שפיטה בהעדר

להאזנה:

 

לא ניתן לשפוט אדם מבלי שזומן

ראובן הואשם בבית-המשפט לתעבורה בתל-אביב בעבירת מהירות. הוא לא התייצב למשפט, ולכן נשפט בהעדרו, והוטל עליו עונש של קנס ושלושה חודשי פסילת רשיון נהיגה על תנאי לשנתיים. לאחר שקיבל הודעה על פסק הדין פנה לעורך דין, וזה הגיש בשמו בקשה לביטול פסק הדין. בבקשה טען הפרקליט, כי מרשו לא קיבל זימון לבית-המשפט, ויתרה מכך – לא הוא נהג בכלי הרכב (המדובר בכתב אישום שהוגש על פי תצלום, בלא שהנהג נעצר בכביש), אלא אדם אחר.

לבקשה צירף ראובן תצהיר בחתימת האדם האחר, שמעון, ועל פי התצהיר נהג שמעון בכלי הרכב, אשר היה רשום קודם לכן על שם ראובן, ולמיטב זיכרונו (של שמעון) הוא נהג בכלי הרכב במועד ביצוע העבירה נושאת פסק הדין, שניתן נגד ראובן.

כשקיבל השופט בבית-המשפט לתעבורה את הבקשה בליווי התצהיר, הורה לבטל את פסק הדין ואת כתב האישום ולהרשיע את שמעון, שהעונש "עבר לחובתו".

 

על פסק הדין הזה הגיש שמעון ערעור לביהמ"ש המחוזי בתל-אביב, בנימוק שהוא הורשע בדין בלא שזומן כלל לדיון, בלא שהודיעו לו על הדיון, ואף בלא שנמסר לו עותק של כתב האישום, ולכן קופחה זכותו למשפט. נציג הפרקליטות הסכים עם טענת המערער והצהיר, כי אי אפשר לשפוט אדם שלא בפניו. הוא הביע את הסכמתו להחזיר את התיק לביהמ"ש לתעבורה.

שפיטה בהעדר
שפיטה בהעדר

 

שופט בית-המשפט המחוזי, דוד בר-אופיר, ציין בפסק דינו, כי הוא מקבל את הערעור, ובנימוקי פסק הדין כתב, כי במקרה הזה הורשע אדם על-ידי בית-משפט לתעבורה בלא שהיה כלל נאשם בתיק, ובמילותיו של השופט: "בית-המשפט המיר את שמו של הנאשם המקורי בשמו של המערער לאחר שסבור היה, כי המערער צריך להיות הנאשם באותו תיק". השופט ביטל את פסק הדין של בית-המשפט לתעבורה, וציין כי התביעה חופשית להגיש אישום מחודש נגד המערער, אם תחפוץ בכך.

 

 

המשך

 

 

 

נהיגה במהירות מופרזת

תאונות דרכים קטלנית

תאונת דרכים עם נפגעים

תאונת דרכים ללא נפגעים

נהיגה בשכרות

כמות אלכוהול מותרת בדם

 

 

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

משרד עורכי דין אילון אורון

עו"ד אילון אורון הינו אחד מעורכי הדין המובילים בייצוג בתיקי התעבורה ברחבי המדינה מזה למעלה מ-40 שנה.

משמש יו"ר (משותף) של ועדת התעבורה הארצית של לשכת עורכי הדין.

הרצה רבות במסגרת שונות בתחום. מופיע תדיר בתוכניות טלוויזיה, רדיו בנדון.

כתב לאורך השנים מאמרים בכל אחד מהעיתונים היומיים, ומשמש אוטוריטה בתחום.

בנוסף אף הוציא לאור מספר ספרים בתחום, לרבות אנציקלופדיה המונה עשרות אלפי ערכים הנוגעים למשפטי התעבורה.

במשרדו עורכי דין המסייעים לו ואשר התמחו בתחום מזה שנים רבות, כולל שני בניו.