נהיגה בשכרות: 34.קח. שכרות – הצעה לתיקון החוק מטעם וועדת התעבורה– התייחסות לכמות האלכוהול ומידת ההשפעה – לקולא

 וועדת התעבורה של לשכת עוה"ד הציעה, ע"י הח"מ, לתקן החוק בעניין פסילת מינימום בשל נהיגה בשכרות. להלן ציטוט הוראת החוק והצעה לתיקונה יחד עם דברי ההסבר:

"39 א. פסילת מינימום בשל נהיגה בשכרות [ תיקון: תשנ"ה]

 הורשע אדם על עבירה כאמור בסעיף 62(3), דינו – בנוסף לכל עונש אחר – פסילה מקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת מתקופת המינימום כמפורט להלן, ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילה לתקופה שלא תפחת מכפל הפסילה כמפורט להלן;אולם רשאי בית המשפט, בנסיבות מיוחדות שיפרש בפסה"ד, לרבות כמות האלכוהול ומידת השפעתו, (ההדגשה שלי א.א.) להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר.

 דברי הסבר

 תוספת המתייחסת לכמות האלכוהול ומידת השפעה נדרשת כיון שמדובר בעונש מינימאלי שהנו מקסימאלי; לשם השוואה, עבירות תעבורה חמורות ביותר מנויות בתוספת ראשונה בפקודת התעבורה, עונש המינימום בגינן הנו שלושה חודשי פסילת רישיון נהיגה בפועל והעונש בגין גרימתתאונת דרכים קטלנית – שלוש שנות פסילה בפועל.

העדר התייחסות מפורשת של המחוקק לכמות האלכוהול ומידת השפעה עלול לגרום לענישה שרירותית ולא מידתית תוך שבית המשפט עלול שלא ליתן משקל לכמות האלכוהול (לקולא ואף לחומרה) ומידת ההשפעה בהתאם.

יש להדגיש כי אמנם לא מומלץ לנהוג לאחר שתייה אך המחוקק לא אסר זאת באופן מוחלט בבחינת גזרה שציבור לא יכול לעמוד בה. מאידך אין לנהג, אשר שתה כמות מסוימת, כל דרך לדעת אם עבר את הסף המותר, להבדיל, למשל, מעבירת מהירות, בה יכול הנהג לעקוב אחרי מד האוץ ברכבו.

למותר לציין, כי מי שאלכוהול השפיע אליו, דבר הנבדק בבדיקת המאפיינים, ומרשה לעצמו לנהוג ברכב, לוקח סיכון במודע. ובנסיבות אלו ראוי שייענש בחומרה (בכפוף לכמות אלכוהול, ותקו ועברו) ומאידך, מי שסטה במידה לא משמעותית מכמות האלכוהול המותרת וזו לא השפיעה עליו – ראוי להתחשבות.

אמנם ענישת המינימום לתקופה של שנתיים נקבעה מתוך כוונת מכוון על מנת להלחם בנגע תאונות הדרכים ככלל ונגע נהיגה בשיכרות בפרט, אך דווקא כיון שהמדובר בענישת מינימום קיצונית וחריגה יש לתת לשופט היושב בדין את מלוא האמצעים להפעיל את שיקול דעתו". 

 

להמשך קריאה

להערכת סיכוייך ללא חיוב או יצירת קשר לחץ/י כאן

לכל שאלה וליעוץ מיידי ללא חיוב

חייגו עכשיו למספר:

03-5184567

או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם


    Call Now Button
    WhatsApp chat