרויה "חזקת שיתוף ספציפית בדירת המגורים", לפיה בנסיבות מסוימות של חיי נישואין ממשוכים, עם ילדים, ועוד, הצד השני יוכל לתבוע ולקבל מחצית מזכויות בדירה, גם אם הצד האחר קנה אותה עוד לפני הנישואין ואפילו מספר שנים לפני היכרותכם.

 

לפסיקה הזו, משמעויות מרחיקות לכת במקרה של קניית דירה לפני נישואין ו/או קשר זוגי. בית המשפט העליון קבע, כי אך ורק באמצעות עריכת הסכם ממון – יהא ניתן להגן על הזכויות בדירה, שאחרת היא עשויה להיות מחולקת שווה בשווה בין הצדדים.

 

לפיכך, בכל מקרה של בעלות על דירת מגורים, כולל מצב של דירה שנקנתה לפני הנישואין, מומלץ לפנות אל עורך דין הסכם ממון ולערוך הסכם מקצועי והוגן, אשר יאבטח את זכויות הצד שהינו בעלים של דירה, כאמור.

 

היבט חשוב נוסף בהקשר זה נוגע למיסוי מקרקעין. בעת קניית דירה נוספת, רצוי לבצע תכנון מס נכון וחכם, שכן בדרך זו של פיצול השומות והפטורים ממס רכישה, ניתן לחסוך הרבה כסף, כך שבן או בת הזוג שאין להם דירה, לא ייפגעו ממדרגת מס רכישה גבוהה, מאחר ולבן או בת זוגם כבר יש דירה מלפני הנישואין. לפי הוראת ביצוע של רשות המסים מחודש אפריל 2011, התואמת את הפסיקה המשפטית לעניין "עקרון התא המשפחתי במיסוי מקרקעין", קניית דירה מלפני נישואין, כאשר יש הפרדה רכושית, תאפשר לבן או בת הזוג מחוסרי הדירה ליהנות ממדרגת מס רכישה נמוך בגין חלקם בקניית דירה נוספת משותפת (לגבי מחצית הזכויות).

מילות סיום

הסכם ממון הינו חוזה משפטי ייחודי ומורכב. בישראל של שנת 2013, הסכמי ממון נהיו דבר שכיח ומומלץ במקרים שלמי מבני הזוג דירה ו/או כספים משמעותיים מלפני נישואין. אין זה אומר שהרומנטיקה אבדה, אלא שהיו אנשים מפוקחים ומעשיים יותר ודואגים (בצדק) להבטיח את ממונם באופן מסודר, למקרה של קטסטרופה, כגון: גירושין, או פטירה (חו"ח).

 

יש להקפיד על עריכת הסכם ממון באמצעות עורך דין הסכם ממון מומחה ומנוסה בתחום, שכן בשורה התחתונה – רק הסכם ממון מקצועי יוכל להגן כראוי על זכויותיכם ויעמוד במטרתו שהינה – "מבחן בית המשפט", במידה ובן או בת הזוג שלכם ינסו לתקוף את ההסכם ולעתור בכל שלב בעתיד לביטולו. הסכם מקצועי – לא ניתן יהיה לפצח ואתם תוכלו להיות רגועים ובטוחים.

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן
 

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם

Call Now Button
WhatsApp chat